Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-05-2024, 11:14:42

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 867
  • Latest: Hardhen
Stats
  • Общ брой публикации: 82 661
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 241
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 188
Total: 189

188 гости, 1 потребител
filizka

Защо да си купите стандартен Macbook Pro вместо Macbook Pro с ретина дисплей

Започната от elpatseto, 05-12-2012, 08:50:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

elpatseto

Здравейте,

Интересно ми да видя вашето мнение по въпроса, а именно защо новия модел е толкова осакатен и струва ли си да се изръсим толкова пари, а в същото време да се лишим от доста неща за сметка на по-добра резолюция и по тънко тяло. Накратко липсите са:
- Индикатор на батерията(на тялото)
- DVD drive
- Internet port
- Air recirver
- Sleep light(на тялото)
- Power on/off button
Също така и ограничения за хардуерен ъпгрейд.

Ето го и клипа - http://www.youtube.com/watch?v=qm_pOik7OB0&feature=g-hist

Поздрави,
Пламен ГЕОРГИЕВ
 MACBOOK PRO 13"(MID 2012) 2.5GHZ I5/4GB/SSD 128GB - OS X Yosemite
 Apple Magic Mouse
 iPhone 5S 16GB Black - iOS 8
 Apple ТV 3

DALT

Ето няколко мисли по въпроса:

1. Индикатора на батерията е изцяло информативен и честно казано е по-скоро шарения от колкото нещо свръх полезно;
2. Не си спомням кога за последно ми трябваше ДВД и ползвах драйва. В интерес на истината трябваше да го направят (махането на ДВД) още преди 2 години. В момента съм го махнал, благодарение на прочутото хдкади и щастливо си ползвам два диска :)
3. Ако под Интернет порт имаш предвид етернет, то погледни отговора по точка 2...
4. Ако под Еър ресивър имаш предвид инфраред, то единствената загуба е, че не можеш да ползваш дистанционно...
5. По въпроса със светлината - по-скоро пречеше, от колкото нещо друго...Поне в случаите когато съм заспивал с лаптота, винаги съм гледал да го позиционирам така, че да не ми светка и пречи на съня ;)
6. Наистина ли няма никакъв хардуерен бутон ?? Странно...

Въобще тази дискусия не се получава. Ретините са много хубави хардуери, като единствената дискусия е дали можеш да си ги позволиш...друга няма :)

Wreck

Мда ... нещата които ги няма, са излишни. За какво ти е това двд? да ти тежи? да си го биеш в главата?

Купувах скоро лап топ на татко ми. "AМА няма  двд!!!" Питах го "Тате, ти кога за поселдно си използвал двд или диск някакъв?" Не можа да ми отговори човека. :)
An apple a day keeps the doctor away!

Wizi

Аз лично се бях приготвил да се изръся сума за лаптоп, която бе сравнително близка до първите 15" Retina, които седяха неразпечатани в eBay, но в крайна сметка избрах предходното тяло с hi-res дисплей + матово покритие.

Нито някога съм се възползвал от индикатора на батерията, просто защото принципно рядко го разнасям, а когато го разнасям е за часове, не дни и за това не ми е нужно да следя колко батерия имам. Но това нека остане частен случай.

DVD drive ползвам 2-3 пъти в годината, а от както станаха 60на лева външните записвачки не мисля, че ще е проблем на който е дал 4к за лаптоп да си купи една

Internet port ще рече Ethernet port по всяка вероятност, който би ми липсвал, но преди да си купя читав WiFi рутер, който да ми гарантира хубави скорости. Пак малко на принципа, че който е дал 4к за лаптоп най-вероятно няма дори да се замисли за един Airport Extreme. А ако все пак на някой толкова много му е залипсвал си купува един Thunderbolt to Ethernet адаптер и е в джаза.

IR receiver ми липсваше на MacBook Air-а и вероятно ще ми липсва и на Retina-та  :-\ Късметлия съм, че имам iPad и го ползвах за "дистанционно" на плеъра.

Индикатор за това дали спи ли е изключен е напълно безсмислен, мен ако питаш, а далеч по-безсмислено е да жалим липсата на алуминиев бутон за включване/изключване при наличието му като бутон на клавиатурата  :)


Ретината за мен е изцяло въпрос за дисплея и на второ място за размера. Нищо друго! Далеч по-тъпото е, че не можеш да си ъпгрейдваш RAM паметта и това, че SSD-то ти струва два пъти повече от нормалните 2.5"  :-X

Така погледнато за мен нещата изброени по-горе не са нищо осакатяващо, а по-скоро временно затрудняващи ни, защото съвсем скоро никой няма да има 54 мегабитов рутер вкъщи и трансфера на данни по WiFi няма да ни кара да липсва Ethernet адаптера. DVD-то така или иначе е окончателно на изчезване, само Blu-ray-а ще се задържи заради домашното кино, но за мен и това ще е до време - после телевизорите директно ще ни стриймват видео по мрежата. SSD-то на Retina-та започва от 256GB, което за масовия потребител ще е напълно достатъчно! Предвид, че има физическо място резервирано под тракпада нищо чудно по някое време да пуснат Fusion drive и за 13" и 15" Retina (see iFixit.цом за подробности) с което да си разрешим драмата със скъпо струващия ъпгрейд на SSD-то.

Който е видял Retina, той се е влюбил в нея! Било на iPad или на лаптопите им, просто защото текста изглежда толкова различен и толкова удобен за четене, снимките са умопомрачително различни и просто като цяло всичко е ужасно приятно за окото. Очевадно е, че Епъл движат в тази посока по всички флангове и скоро други техни продукти също ще минат под Retina лозунга.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

elpatseto

Здравейте,

Благодаря ви за изказаното мнение по темата. По всичко личи, че от Apple са решили да разтоварят ненужните "джади" от предходния им модел, но аз като бъдещ потребител на Macbook Pro ще се радвам като малко дете на всяка част от него.
Да, другата седмица най-сетне ще пристигне моята машина от USA и смятам да му се отдам изцяло. :) Писах в друга тема, че съм се спрял на следния модел:

MacBook Pro
-13-inch: 2.5GHz

2.5GHz dual-core Intel Core i5
Turbo Boost up to 3.1GHz
4GB 1600MHz memory
500GB 5400-rpm hard drive1
Intel HD Graphics 4000
Built-in battery (7 hours)2

Сигурен съм, че след време ще мисля, точно като вас. :)

Поздрави,
Пламен ГЕОРГИЕВ
 MACBOOK PRO 13"(MID 2012) 2.5GHZ I5/4GB/SSD 128GB - OS X Yosemite
 Apple Magic Mouse
 iPhone 5S 16GB Black - iOS 8
 Apple ТV 3

HQ

Извинявам се,ама не забелязах някой да споменава най-важния "плюс" на ретините ...
че НЕ могат да се правят ъпгрейди на каквото и да е! Нито рам,нито ссд,нито каквото и да е,всичко е на дънната платка и при изгаряне на едно от тях,следва смяна на цялото дъно! Гледайте оня мравояд от iFixit как казва че новите ретини не подлежат на ремонт .

Wizi

SSD-то се сменя, но за сметка на това е физически по-различно от това досега слаганото в Air-а от 2010та насам, което го прави още по-трудно за намиране и поне толкова скъпо колкото на Air-а.

Да изградя, колко да изгаря? От както има Air на пазара вече няколко години нещата са толкова миниатюрни, че така или иначе малко вероятно въобще да подлежат на ремонт.  :-\ При Ретина-та имаме ново охлаждане, което се надявам да бъде достатъчно по-ефективно и да ни пази допълнително от температурни злини.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

fpyyh

скоро десктоп машините ще идват с процесори на дъното, какво остава за лаптопите. накрая всички тези компоненти ще са с размера на платката на айпад/айфон

faire

Неприятно, но така се получава. Новите imac-ове са пример за това. Малко почват да се пооливат от Епъл, иска им се прекалено много клиентите да си купуват ъпгрейдите директно от тях през build-to-order; и то след като хората са им излели една купчина пари.
А, че е глупост тънък imac, глупост е. Особено ако се жертва user-upgradeable-ността. Aма кво да ги правя, отдавна се каня да си взема imac.. А с новия модел ме печелят още на по-добрият дисплей, да не говорим и за останалите нови неща..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

Предходното поколение iMac също е с IPS матрица, което е основното им предимство, ако питаш мен. Това, че този имал по-малко отражения е в плюс за него, но лично моята везна не би се наклонила достатъчно за да му се метна.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

A индивидуалната калибрация на всяка бройка? 75% по-малко отражения хич не е малко.. Огледални дисплеи мразя и именно за това не си и взимах imac.
Чета и много хвалби, че картината едва ли не изкачала навън, поради новата технология на дисплея. Но за такива неща няма как да коментираме преди да сме ги видели машините..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

Индивидуална калибрация на всяка бройка? Сигурен ли си?

Просто прекалено хубаво ми звучи за да го приема за истина  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

iD

Цитат на: Wizi - 10-12-2012, 14:58:52
Индивидуална калибрация на всяка бройка? Сигурен ли си?
Ако не се лъжа, на представянето му го казаха, че всяка една бройка е с индивидуална калибрация на дисплея за още по-добри цветове  ;D
MacBook Air Mid 2011 13'' Intel Core i5 @ 1.7GHz / 256GB SSD / 4GB RAM / MacOS X Lion

brad pit


faire

Да и да затворим с imac-oвете:
"... And the colors are more true to life, too. That's because every iMac display is individually color-calibrated using state-of-the-art spectroradiometers to match color standards recognized around the world." - http://www.apple.com/imac/features/
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.