Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-04-2024, 12:38:35

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 640
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 95
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 71
Total: 72

71 гости, 1 потребител
XoXo

1-2 глупави въпроса въпроса от новак

Започната от djluka, 16-10-2010, 19:54:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

djluka

Здравейте приятели. Вече 24 часа съм с Apple Mac Bock Pro 13' и неискам и да поглеждам Windows вече !!

Така понеже още се уча имам 1-2 въпроса

1. Защо когато изтегля и инсталирам програма (не всяка) ми я изкарва като нов Дивайс в ейпала (като оптично устройство ми излиза) също така ми праща иконка на декстопа ,която не мога да изтрия и отново я изкарва като дивайс.

2. Как се пуска фонетиката на Maк-а

3. Сафарито не ми излиза на цял екран,дори когато натисна "плусчето" а излиза до менюто което е отдолу.(предполагам някъде по настройките го има но неуспях да я намеря)


Това е за сега. Благодаря предварително. Извинявам се че малко като индианец обеснявам но предполагам след седмица две ще влезна в крачка.

iNtaCt

1 - от там си дърпаш програма в Applications(примерно) и това ти е инсталацията. След това даваш дясен бутон или ctrl+click и даваш Eject. След това изтриваш.
2 - System Preferences ->Language and Text->Input Sources-> check bulgarian phonetic
3- Safari-то няма да ти излезе на цял екран. + не е фуулскрийн :). Хвани си го разтегни ако искаш да ти е на цял екран или имаше някаква програма, която го правеше ама си провери в гугъл.

Успех

djluka

Хммм...позволява ми да го разтегля само до Doc менюто.

Какъв браузер да ползвам който има опцията Full Screan . Можеби Мозила као има за Мак ?

j.tochkov

"Хващаш" сафарито и го местиш най в дясно на екрана след което разпъваш.

foctobar

Мисля че има предвид Full screen от view менюто, което означава... Цял екран!  :D  Без менюто горе и без dock-a. Firefox и Chrome имат.
Самия dock за мен заема твърде много място долу, затова съм го сложил отстрани, и да се скрива автоматично. Повече място на екрана за други неща. :)

djluka

foctobar ме разбра...точно това имах впредвид.


Сега поредния въпрос от серия " Глупави " е как да деинсталирам програма която не ми трябва.

alessandros

Ами с програма, аз ползвам appzapper , доста е добра,а и деинсталира до последното файлче !
 Apple iPhone 4G 16GB 5.0 jailbroken,  Apple Magic Mouse ,
 MacBookPro 13" 2.53GHz 4GB RAM 250GB HDD ,  Apple Remote aluminum                                iPad 4

angelvn

Най-простия вариант е да я хванеш от Applications папката и да я провлачиш до коша. Но тъй като при някои програми остават остатъчни файлове е най-добре да си изтеглиш... например тази програма: http://www.freemacsoft.net/AppCleaner/
Стартираш я, провлачваш върху нея програмата, която искаш да изтриеш и цъкаш на Delete.
UI designer and developer

Wizi

Цитат на: djluka - 16-10-2010, 19:54:07
Здравейте приятели. Вече 24 часа съм с Apple Mac Bock Pro 13' и неискам и да поглеждам Windows вече !!

Така понеже още се уча имам 1-2 въпроса

1. Защо когато изтегля и инсталирам програма (не всяка) ми я изкарва като нов Дивайс в ейпала (като оптично устройство ми излиза) също така ми праща иконка на декстопа ,която не мога да изтрия и отново я изкарва като дивайс.

Просто трябва да свикнеш, че .dmg файл е имидж или по-прости думи пакет. Идеята е следната: отваряш го (което всъщност се нарича mount като процес), влачиш иконката на програмата директно в Applications, Eject-ваш имиджа и после я стартираш от Applications.

Непрекъснато срещам хора, които цял живот ползват примерно Skype или VLC директно стартиран от dmg-то, което е грешно.

Цитат на: djluka - 16-10-2010, 19:54:073. Сафарито не ми излиза на цял екран,дори когато натисна "плусчето" а излиза до менюто което е отдолу.(предполагам някъде по настройките го има но неуспях да я намеря)

Macintosh Mac OS няма навика да работи с разпънати прозорци на целият екран. Свикни!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

djluka

И последния въпорос за днес (поне се надявам да е последния)

Имам за прехвърляне едни 50ГБ музика от стария Winboze лаптоп на мак-а. Трябва да го направя със външен хард.... Дали ще има някакви проблеми и трябва ли ми някаква спецялна програма за случея или мака-ще си разпознае автоматично външния хард и от мен се изисква само copy/paste . (много е важно да не изтрия някой от вече съществуващите файлове на харда)

julss

#10
ще го разпознае, ще ти се покаже на десктопа, после само драг енд дроп...
ако външния хард е NTFS, няма да можеш да правиш промени или да триеш в него през мака, трябва ти paragon ntfs for mac, потърси го по тракерите

djluka

Благодаря много за всички отговори приятели. Знам,че въпросите ми ви се струват тъпи ,но по-добре да питам 1-во преди да сам омазал нещо по чисто новото лапточе,а и имайки впредвид ,че ще се ползва предимно за работа (DJ-сам) ще е гадно да ми заебие повреме на работа,благодарение на моите "ГОЛЯМИ" познания за Apple

dreben

Няма значение, дали машината ти е Уиндоус, или Мак. При направилно манипулиране и двете ОС ще ти забият.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

djluka

Приятели десният бутон на мишката не ми е активен,от къде мога да го пусна ...


и къде е буквата " ch " на фонетиката...

foctobar

По принцип е клавишът с ` и  ~ горе вляво - под Esc. Но ако клавиатурата ти не е US, ами другоезична, може да е на друго място или да липсва изцяло (като на японската). В такъв случай може да се направи нова клавиатурна подредба с една програма - Ukelele, така че сам да си задаваш коя буква на кой клавиш да отговаря. Ако просто ти е трудно да го откриеш, отвори Keyboard Viewer от менюто с езиците, за да видиш на кой бутон какво съответства с текущата клавиатурна подредба. :)

По принцип usb-мишките се разпознават автоматично и десният бутон си работи без никакви настройки. Нали знаеш че той фактически отговаря на Ctrl+click, и не навсякъде важи.