Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

26-05-2024, 16:19:04

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 864
  • Latest: ThomasSpori
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 271
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 154
Total: 155

154 гости, 1 потребител
atanas_mil4ev

От къде да започна?

Започната от AStratev, 17-11-2012, 18:24:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Wizi

Това е принципно начина по който (поне) 90% от програмите на Mac OS X пристигат - получаваш едно .dmg което е имидж файл подобен на .iso, които си свикнал да виждаш в Windows. Идеята е тук, че Mac OS X ги отваря (mount), а ти трябва да копираш съдържанието, което почти винаги представлява една иконка, в Applications и след това затваряш .dmg-то (Eject). После програмата си я пускаш директно от Applications - сиреч всичко точно както си го направил със Skype продължаваш аналогично и за останалите програми, които ще ти попадат.

Естествено има и изключения. Понякога в .dmg-то има инсталатор, който те води през Next-next-Finish и сам си поставя иконка в Applications, но както споменах това се среща рядко.

Програмите се ДЕинсталират още по-лесно: влачиш иконката на програмата в коша и после го изпразваш. За разлика от Windows, където програмите оставят десетки или стотици файлове и файлчета из разни директории, пишат из регистри и всякакви други селянии, тук ти виждаш всяка програма като една единствена иконка! Ако искаш дай десен бутон на някоя програма и от там "Show package content" само за да видиш какво седи всъщност във всяка "иконка". Всичко е под една шапка и изтривайки самата "икона" реално триеш всичко. Е, остава някое файлче с персонални настройки някъде из Library-то, но това не те бърка, говорим за килобайти.

Още нещо: хард дисковете при Макинтош НЕ се дефрагментират. Не знам дали имаш този навик от Windows. Тук опер. система е интелигентна и сама си подрежда нещата така, че няма нужда от дефрагментиране. Още повече някой ден когато минеш на SSD вместо HDD там едно дефрагментиране може единствено да помогне в скапването на SSD-то и намаляване на живота му.

п.с.
ако последната версия на Skype започне да те изнервя можем да ти даден линк към последната проста и чиста версия, която е 2.8.

Поздрави!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

AStratev

Благодаря за пояснението! Много интелигентно са го направили хората, но трябва да се прочете някъде.. иначе в началото е главобол :)
За сега съм изключително доволен! Сега разбирам защо всеки познат минал на Мак не се е върнал към Виндолс :) Изключително доволен съм, ОС е всичко, което очаквах и много повече :) Сега остава и лап топа да е здрав, че обикновено съм скептичен към употребявана техника..

Имам друг въпрос: от ляво,след USB портовете има едно много малко, обло копче, след което има ред с много малки диодчета.. Като го натиснеш те светват и огасват, а не съм забелязал да става нещо на екрана.. Тава за какво е? Мога да приложа и снимка ако не се сещате за какво говоря :)

ValDenev

Цитат на: AStratev - 18-11-2012, 16:19:51
Благодаря за пояснението! Много интелигентно са го направили хората, но трябва да се прочете някъде.. иначе в началото е главобол :)
За сега съм изключително доволен! Сега разбирам защо всеки познат минал на Мак не се е върнал към Виндолс :) Изключително доволен съм, ОС е всичко, което очаквах и много повече :) Сега остава и лап топа да е здрав, че обикновено съм скептичен към употребявана техника..

Имам друг въпрос: от ляво,след USB портовете има едно много малко, обло копче, след което има ред с много малки диодчета.. Като го натиснеш те светват и огасват, а не съм забелязал да става нещо на екрана.. Тава за какво е? Мога да приложа и снимка ако не се сещате за какво говоря :)

Колега тези светодиоди ти показват проценти на батерията,тоест това служи когато ти е изключен компютъра за да разбереш колко процента батерия имаш не е нижно да включваш компютъра а просто натискаш копчето
MacMini M2
MacBook Air M1 2020
iPаd Pro 2020
iPhone 14 Pro
Time Machine back up - Synology DS1621+
Apple Watch 6 replacement - Garmin Fenix 7X

AStratev

#18
 :o
Този лап топ е като космически кораб!
Мерси! :)

Edit:
Колеги, като заговорихме за батерии.. я да ви попитам как си пазите батерията? Аз на стария лап топ прасках постоянно в мрежата, без да свалям батерията.. и за една година се спраска.. и караше по 40-50мин без ток.. А не ми се иска да преебавам и тази така!
Зареждам, разреждам и после пак така?

Wizi

Имали сме доста теми и то също така доста изчерпателни. Изводите са следните: не се грижи за батерията ти освен да я пазиш от топлина. Това просто поради две причини - първо защото в наши дни батерията е интелигентен елемент от лаптопа и сам преценява кога и коя част от себе си да зарежда и разрежда като по този начин се грижи максимално за здравето си, а и второ, че твоята батерия е ново поколение, което издържа 1000 заряда по книжка, което са мноооого дни зареждане и разреждане. Та, няма абсолютно никакво значение дали ще си ползваш лаптопа само на зарядно (както аз по стечения на обстоятелствата правя от години с най-различни МакБуци) или ще я откачаш и закачаш когато имаш нужда. Епъл пишат на сайта си, че ако ползваш лаптопа си само на батерия е добре веднъж месечно да я оставиш да падне на 0 докато лаптопът не се изключи и след това да я заредиш до 100%.


Имай предвид следното: лаптопът ти разчита УЖАСНО много на отделяне на топлината, която генерира чрез тялото си, което както виждаш е алуминиево. За това избягвай по всякакъв начин да го държиш върху нещо, което задържа топлина! Това са например възглавници, одеяла, юргани и дамаска на мебели. Така лаптопът няма да може да се охлажда дори ако нищо натоварващо не правиш в момента, което ще резултира първо в включване на високи обороти на вентилаторите, а ако го задържиш повече ще започне да съсипва (буквално) батерията.

п.с.
От System Profiler (Applications - Utilities) под Power можеш да прочетеш на колко цикъла ти е батерията -  Cycle count.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

AStratev

Цитат на: Wizi - 18-11-2012, 17:59:49
Имай предвид следното: лаптопът ти разчита УЖАСНО много на отделяне на топлината, която генерира чрез тялото си, което както виждаш е алуминиево.

А къде са му вентилаторите.. Аз гледах, гледах.. но не намерих отворен вентилатор като при стария ми Acer например :)

Много ти благодаря, изключително изчерпателни отговори! Може би няма да е зле като приключим темата да се разчисти от модератор и да остане нещо като Basic Steps към Mac OS :)

foctobar

Вентилаторите са на магнитна възглавница (без крепежни елементи, като болтове, които да предават вибрация), а въздухопреноса става през отвори, които се намират в корпуса при подвижния елемент под екрана. ;D
Ако си сложиш ръката до екрана, ще усетиш като духа.

AStratev

Пак са го измислили доста оригинално и дискретно ;)

Ето нов въпрос: По принцип лап топа има 500Гб хард, който беше разделен на два partiotion-a, но оставам с впечатление, че при тази ОС е излишно (за разлика от Вин 7).. има ли начин да ги съединя от настройките?
И как да си направя shortcut на харда? Нещо като My Computer?

angelvn

Колега, виждам, че наистина си нов в света на Apple. Ще ти препоръчам да прелистиш непретенциозния ми блог (от подписа под това мнение). ;)

Поздрави.
UI designer and developer

AStratev

Огледах внимателно гайда! Браво за труда, помогна ми за много въпроси, но един остава :)

Не знам каква глупост съм направил точно при инсталацията на ОС, но имам 1 диск, който е разделен на два.. поне аз така го разбирам, в смисъл такъв не като партишъни, а като два отделни диска ми го засича лап топа.. Не мога да изтрия втория партишън и да го слея с първия.. пише ми, че е във формат Mac Os Extended (Journaled) и не може да се изтрие! Това как се оправя?

fpyyh

пробвай с disk utility да изтриеш втория и след това да уголемиш първия

AStratev

Не става :( Нищо не ми дава да го правя!

fpyyh

по принцип не дава да пипаш диск, от който е заредена ос, другия би трябвало да можеш да го изтриеш. в get info какво ти казва, два физически диска или два логически партишъна?

AStratev

На Диск 1 пише, че версията е 10.8.2 - т.е. там е инсталирана и от там си зарежда :) На Диск 2 пише всичко останало индентично на Диск 1 БЕЗ това за ОС.. т.е. там не би трябвало да зарежда каквото и да е. Аз иснталацията си я направих на Диск 1!

На Диск 2 има 13ГБ с Диабло 3 игра, дали това пречи?

AStratev

Оправих се по някакъв начин.. Цъках, цъках.. и аз не разбрах какво цъках.. и накрая взе, че стана!
Оправих ги нещата, слях дисковете и успях да си сложа и Windows 7 с BootCamp :)
Изключително много съм разочарован! Update-ва се на порции близо 3 часа, бавен е, забива! Но ми се налага, защото част от програмите, с които работя в момента са само за Винбоз..