Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

22-05-2024, 12:32:06

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 664
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 682
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 544
Total: 544

544 гости, 0 потребители

Странен звук при стартиране.

Започната от AStratev, 05-08-2014, 14:06:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

AStratev

От няколко дни съм с "нов" Макбук Про; модел 2010.
Първите 24 часа нямаше проблем, но ми направи впечатление, че след като изчистих NVRAM-та (с command + option + R + P) издаде един обезпокояващ звук и сега го издава всеки път (единствено и само) при стартиране/рестартиране.
Мисля, че най-точната дума, която го описва е rattle. За няколко секунди, след което изчезва и не се чува повече по време на работа (независимо колко продължително) е включен лаптопът. Вентилаторите си работят изключително тихо, не мисля че е от тях.. дали може да е HD?
Мнения? Благодаря предварително!

enemy

При стартиране Мас-овете си правят тест на хардуера познат като "POST". Предполагам, че чуваш звук от ДВД-то.
Ако теста е успешен се чува този звук: http://m.youtube.com/watch?v=i9qOJqNjalE

AStratev

Мисля, че е малко по силно.. но май е същия, да.
Благодаря за info-то.

bboyg

Това е стандартният звук, който издават всички макове при стартиране. Силата на звука зависи от това колко е усилен компютъра по време на работа. :)

AStratev

Или аз не съм разбрал колегата или ти :)
Не става въпрос за нормалния звук, който издава по време на стартиране. В моя случай (а ми се стори и, че във клипчето долових подобен/същия звук) става въпрос за механичен звук; като от вентилатор, HD или (явно) и DVD.
За 2-3 секунди след което спира и не се чува повече (до следващото стартиране).
Другият звук си е нормален; това не е първата ми Мак машина :)

anefi_90


bboyg

Първия семпъл е звука от проверката на DVD-то дали има диск :)

AStratev

Не става въпрос за звук като от първия семпъл..
Звукът е "патологичен".. като стържене на метал в метал.. припуква, изпращява продължително и спира..
Не знам дали ще стане да го запиша с телефон или нещо подобно, да ви ги пусна..

Wizi

Пробвай! :) Само събуждаш интерес  ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

loperbg

така както го описваш според мене е HDD ако ти е механичен харда а не SSD ако ССД вероятноста да е от DVD е огромна :)

направи си backup завсеки случай на важната информация.

Adamov

Колега, Стратев, бъди спокоен. Нищо ти няма на лаптопа. Със здраве да си го ползваш!
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

bboyg

 Аз също съм навит да чуя запис  ::)

Wizi

Единственото, което ми идва на ум и отговаря напълно на описанието, а именно само при стартъп, не при рестарт и има механичен специфичен звук, е самото оптично устройство, което се чекира дали е там физически и дали има диск вътре в него. При мен (MacBook Pro 15" Early '11) по някое време този шум се "изроди" в нещо много по-мъчително и се проточи като времетраене с още някоя секунда. Все едно записвачката е пред умирачка и всички части са клеясали вътре....

Така че както вика бай Адамов - ползвай си го със здраве, не вярваме да е нещо друго.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

AStratev

@Wizi - колкото повече се заслушвам, толкова повече се навивам и, че при мен е така.

@Adamov - Мерси, колега. Надявам се да си прав!

@loperbg - С HDD съм, не със SSD. Добре, че нямам важна информация все още; лаптопът е при мен от едва седмица.

И за всички, които са любопитни:
https://www.youtube.com/watch?v=3Z7ZwUvhoZ4&list=UURAUj_6xS1-_KHpLJy-xMyA

P.S. Тракането в самото начало са ноктите на кучето ми; просто не ми се правеше нов запис.


Wizi

Всички, които заподозряха оптичното устройство печелят по 5 точки  ;D

10000% гаранция, че звукът идва от там. Това е типичен за всеки модел преносим Макинтош още от време оно.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD