Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-06-2024, 09:10:34

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 869
  • Latest: Jamespen
Stats
  • Общ брой публикации: 82 666
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 157
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 135
Total: 136

135 гости, 1 потребител
jicall

Dual -> tripple boot проблемация

Започната от Wizi, 17-05-2010, 11:38:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Wizi

На моя MacBook Pro 13" съм качил 10.6 и ХР, като всичко си върви чудесно. Вчера реших, че ми се играе и с Ubuntu 10.04 при което веднага последва инсталация. Всичко хубаво, но малко прибързах и му казах да инсталира Grub-а, което всъщност още не съм сигурен дали в крайна сметка беше грешка или не. В резултат на което в момента мога да избирам само между Mac OS X и Ubuntu, а ХР-то дава грешка, че не си намира някакво три буквено dll файлче и отказва да зареди. От нещата, които прочетох разбрах, че драмата му е в омазания master boot record, но него така и не успях да го фиксна за да заработи.

Сега като задържа Alt при стартиране имам 10.6 и Windows като опция. Ако избера Windows ми стартира Grub от където мога да пусна Ubuntu и ми предлага счупена опция за ХР.

На първо четене къде според вас е проблема?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

iDrink

#1
Работя по този проблем от момента в който успях да инсталирам на MSI K9A2GM Mac OS X Snow Leopard 10.6.3 Retail [build 10D575] e ч/з Empire EFI 4 AMD, ресторнат на флашка от добре работеща "самоделка", и направен така, че да бутва от EFI дяла, макар и "ала бала". От тогава до сега съм правил най - различни комбинаций, но намам успех. В един момент работи, в следващия не, изобщо голяма БОЗА. Сигурно проблема е в зад комютърното устройстойство, в случая визирам себе си. Аз лично съм си добре с  Mac OS - а и преди да започна да си правя експерименти си бях много добре с него, но домашните са малко придричиви. Съпругата ми се справя с Mac OS - а и Ubuntu, и не и прави впечатление под коя OS e.  Голямата ми дъщеря е в 5-ти клас. Господина в училище по информационни системи и показва неща само под Win, и за др. ОС дори и да е чувал  изобщо не говори. Именно това много ме ядоса. Поне в къщи  си говорим за ОС, и разликите м/у тах,  се надявам в най-скоро време при мен нещата да се оправят, и непремено ще пиша как съм го направил.

Поздрави ви на всички Ви.

П.С. Сега видях, че накрая преди да инсталирам Убунту, от допълнителни е трябвало да му задам дяла на Мас ОС-а. Ще видя какво ще стане, надявам се този път на успех и да не се показва ГРУБ, а хамелеона. Всъщност е трябвало да инсталирам Груб там където се инсталира убунту. За  истински Мак не знам как трябва да стане, защото нямам такъв, иначе досега да съм пробвал.

Mac OS X 10.6.6 (10J537)
MB : Gigabyte EP45-DS4 F9
CPU : Intel Е6550
RAM : 4x2GB DDR2 800MHz Kingston
Graphics Cards : Nvidia GeForce 8800 GTX (768MB)
Audio: 7,1 External USB Sound Card "SWEEX" - C-Media chipset.

Metal


Wizi

Опитах. С него съм вече, но никакъв ефект. Явно Grub-а го е омазал зловещо. Кажи ми как да го махна!?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

#4
хм... да си призная не съм много наясно с GPT

Grub и Lilo се махат с презапис на MBR, начини много:
 windows CD - recovery console - fixmbr
 DOS - fdisk /mbr
 dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=512 count=1

сам можеш да откриеш други по-удачни за твоя случай
но идея си нямам обаче какво ще причини това на windwos под GPT

rEFIt какво успява да бутне?

п.с  Това също изглежда добър начин, но не съм го пробвал лично

Wizi

Първите два варианта съм ги пробвал - не става, никаква разлика. Ще пробвам dd като се прибера вкъщи.

rEFIt ми дава Mac OS X и Windows като опции. Като избера Windows ми стартира Grub. Яко, а? :) От там имам вариант да пусна Ubuntu или Windows като тръгва само Ubuntu-то.

rEFIt видях, че има някакъв partition tool, който като го стартирам ми реве, че всичко било омазано и не можел да направи нищо.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

rEFIt  би трябвало да може да пусне 3те ОС без помощ от Grub!

Опитай да поправиш MBR с TestDisk, не пускай dd(не съм сигурен че OS X ще ти позволи да го направиш) да не счупим повече нещата.

Предполагам в бозата имаш информация която искаш да спасиш.