Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

01-06-2024, 17:01:39

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 868
  • Latest: etaletfbeh
Stats
  • Общ брой публикации: 82 666
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 183
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 94
Total: 94

94 гости, 0 потребители

Нужда от съвет

Започната от zazzlezz, 28-09-2014, 20:34:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

zazzlezz

Здравейте!

Имам нужда от съвет.

Искам да науча objective C и да почна да правя apps, и опитах с VMWare и Mavericks  OS X 10.9.6, но адски лагва, направо ме съсипва.

Та, мисля да взема един мак, който ще е изцяло само за програмиране и нищо друго.

Искам да ми дадете съвет за най-евтият Mac (Air/Pro/iMac), който ще ми върши тази работа без да ми къса нервите.

Гледам в продавалника, ама нищо не разбирам от hardware и реших да питам, хората, които разбират повече от мен (т.е. Вас).

Нужен ми е за:


  • Xcode
  • Quick player - уча се от видео клипове, които са в клауд (клауда е на Zoho, ако това има значение)
  • Browser

Някакви съвети?

Не искам да пръскам много пари, защото наскоро си взех нов лаптоп и дадох 2К за него.

bboyg

А тоя лаптоп за 2К дали не е подходящ да му инсталираш native OSX вчесто виртуалка :) Дай му пълните характеристики. А иначе всеки по-нов лаптоп, или iMac след 2010(
е и по-стар) е подходящ зацелта. 

zazzlezz

Цитат на: bboyg - 28-09-2014, 22:25:38
А тоя лаптоп за 2К дали не е подходящ да му инсталираш native OSX вчесто виртуалка :) Дай му пълните характеристики. А иначе всеки по-нов лаптоп, или iMac след 2010(
е и по-стар) е подходящ зацелта. 

Ей това е моя лаптоп. Много си е добър и го харесвам. Вместо CD-то има 128ГБ SSD.

Аз по принцип гледах дали и как мога да направя dual boot на моя с Windows & Mac. Windows-а просто е задължителен за жалост, необходим ми е за работа, че работя от него.

Ама така и не разбрах как да го направя с dual boot. Мога единствено с флашка, защото както казах по-горе, махнах CD-то, за да сложа SSD на негово място.

А, относно mac-овете - всички (iMac/Air/Pro) ли стават за целта, стига да са след 2010? Извинявам се за тъпия въпрос, ама съм много зле с тия хардуерни истории...  ???

bboyg

Ако точно това ти е конфигурацията, си е направо идеален за OS X :)

А иначе не знам за какво може да ти е кой знае колко мощна машина, при положение че ще се ползва за програмиране. Пък и Mac-овете имат едни много приятни за писане клавиатурки и после няма да и се сяда на ACER-a :)

zazzlezz

Цитат на: bboyg - 29-09-2014, 00:13:50
Ако точно това ти е конфигурацията, си е направо идеален за OS X :)

А иначе не знам за какво може да ти е кой знае колко мощна машина, при положение че ще се ползва за програмиране. Пък и Mac-овете имат едни много приятни за писане клавиатурки и после няма да и се сяда на ACER-a :)

Именно, аз затова искам да го boot-на на моя лаптоп, достатачно добри са му характеристиките и на него.

Ще се опитна да го dual boot-на след работа най-вероятно, че да не оплескам нещo.

Благодарско за съвета!!!

bboyg

В YouTube има клипове как да си сложиш Mavericks на PC. Само трябва да си направиш флашка бутваща (има инструкции в нета как да го направиш под Windows). Предварително обаче да ти кажа, че за да стане както трябва, ще ти се наложи да затриеш всичко на харда, защото трябва да го обърнеш от MBR на GUID. Затова ако ще ти е само да пробваш дали ще успееш, предлагам да го инсталираш на външен хард (който също ще трябва да обърнеш в GUID - как става: YouTube/Google). Освен това няма да е лощо да почетеш малко за това какво е Hackintosh, kext, DSDT и т.н., защото ако очакваш че инсталирането е като на Windows/Linux - ами няма нищо общо. Не очаквай да ти намери драйвери автоматично, а ако ти е Intel WiFi картата, няма да имаш нет... Общо взето ако не знаеш с какво се захващаш и компютъра ти е нужен за работа, не се занимавай.

angelvn

Иначе ако все пак се насочиш към покупка на мак втора ръка. Не пренебрегвай и mac mini серията. Mac mini-тата се водят най-достъпните решения от Apple.
Ново мини излиза на 1200-1300лв без монитор и периферия. А втора ръка може да се намери и приличен вариант срещу 500-600лв. (модел 2010, въпреки, че силно ти препоръчвам поне модели от 2011 и нагоре).
UI designer and developer

dreben

#7
Това което е написал "bboyg" е много верно, само че е пропуснал да каже, че след като си го инсталирал на външен HDD, то тогава можеш да го ресторнеш на компа без да форматираш харда на GUID. Така си остава на MBR.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

bboyg

Ха, това не го знаех :) А е аааадски полезно като инфо :)

zazzlezz

уау, оказа се голяма мъка, насочвам се към купуването на някакъв мак.

Сега се колебая между 2 (този mac mini или този  imac).

Ясно ми е, че imac-ка е по-добър и по-нов и ще издържи повече (най-вероятно), но се колебая все още...

Мнения по-въпроса? :) (Благодаря за предните, доста ми помогнахте!)

Fifata

Извинявам се, че се намесвам в темата, но ако ще даваш 1000 и малко, защо не вземеш едно чисто ново  Mac mini https://www.novmak.com/c/md387z/a
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

zazzlezz

Защото ще дам още 200+ за мишка, клавиатура и монитор  :)

Fifata

С този iMac в комплекта има ли мишка и клавиатура? Колкото до монитора поне ще имаш избор да минаваш към по голям или по малък екран според избора. Или поне това е лично мое мнение. 
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

zazzlezz

Цитат на: Fifata - 01-10-2014, 11:20:39
С този iMac в комплекта има ли мишка и клавиатура? Колкото до монитора поне ще имаш избор да минаваш към по голям или по малък екран според избора. Или поне това е лично мое мнение. 

Да, съгласявам се с мнението ти, но 21.5'' за програмиране са си идеални! (поне лично за мен!)

А сега ще разбера дали към монитора идва мишка и клавиатура, защото видях в други модели, че ги дават като подарък, а на този не пише нищо.

Сега говорих с човек от екипа, идва с мишка и клавиатура от Apple, дори ги накарах да проверят дали може да се сложи още малко рам да станат 8, ще проверят и към 3ч пак ще се чуем.

Но този определено идва повече на сметка от другия (знам, че мини-то е по-добро откъм характеристики, но пък си е и по-скъпото)

Fifata

Да така е. Аз лично чакам да ми изпадне едно Mac mini , но задължително с HDMI, че да си го закача на телевизора и да го ползвам като медийна станция :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod