Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

21-05-2024, 10:58:46

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 660
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 540
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 247
Total: 248

247 гости, 1 потребител
angelvn

OS X Tiger 10.4.6 X86 na GigaByte и Pentium Dual - ПРОБЛЕМ

Започната от NoName, 27-05-2008, 07:49:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

NoName

Цитат на: "fpyyh"ако го правиш за първи път и имаш ценни неща на диска - не рискувай. това са от онези операции, в които казваш next-next-next-f*ck и започваш нова тема - как да възстановя изтрит партишън. не е нещо особено сложно, но можеш да объркаш достатъчно неща достатъчно сериозно. най-вероятно и затова нямаш много много конкретни отговори след като отвори дума за дялове, активни-неактивни и т.н.

Справих се! Четох тук и там. Инсталирах Партишън междик. Стана като пушка, даже без рестарт и нищо загубено! Имам си три праймъри партишъна.

Иначе, с изтритата дата съм прекарвал много безсънни нощи. За последователността от стъпки, както си я описал, си 1000% прав и съм я извървявал няколко пъти сам. Е, с помощта на дир.бг и други подобни... Сега вече мога да отговарям на въпроси за изтрити стотици гигабайтове самия аз...

Благодаря отново! :lol:

Въпросите ми са:

1. GUID или MBR да избера?
2. Ако искам да запазя Виндовса, пише да инсталирам GRUB bootloader, но не разбрах как точно става това...

NoName

Да, инсталацията, която е малко по-горе, върви идеално. Даже супер идеално!

Стигнах до избор на диска, но не посмях да довърша, защото се оказа, че ОС-а не може да пише на НТФС система. Сега съм пред дилемата какво да правя, за да може ОС-а да ползва нормално другите дискове.

Освен това, забелязах нещо странно. Един от дисковете не се вижда изобщо и Диск Ютилити не го вижда. А той си е нормален диск. Мисля, че може да е слейв на дъното.

Освен това, главния диск, на който инсталирам, има три праймъри партишъна. Виждат се само две.

Има ли начин да накарам ОС да пише на НТФС, без да форматирам, защото са пълни някои от тях...

mr.j

абсолютно никъкъв проблем няма да имаш с NTFS - след като инсталираш NTFS for Mac на Paragon , намираш го в примерно в http://thepiratebay.org/ , това вярвай ми е най-доброто решение за NTFS

fpyyh


NoName

Цитат на: "fpyyh"ако ще държиш уиндоус - mbr.

Не мисля да го запазя. След като копирам квото ми е нужно, форматирам дяла.

В момента основния проблем ми е как да накарам системата да види третия дял и един цял диск с два дяла.

fpyyh

ако намериш неразрушителен начин за преминаване от mbr в guid - сподели го. аз имам един такъв хакинтош, който не ми се занимава да го инсталирам на нов диск, да трия стария и т.н. и който си носи windows-кото наследство от mbr.

NoName

Цитат на: "fpyyh"ако намериш неразрушителен начин за преминаване от mbr в guid - сподели го. аз имам един такъв хакинтош, който не ми се занимава да го инсталирам на нов диск, да трия стария и т.н. и който си носи windows-кото наследство от mbr.

Чакай сега... Това, което не ми е ясно, ако просто подкарам инсталацията на дяла, който съм си избрал, а той е 1/3 от целия диск, като и трите са ми праймъри, без да променям каквото и да е и без да избирам ГУИД или МБР, после ще имам проблеми ли? Аз след като си прехвърля пощата и документите, просто ЩЕ ФОРМАТИРАМ първия системен дял, на който сега е уиндоуса.

Това, което ме притеснява единствено е, дали ще повреди на конфигурацията това. Иначе нямам никакви сантименти към уиндоуса. Просто ще го разкарам с горда усмивка. И защо не се вижда един дял от САТА диска и един цял диск. Инсталатора изобщо не ги вижда. Нито пък Диск Ютилитито...

