Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-06-2024, 04:11:45

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 875
  • Latest: Josephkayaf
Stats
  • Общ брой публикации: 82 676
  • Общ брой теми: 9 819
  • Online today: 295
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 283
Total: 283

283 гости, 0 потребители

Проблем с дропаути след кепчър на видео на HDV DV

Започната от vapp, 30-05-2009, 16:01:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

vapp

Здравейте,

след кепчър на видео ми се появяват дропаути в картината, както и прекъсвания в звука. Дропаута не е като този при цифрофите касети, а са като малки цветни квадратчета, няколко по цялата картина, а на същото място в звука има прекъсване. Работя на Final Cut Pro 6.0.5. Този проблем се появява когато кепчвам видео материал в HDV или DV формати, независимо с какви кодеци. Опитвах на AppleProRes HQ, DV Pal и HDV кодеци, но все същото е. Не е от касетата, тя си е наред, гледах я през същият магнетофон от който кепчвам, като го свържа директно с телевизор. Свалям материала директно върху външен диск FireWire 800 G-RAID2, 1 TB. Опитах да сваля същият материал на системния диск и тогава всичко беше наред. След което копирах материала на G-RAIDа и си беше също ок с изключение на това, че при плейбек от Final Cut Pro ми се появява проблем със синхрона или понякога аудиото прекъсва.

Преформатирах външният диск, но проблема остана.

Конфигурациятя ми е: 4x2.5 GHz PPC G5 Quad, 4.5 GB RAM, Mac OS 10.4.11, 2 външни диска FireWire 800, G-RAID2, всеки по 1 TB, AJA Kona LH и аудио миксер Alesis, който също е FireWire.

Някои да има идея от какво може да е това? Проблемът ми се появи преди няколко дни, иначе ползвам горната конфигурация от около година без какъвто и да е проблем.

Подозирам да не би да се получава някакъв конфликт между различните FireWire устройства.

Поздрави,
Калин

prOMiNd

#1
Проблема с "дропауаите" т.нар артефакти се появява в някои серии на АТИ(9800 Pro, X800/X850XT) и Nvidia 6600 - прегряват чиповете на паметта и ядрото на видео картата, при което се получават тия квадратчета(понякога и цели черги). За целта се слага по-добро охлаждане на видео картата и на самите памет чипове. Другото, което се сещам е ако транзистора управляващ напрежението на FireWire-а прегрява може да нанесе поражения(прегрявания) и върху звуковия чип - за целта пак същата процедура с малките радиаторчета. Дано съм бил полезен.
П.С. Втория вариант е малко вероятен, но възможен, по вероятно е да не може да чете толкова бързо от външния диск и заради това да ти прекъсва аудиото - за видеото може и да е същото(зависи как изглеждат квадратчетата)
Gigabyte GA-H77N-WiFi, Intel Core i3-3225,Geil DDR3 PC12800 2x4GB.HDD ADATA SSD 256GB ,  Apple Cinema HD 23"
DELL XPS M1530, Core 2 Duo T9300, nVidia 8600M GT 256MB GDDR3, 4GB DDR2 RAM, 1920x1200 native resolution
Всичко за XBOX 360 - http://xbox.techstream.eu/

vapp

Благодаря за отговора. Странно защото със същите дискове преди около месец работих проект изцяло в HD формат 1920х1080 в AppleProRes HQ и Uncompressed 4:2:2 и плейбека вървеше без проблем. Всичко беше с СGI в TIFF sequence и нямаше никакви забивки. Това все пак е доста по голямо като трансфер от HDV-то. Самият диск G-RAID2 може да поеме 1 стриим в HD формат с AppleProRes HQ и по няколко в стандарт дефинишън. HDV-то, свалено във формат AppleProRes HQ 4:2:2 е с около 18.5 МБ/сек.

Чудя се дали пък не се получава някъде конфликт между различните FireWire устройства. Аз все пак ги имам навързани няколко, а всичко минава през един buss май?

Wizi

Кепчване на HD през FireWire 800????? Интересна работа. Я сподели теста на AJA за скорост към този диск какво ти дава?

На служебния Apple X-serve RAID с 6 диска ATA по 500GB в RAID0 масив (по 3 диска на контролер, всеки контролер с 2 гигабита оптична връзка към dual fiber channel PCI-X карта в Мак-а) и с по 16МБ кеш, ми се наложи да чета как конкретно да го модифицирам за да имам достатъчно добър трасфер при кепчване и после евентуално една идея по-добър при четене, респективно обработка.

Та, с две думи - аз виждам точно там проблема, в скороста, която ти е нужна за да сваляш HD. Ние ползваме Black Magic PRO нещо-си кепчер карта, която споделяше, че и трябва минимум 220 мегабайта (да не объркаш тук с мегабити) трансфер на писане за сваляне на 1080 4:2:2 с над 30 кадъра за да НЕ дропва. Такова нещо е за съжаление в ПЪТИ по-бързо от Firewire връзка към някакъв дори и RAID масив.

btw за първи път чувам за опити да се кептчва HD на Firewire външен диск.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

vapp

Не съм казвал за кепчър на HD, а на HDV, което е доста голяма разлика. За HD написах, че правих наскоро проект които беше само от CGI (компютърно генерирана анимация) и то в AppleProRes HQ, което предполагам знаете е компресия. Всичко останало, което казвате е така, пределно ми е ясно, но в случая става въпрос за HDV, което си е mpeg2.

Проблема не е в диска, на другият Мак всичко си е ОК. AJA-та ми дава трансфер от 79.5 МB/s при 1920x1080 – 8 bit.

Не бих и опитвал да кепчвам HD на Firewire външен диск, знам че няма да стане.

Благодаря все пак.

avids

Приятел, отговора може би е във въпроса ти! Доколкото разбрах работиш с AJA. Прочетох че този модел има 1 SDI вход. Виж HDV магнетофона дали има изход SDI- би трябвало да има! Та вържи HDV към AJA - та по SDI така ти отпада едната връзка 1394! По SDI ти върви и ембеднат звук до 16 mono и 8 stereo канала! А що се отнася за втората firewere връзка към харда мисли в посока дали не може външния хард да го вържеш не по 1394 - 800 а нещо като при PC то от рода eSATA ще се поразровя и аз! ;D

vapp

Магнетофона няма SDI за съжаление, тези от които го взимам, са го купили без SDI. Просто кепчвам на другия Мак, където дисковете ми са вързани с eSATA. Но, се опитвам да разбера откъде възниква този проблем. Предполагам, че се получава конфликт между различните FireWire устройства. Независимо колко FW порта има мака, те всички минават през един bus. След като изключих FW кабела на аудио миксера, синхрона ми си тръгна нормално. Предполагам че и кепчъра ще е ок. В момента не мога да го пробвам, че трябваше да върна магнетофона.

avids

Има и един доста елегантен вариант за да ти отпаднат всички проблеми! Вземи си хард диск примерно такъв
Seagate Barracuda 1000GB Serial ATA II-300 32M
Цената му е около 190 лв. Инсталирай си го на машината и забрави за всичко! За инсталацията на твоя модел G5 посети сайта http://eshop.macsales.com/installvideos/powermac_g5_hd/
Елементарно и лесно! Успех! ;)

vapp

Имам го, само че, не е Seagate, а Hitachi. Мерси.