Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

22-05-2024, 19:52:09

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 666
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 682
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 522
Total: 523

522 гости, 1 потребител
Пиф

Java update, Firefox and site www.brra.bg - HELP!

Започната от Dreamer4o, 29-08-2008, 18:40:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

nubizus

Значи ще те помоля следващия път малко по внимателно да четеш.
http://www.htmlgoodies.com/beyond/javascript/article.php/3470971
JScript се интерпретира от браузъра - JAVA от JAVA виртуална машина или Аплети в браузъра.
Реално Java не е Актив Екс, за Интернет Експлорър е актив екс.

Малко упражнение по уважение няма да ти навреди.

Уеб дизайнера няма общо с Уеб прогамиста а и той нямя много общо с JAVA програмирането.

Виртуална машина и употреба на Уиндоус е решението на проблема ти.
Не е от вчера това и няма да се промени, тоест когато се промени съдебната ни система тогава. Всичко е аналогично, има закони ма няма воля да бъдат прилагани.

Има и шорткът - президента да го накарат да ползва мак и електронен подпис.

Dreamer4o

avioli и nubizus

Благодаря Ви за участието и съдействието, особенно ми харе това с шорткъта :-)
И така за да се случи нещо съществено и за да може да се стигне до съд мога ли да Ви помоля да обясните в кое или по-точно къде е проблема и при едно евентуално дело - иск как да докажа чия е вината и защо именно този толкова публичен сайт не е никак публичен и от кого и по какъв начин зависи именно този проблем със сайта на www.brra.bg да бъде разрешен.

1. Това е проблем на Apple i M$ или е възможно да се направи нещо от фирмата която поддържа този сайт така че подписа да се ползва и то не само от мак юзъри но и от тези с линукс юникс и т.н. операционни системи, т.е. къде да се търси и по какъв начин спасението и разрешаването на въпроса.

2. Има ли разрешение на въпроса (като нека забравим за M$ и какъв е съвета Ви) с оглед на сериозното ми намерение да пускам първо писмо до Агенцията по вписванията а после и жалба до комисията за защита на потребителите така че да има дело и да почне нещо да се случва в татковината ни (а на президента шорткът няма да му давам).

3. Искам професионално мнение за да мога професионално да мотивирам жалбата си (т.е. да опиша проблема и в какво се състои и в какво да ги обвиня че не са направили) а не само общо казано.

4. И накрая къде е пречката и какво да се поиска от Агенцията по вписванията за да се разреши въпроса т.е. това поправимо ли е или M$ и Sun са създали една монополна среда и до къде се разпростира материята. Има ли начин това да се поправи от поддържащата фирма и ако да то какъв е начина за да го поискам.

Благодаря ви предварително.

Dreamer4o

Цитат на: "Dreamer4o"avioli и nubizus

Благодаря Ви за участието и съдействието, особенно ми харе това с шорткъта :-)
И така за да се случи нещо съществено и за да може да се стигне до съд мога ли да Ви помоля да обясните в кое или по-точно къде е проблема и при едно евентуално дело - иск как да докажа чия е вината и защо именно този толкова публичен сайт не е никак публичен и от кого и по какъв начин зависи именно този проблем със сайта на www.brra.bg да бъде разрешен.

1. Това е проблем на Apple i M$ или е възможно да се направи нещо от фирмата която поддържа този сайт така че подписа да се ползва и то не само от мак юзъри но и от тези с линукс юникс и т.н. операционни системи, т.е. къде да се търси и по какъв начин спасението и разрешаването на въпроса.

2. Има ли разрешение на въпроса (като нека забравим за M$ и какъв е съвета Ви) с оглед на сериозното ми намерение да пускам първо писмо до Агенцията по вписванията а после и жалба до комисията за защита на потребителите така че да има дело и да почне нещо да се случва в татковината ни (а на президента шорткът няма да му давам).

3. Искам професионално мнение за да мога професионално да мотивирам жалбата си (т.е. да опиша проблема и в какво се състои и в какво да ги обвиня че не са направили) а не само общо казано.

4. И накрая къде е пречката и какво да се поиска от Агенцията по вписванията за да се разреши въпроса т.е. това поправимо ли е или M$ и Sun са създали една монополна среда и до къде се разпростира материята. Има ли начин това да се поправи от поддържащата фирма и ако да то какъв е начина за да го поискам.

Благодаря ви предварително.

p.s. и още нещо от следящите тук форума ще има ли желаещи да се присъединят към иска при един евентуален процес? все пак е важно да заинтригувам и Комисията за защита на потребителите.

Ще се възползвам от БГ законодателство и Директивите на ЕС, наистина го замислям работя сериозно над въпроса, даже преди да пусна писмото до АВ ще го пусна и тук стига да искате.

Lord Adder

#18
Цитат на: nubizusВиртуална машина и употреба на Уиндоус е решението на проблема ти.
Тва го правим от 5 месеца, как да работим иначе адвокатите, ама ми писна да гледам бозата. А и BootCamp е добър софтуер, ама ако може да не прибягваме до него :lol:

Цитат на: nubizusИма и шорткът - президента да го накарат да ползва мак и електронен подпис.
Деденд! (ако позволите да продължа са англицизмите)

Цитат на: nubizusJScript се интерпретира от браузъра - JAVA от JAVA виртуална машина или Аплети в браузъра.
Реално Java не е Актив Екс, за Интернет Експлорър е актив екс.
Къде видя, че Джавата е АктивХ :?: :roll: Друго писах. Просто най-често срещания проблем за браузърите под Мас или въобще за нашата администрация и ел. правителство е използването на АктивХ от много сайтове (доскоро), което не позволяваше на др. браузъри да бъдат ползвани с конкретния сайт. Тука, в www.brra.bg проблемът не е такъв, щото не ползват АктивХ. Ако беше това проблема, щеше да е ясна причината, ама не е. И, за да стане съвсем ясно, www.brra.bg не ползва ActiveX!

Др. обичаен заподозрян е VB script - голям M$ боклук, който някои институционални сайтове ползват и така правят проблеми на браузърите извън IE. www.brra.bg не ползва VB script!

Предполагах (и все още предполагам), че www.brra.bg ползва Java Script, щото в началото имаше проблем с отварящите се подменюта, вече е ОК.  Ама може и да не ползва. Или да не е в това проблема въобще. Ама някой да провери все пак? А джава скрипта също е бъгнат, поне при Сафари и Firefox 2 имаше някакви проблеми.

Значи, за да се зареди Java Applet не е нужен никакъв скрипт, така ли? Самата Java ли си зарежда аплета (правоъгълника)?

А единственото ясно до момента за причината на проблема е бъгясалата Java под Леопард.  Обаче е възможно да има и други причини. Или все пак вина да имат и Сирмасъответната фирма, изпълнител спрямо АВ, че не са тествали като хората.

Цитат на: nubizusУеб дизайнера няма общо с Уеб прогамиста а и той нямя много общо с JAVA програмирането.
Под "уеб-дизайнер" имах предвид някой профи дето прави сайтове. Инжинер, програмист или някакъв спец ни трябва, за да каже кое как е. Аз например не мога - отварям Java конзолата, отивам на www.brra.bg, пробвам Тестово подписване, нищо не става, после гледам конзолата и нищо не разбирам и нищо не виждам. Със Сафари пък отворям прозорец Activities и гледам кво излиза и нещо не разбирам. Явно някой разбирател трябва да погледне.

Е, от това по-подробно и ясно вече здраве! Друг някой неразбрал, нещо?...
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

avioli

ЦитатЗначи, за да се зареди Java Applet не е нужен никакъв скрипт, така ли? Самата Java ли си зарежда аплета (правоъгълника)?

Правилно си разбрал - Java може да се зареди, а и най-вече така се зарежда без абсолютно никаква нужда от помоща на JavaScript.

Обаче както казах преди няколко постинга java може да си комуникира с браузъра не едно ниво - това ниво е javascript и проблема със сертификатите може да е от тази връзка.

Разглеждайки кода на страницата, която е за тестовия сертификат, забелязвам че има предаване на данни към java аплета и то май точно за сертификатите. Това изобщо не го разбирайте, че проблема е в javascript-а. Той само предава данни към аплета, това е. На всеки браузър, на всяка операционна система, той ще предава едни и същи данни. Важното е аплета как ги интерпретира и използва - за това мисля, но не мога да го докажа, че проблема на този сайт е само и единствено в java аплета, който може просто да не е предвиден да работи с java под мак.

Отделно трябва да се замислим и че Sun, компанията отговорна за java, не пишат java от скоро и не са нови в бранша, така че би трябвало да нямат такива сериозни грешки в кодовете си... Само заради това бих се обзаложил (повтарям - обзаложил), че проблема е в аплетчето на brra.
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

Lord Adder

Цитат на: "avioli"Отделно трябва да се замислим и че Sun, компанията отговорна за java, не пишат java от скоро и не са нови в бранша, така че би трябвало да нямат такива сериозни грешки в кодовете си... Само заради това бих се обзаложил (повтарям - обзаложил), че проблема е в аплетчето на brra.
Всъщост, в случая май е отговорна Apple Inc., щото тя сама си прави Java работите за своята ОС, или поне са съвместна разработка на двете компании. Пише го на тяхната страница, както и на страницата на Sun Microsystems.

После, в дискусиите към съпорта на Апле-то пише, че под Тигър Java-та била по-добре, а под Леопад - зле, вкл. и след обновяването има някакви проблеми. Така, че може и това да е причината.

От друга страна, доста сайтове работят супер с Java под Леопард  :wink:

Ако ще правим дело, особена ако е class action (колетивен потребителски иск), трябва предварително да сме изяснили тая работа. После, не можем да разчитаме на държавните експерти с авторитет пред съда, ще трябва тука форумци да ги включим предварително като експерти към съда по web-programming, сигурен съм, че няма такива в списъка на съда все още  :lol:
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

Becko

Не виждам за какво спорите и дискутирате ... никой не е длъжен правейки сайт да се съобрази с всички операционни системи, версии на джави, софтуери и активекси на планетата.

Всеки сам решава какво да съпортва и имайки впредвид че в БГ 99.9% от компютрите са с уиндоус не виждам нищо чудно, че сайтовете не поддържат друго.

Естествено и на мен ми е неприятно, че не мога с мака да си свърша работа понякога, но хората не са длъжни :)

При държавните институции както е в този случай не е обяснено добре, че самите услуги изискват уиндоус, активекс и дори да се спомене, че не работят на друго за момента, за да може хората просто да са информирани.

На мен ми се иска да си ползвам банката от иФоуна и да подписвам документи онлайн от Нокия но ... това няма да стане скоро, колкото и искове да предявявам.

Lord Adder

Цитат на: "Becko"Не виждам за какво спорите и дискутирате ...
Търсим първо къде е проблема технически, после дали си струва да ги съдим.

Цитат на: "Becko"никой не е длъжен правейки сайт да се съобрази с всички операционни системи, версии на джави, софтуери и активекси на планетата.

Всеки сам решава какво да съпортва и имайки впредвид че в БГ 99.9% от компютрите са с уиндоус не виждам нищо чудно, че сайтовете не поддържат друго.

Естествено и на мен ми е неприятно, че не мога с мака да си свърша работа понякога, но хората не са длъжни :)
Лелеййй, как можа да га напишеш това! Не става дума за частен сайт, Веско, примерно моя или твоя сайт. Става дума за държавен сайт, при това не просто на някаква институция, как да ни намерите, колко сме готини, бла-бла, ами за електронни административни услуги по Закона за ел. правителство и по Закона за ел. документ и ел. подпис. Засяга яко търговския оборот и бизнес средата в България, справка Закона за търговския регистър. Ако изредя списък на нарушениета закони, директиви, принципи и т.н. темата ще стане от 2 стр. на 7 стр. Ти влезе ли въобще в тоя сайт? Като тръгнеш да си правиш фирма, ще те видим!!! Като не можеш да си я направиш сам от мака, ще трябва да се обърнеш към адв. с Windows само. Така се засяга конкуренцията в бизнеса като цяло (щото влизаш в повече разходи поради нежеланието ти да ползваш M$ продукти), както и конкуренцията на адвокатите в частност. С тоя сайт, един вид, държавната администрация, използвайки властта си, незаконно влияе на пазара и ограничава свободната конкуренция. По цял свят се съдят за такива неща. Прецеденти в това отношение дал Господ, не се притеснявай, спретнем ли им иск, заминали са.  Ако не в КЗК или в нашия съд, то поне в ЕК, Директората по конкуренцията.

