Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

21-05-2024, 20:18:47

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 660
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 568
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 526
Total: 526

526 гости, 0 потребители

Покупка на Apple MacBook Pro Retina

Започната от norelaz, 02-07-2013, 06:30:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

norelaz

Здравейте!  В близките седмици предполагам, че ще съм собственик на еъпросния модел. Ще го купувам от един познат, който в момента е в Германия. Притесняват ме следните неща:
1 -  Ако се окаже краден, има ли вероятност след 1 седмица да има полиция в дома ми. Питам, защото това е доста скъп лаптоп и не разбирам от тая ОС. Някакъв начин за проследяване има ли?
2 -  Ще го ползвам за студентския ми живот в технически университет. Ще имам ли някакви проблеми при поставена задача свързана с компютър?  Програмите платени ли са?  В смисъл такъв: имам задача да направя чертеж на програма която е за уъндоус, как мога да я намеря за лайън?
3 -  след като е от Германия как мога да му променя езика на Бг?
4 -  заслужава ли си парите?  Какви са му всичките плюсове(освен прекрасния дисплей)  и съответно минуси?
Предварително се извинявам ако има подобни теми, просто в момента нямам кой знае какво свободно време, затова се надявам на вас. Живи и здрави!

elpatseto

Привет,

Едва ли съм най-компетентният, но ще се опитам да помогна:

1. Винаги можеш да го провериш в сайта на Apple по серийния номер, какъв е, що е, от къде е.... - https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do
2.Както знаеш, някои програми са платени, някои са безплатни, но има начин да се инсталират и платените, безплатно! Като опреш до там, ще питаш. :)
3. За какво по дяволите ти е да го променяш на БГ. Свиквай с английският....ще ти е нужен някой ден.
4.МаcBook винаги си заслужава парите. Минуси НЯМА! Освен хубав дисплей имат огромно предимство пред всички останали лап-топи и затова сам ще се убедиш.

Поздрави,
Пламен Георгиев
 MACBOOK PRO 13"(MID 2012) 2.5GHZ I5/4GB/SSD 128GB - OS X Yosemite
 Apple Magic Mouse
 iPhone 5S 16GB Black - iOS 8
 Apple ТV 3

Wizi

1. Принципно ако е краден полиция едва ли ще бие път чак до вас, но доста по интелигентно предишният му собственик може да го заключи безвъзвратно и дори да форматира "хард диска". Всичко това дистанционно с натискането на един бутон.

2. С каква програма трябва да го направиш този чертеж? Погледни дали има версия за Макинтош

3. Официално към днешна дата няма превод на Mac OS X на Български език.  Също така за да си смениш езика не е нужно да преинсталираш нищо - това е просто опция, която седи на разположение.

4. Заслужава си всяка стотинка! Минусите са, че ако е 15" инчовия модел на Ретина евентуално можеш да имаш проблем с матрицата. Ще го занесеш в магазин на Епъл и те ще се погрижат за него с нужното внимание. Препоръчвам ти да си платиш удължение на гаранцията щом тази тръгне да изтича. (казва се Apple care)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

norelaz

#3
Как така безвъзвратно?  Няма оправия ли?
Най вече ме притеснява това че приложенията са платени.  Споделете, колко време ви беше необходимо да станете на "ти"  с ос-а.  Благодаря за отговорите ви ;)
Пс: проблем с приложенията ще имам ли при условие че е от Германия? (ъпдейти и т. Н.)

Wizi

Ако не си ти собственикът ще го отключиш нелегално и то след прилично солена сума. Причината е, че заключването е на ниско ниво преди каквато и да е OS да зареди и не може да бъде избегнато.

Приложения за Mac OS X се намират лесно, отбелязахме го по-горе. Трябва ти достъп до 1-2 торент сайта и си готов. За разлика от Windows тук "кракване"-то става в 98% от случаите единствено с въвеждането на един сериен номер.

Въпреки това закупуването на софтуер след като си намерил пари за Ретина също остава вариант заслужаващ обмисляне  8)

Жена ми примерно, която има напълно базови познания с компютрите, започна да се оправя напълно сама след 2та седмица след като й дадох Макинтош с думите, че това ще ползваме вкъщи от тук напред.

п.с.
Не, няма да има проблем с приложенията и няма причина да има.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

norelaz

Окей.. Не можах да разбера, как си покрива 5те хиляди лева. При положение, че след това трябва да си закупувам незнам колко софтуера за незнам какви пари. Ай зарибете ме де  ;D

Wizi

#6
По абсолютно никакъв начин не ги покрива. Факт. Вътре е малко по-качествена сглобка, но "китайска". Всичко е Intel, еднакво с всички останали лаптопи. Дисплея е LG или Samsung, който вече дори не е върха на сладоледа - Google Chromebook Pixel го бие с малко по показатели. Единствено Mac OS X-а идва "безплатно" в тези 5к лаптоп и след това системен ъпрейт към следваща версия е 17 Долара, което е поносимо.