А този преход, за който питаш, изобщо нужен ли е? Не ми изглежда да е нужен.

fpyyh

mbr или guid е за целия диск, не само за партишъна. не е задължителен, но с guid можеш да сложиш pc_efi и после ще ти работят ъпдейти от епъл и като цяло ще е по-истински хакинтош (ако това има смисъл). доколкото знам не е възможно да смениш от mbr на guid без да форматираш, защото трябва да се направи едно малко дялче за efi-то и тн.

NoName

А подсказка защо пустата инсталация не вижда един дял и един цял диск?..

Дялът беше primary NTFS, направих го Logical FAT32 (но пак не го разпозна) а дискът АТА и е слейв. Но и той е NTFS. Ще пробвам днес да го сложа да е мастър, да видя дали ще го познае.

NoName

1. Разреших проблема с неразпознаваемите дял и диск. Дялът го мърджнах към видимия ФАТ32, а диска го направих МАСТЪР и инсталацията го разпозна... Не ми е ясно защо, но когато дялът беше траймъри, логически бе невидим за ОС-а, а пък дискът, докато беше СЛЕЙВ на ИДЕ-то, също бе неразпознаваем...

2. Нека задам последния въпрос и да пратим темата в историята: Ако инсталирам ОС-а на разпознаваемия дял на основния ми диск и запазя временно Уиндоуса, след което, ако инсталирам бутлоудър, да речем от Хирен'с бут ЦД, ще мога ли да си кача понякога Уиндоуса?

Айде пак да кажа: мерси на всички за съветите, бяха от полза!

san

Цитат на: "NoName"...

2. Нека задам последния въпрос и да пратим темата в историята: Ако инсталирам ОС-а на разпознаваемия дял на основния ми диск и запазя временно Уиндоуса, след което, ако инсталирам бутлоудър, да речем от Хирен'с бут ЦД, ще мога ли да си кача понякога Уиндоуса?

Правилно ли схващам въпроса ти като "Дали ще мога да правя dual boot с уиндоус"? Ако това питаш - bootloader-a на МАС може да го прави, не се притеснявай.

NoName

Цитат на: "san"
Цитат на: "NoName"...

2. Нека задам последния въпрос и да пратим темата в историята: Ако инсталирам ОС-а на разпознаваемия дял на основния ми диск и запазя временно Уиндоуса, след което, ако инсталирам бутлоудър, да речем от Хирен'с бут ЦД, ще мога ли да си кача понякога Уиндоуса?

Правилно ли схващам въпроса ти като "Дали ще мога да правя dual boot с уиндоус"? Ако това питаш - bootloader-a на МАС може да го прави, не се притеснявай.

Абсолютно. Буут Кампа до сега ми върши прекрасна работа. Значи Леото идва с вграден Буутлоадер, а? Така бях чел някъде, ама не съм опитвал...

NoName

Това пък какво е? Докато си инсталирам ОС на ПЦ-то, инсталатора прекъсва и казва, че:

INSTALL FAILED
MAC OS X COULD NOT BE INSTALLED ON YOUR COMPUTER

THE INSTALLER COULD NOT INSTALL SOME FILES IN "/VOLUMES/UNTITLED"

CONTACT SOFTWARE MANUFACTURER FOR ASSISTANCE

NoName

Да, вече няколко пъти стига до 1/4 от инсталирането и ми вади същото идиотско съобщение.

Не мога да форматирам диска и подкарвам инсталацията на ФАТ32. Ако се опитам да го форматирам през Диск Ютилити, тогава трябва да избера на ново да напарвя партишъни, като загубя уиндоуса. Иначе, няма опция да форматирам само дяла, който ми е нужен.

Много връткава работа се оказа...

Много ще съм благодарен, ако някой подскаже разрешението и най-накрая да инсталирам ОС-а на това гадно ПЦ...

fpyyh

с акронис можеш да смениш type на дяла, който искаш да ползваш на 02a7 или нещо подобно, като име е ShagOS partition. тогава disk utility ще се съгласи да го форматира без да пипа другите.