Цитат на: "Becko"При държавните институции както е в този случай не е обяснено добре, че самите услуги изискват уиндоус, активекс и дори да се спомене, че не работят на друго за момента, за да може хората просто да са информирани.
Прав си, никъде на тъпия им сайт brra.bg Агенцията по вписванията не са обяснили какви са системните изисквания за ползване. Това си е нарушение на правата на потребителя par exelance. Ако пък бяха написали "Не може с Мас и Линукс", тогава сме ги осъдили одма за нарушение правилата на конкуренцията.
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

Becko

ако от магазина можеш да си купиш компютър и да ползваш сайта значи те са си изпълнили задачата ... избора дали да си купиш мак, пц, сън, силикън графикс, ИБМ или покет пц си е изцяло твой :) да не говоря че на всички нови макове може спокойно да се ползва виртуална машина или реален уиндоус :)

просто никой не е длъжен да се съобразява с всички на пазара ... ако тръгна да си правя фирма или да ползвам всичкчо това определено ще си сложа уиндоус на мака, но няма да си купя пц :)

сега в магазина гледах едни асуси за 450 лв :) купуваш един и си подписваш доживот може да се закачи на ключодържателя на електронния подпис :)

пак казвам не съм съгласен да не работи на мак, но има решение все пак.

въпроса със съвместимостите е стара тема и всички знаят, че на мак няма всички опции дори когато става дума за софтуер за работа ... преди чакахме версиите за мак сега слагаме уиндоус на мака и ползваме всичко доста по-добре е :)

да се надяваме че след 10 години уиндоус няма да има а държавната администрация ще е с мак :) хехехехехех тогава всичко ще е на мястото си

fpyyh

само една забележка - за да ползваш "законно" виртуален уинодус значи да си го купил, което пак означава, че генерират продажби за майкрософт, независимо какво и как.

Becko

... разбира се както адоби генерират на мак :) и всеки на всеки
примерно за да ползваш PDF на мака не ти трябва нищо за уиндоус е друга схемата 25 долара на компютър но минимум 100 лиценза :)

майкрософт не са дявола ... офиса им за мак е топ и си заслужава всеки лев

мак юзърите в момента имат в ръцете си повече възможности от останалите и това е супер :) а всеки пц потребител може да си купи мак и да има най доброто така че баланс има остава всеки да си направи правилния избор :)

spirospirov

Здравейте. Случайно попаднах на тази тема и затова се регистрирах във форума, за да споделя опит.

Та, жена ми е адвокат, а аз пък вдявам от компютри и затова аз пускам документите електронно към brra. Работя с Linux и няма никакъв проблем с Java-та. Пускал съм и през Firefox, и през Opera.

Също така, понеже мислехме да купуваме Истински Mac, тия дни инсталирах един Leopard на PC. Днес се занимавах точно с Java-та и brra. Аплетът на brra иска версия 1.6.

Като се пусне ъпдейта на Java от MacOSX, той си се инсталира успешно, ОБАЧЕ: При задаване в Java Preferences --> Java Version --> Java SE 6, отстрани излиза предупреждение, че тя е за аплети в 64 битови браузъри. Съответно, при отваряне на brra.bg с Firefox или Safari, Java аплета не показва дори и онова квадратче, а на страницата излиза надпис, че браузъра не поддържа Java.

Аналогичен резултат е при опит за проверка версията на Java от www.java.com/en/download/help/testvm.xml теста не минава изобщо и при двата браузъра. Остава да чакаме и да се надяваме Java + браузър в MacOSX да се сработят в близко бъдеще. Жалко, защото MacOSX на етап разглеждане доста кефи и бачка изненадващо бързо.

До колегата на жена ми - едва ли ще се спечели подобно дело, щом сайта не губи функционалност при Linux.

и последно, за който не е виждал това:
http://dreal.net/wiki/index.php/%D0%94%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0
;)

fpyyh


avioli

При мен теста работи:

а това е от More information:


Тествах на Safari

само не знам къде е това Java preferences!
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

spirospirov

Цитат на: "avioli"При мен теста работи:
...

Работи, защото Java-та е 1.5.0_13. и при мен теста това показва, когато ___не__е___ зададено версията да бъде 1.6.

Цитат на: "avioli"само не знам къде е това Java preferences!

Applications --> Utilities --> Java --> Java Preferences.app

Не знам дали го е имало преди да ъпдейтна Java-та, но в момента това app се намира там. Има група радио-бутони за избор на активна версия:
* Java SSE 6
* Java 5.0
* Java 1.4.2