Изключително много зависи кой как може да си използва техниката. Един лаптоп за 700-800 лева с по-модерен i3 или i5 процесор, малко повечко RAM, един Linux и вероятно си в джаза за ежедневни нужди - всичко ти е безплатно, бързо, сравнително красиво, virus-free... какво повече да искаш? Друг държи на Winboze евентуално заради M$ Office пакета, трети заради друг специализиран софтуер поддържащ само една конкретна OS. Оправия няма  ;)

Та, и аз не мога да ти кажа точно как си покрива 5те хилядарки при положение, че хората за толкова си купуват Гоуф 4ка или БНВ 3ка. Странна работа, нали? Пък после нито кафе прави, нито палачинките са чак нещо специално, а иска и пари за софтуер.  :-X

Как да се зарибиш.... кажи ми?

p.s.
(Почти) Всичко е в Mac OS X-а. Поне за мен, де. При положение, че хардуерът е идентичен с останалите компютри/лаптопи друго реално няма. Ще си позволя да ти дам линк към нещо писано преди вече доста време от един мой приятел на тема "Защо точно Мак?", което е доста изчерпателно и също така "надъхващо". Заповядай:
http://hackintosh.me/forum/viewtopic.php?p=8184#p8184

Харесаш ли Mac OS X, свикнеш ли с нея, то ти влиза изцяло под кожата, започваш да се чудиш как толкова години си се мъчил като грешен дявол с продуктите на Майкрософт и от там насетне доста лесно прежалваш не 5, а повече хилядарки само и само да не помирисваш нищо друго освен Епъл и съответно Mac OS X  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

norelaz

Добре... Спирам се на Мак-а. Пък ще гледаме дали ще опровергае надеждите ми  ;)

Petar Jamby

Цитат на: norelaz - 03-07-2013, 03:29:46
Добре... Спирам се на Мак-а. Пък ще гледаме дали ще опровергае надеждите ми  ;)
Е винаги можеш да му бучнеш един Виндовз или Линукс ако не ги оправдае. А за тези параметри много по-евтин лаптоп няма да намериш
MacBook Pro 15" 2017
Iphone XR

apostrofix

Да използвам темата, за да не пускам нова(надявам се не е проблем и моля автора да ме извини). И аз обмислям варианта да купя MacBook Pro 13" Retina . Студент съм в чужбина и уча IT като често ми се налага да програмирам. Програмите, които най-често използвам са Visual Studio, SQL Server Management Studio, Eclipse,  XAMPP. Обаче и аз както автора се притеснявам за няколко неща:

1) дали въпросните програми ги има за mac или има ли друг вариант да се подкарат?
2) не знам до колко е удачно да се питат такива въпроси де, но лесно ли се намират платени програми безплатно?
3) заслужава ли си покупката сега, имайки предвид че най-вероятно към края на година ще представят нов модел?
4) модела, на който съм се спрял е със 128 гигабайтовото ссд, но пък по натам ще го сменя с по-голямо. но има ли нещо друго, което е добре да се направи/избере преди покупката?

Знам, че много хора си използват Mac-овете за програмиране, за това си мисля, че трябва да има начин да работят с програмите на Microsoft.

Извинявам се за въпросите, но никога до сега не съм имал Mac и сега малко спонтанно се реших, но пък дизайна е уникално красив.

Поздрави

Metal

1. XCode е чудесна среда за програмиране на C/C++ идва с ОС Х. Но ако ти трябва C# .net има два варианта: първия е opensource версията на .net - mono и MonoDevelop. Втория е да си останеш на VisualStudio като пуснеш бозата под виртуална машина или нейтив.
Относно MS SQL, аз ползвам Navicat for SQL Server има и безплатни инструменти като SQuirreL SQL Client, RazorSQL и др.
Eclipse си го има за мак, както и Apache, PostgreSQL и MySQL, не ти трябват никакви xamp-ове и глупости.
Няма да ти липсват инструменти, избора е голям.

2. Намират се без проблем, както с бозата има торенти, а кракването е по лесно.

3. Можеби е добре да се изчака. Новата версия ще има по-добра видео карта и по-дълъг живот на батерията, към 10-12 часа. Вероятно скоростта на SSD-то ще бъде увеличена значително.

4. SSD-то не може да се смени в последствие, macbookа с ретина идва с вградено ССД на чипове. Така че е добре да го вземеш по-голямо.

Wizi

SSD то си се сменя и то сравнително лесно (http://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Retina+Display+Late+2012+Teardown/11225/1). RAM паметта е вградена в дъното и няма начин да я подмениш, от което следва:

- купувай модел наблъскан с повечко RAMец
- приготви си сума 2х на стандартното 2.5" SSD което си свикнал да виждаш, защото това в Ретина/Еър е съвсем различно физически и от там доста по-трудно се намира и както казах струва много по-солено
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Ако смени платката на SSD-то ще го плати два пъти, а старото не може да го продаде като нормално SSD. За това е най-добре паметта и ССД-то да се вземат максимално големи.

apostrofix

Благодаря ви за бързите отговори. Също така се извинявам, че отговарям с толкова закъснение, но реших да изчакам за евентуалния нов модел, или поне още 1-2 месеца докато излезне поне малко повече яснота.
Относно ssd-то, цената х2 също е фактор, но като цяло не ме притеснява чак толкова. Но пък ще видим как ще са цените, прави сте, че е най-добре на момента да се вземе с по-голямото SSD.

Поздрави.