Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-06-2024, 02:31:07

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 875
  • Latest: Josephkayaf
Stats
  • Общ брой публикации: 82 676
  • Общ брой теми: 9 819
  • Online today: 291
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 297
Total: 297

297 гости, 0 потребители

Майка му мечка...

Започната от tMac, 11-08-2009, 17:33:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

tMac

Така казват по-старите, аз казвам дее... май... му. Заключих няколко word-ски файла, направих ги като .pdf, които също заключих за да не може да се копира съдържание от тях, преместих ги от mac-а в сървъра, който е под Windows и сега немога да ги изтрия от десктопа на mac-а. Какво ли не  правих и си седят там без да се махат. Такова нещо ми се случва за първи път. Освен това finder-a ми иска парола за да ги изтрия, нещо което също никога не се е случвало, даже и като трия неща чрез Secure empty trash с натиснат едновременно option бутон. Дайте съвет какво може да е че ми се е... майката от нерви.

Freeze

Terminal:
sudo su
cd Desktop
rm -f file.pdf

tMac

Благодаря ти за съвета, ще пробвам, но ще те помоля да си малко по-изчерпателен. Не защото съм любопитен, ама да знам какво правя.

Freeze

Ред по ред се случва това:
Отваряш терминала.
Взимаш администраторски привилегии.
Отиваш на десктопа
Триеш pdf-а.

Tip: Когато изписваш името на файла (след rm -f) след като напишеш първите букви, ако натиснеш Tab ще изпише името на файла до края, ако няма други файлове, които започват по същия начин.

tMac

Май проблема е по-сериозен. Освен, че не става нищо след като изпълнявам препоръката по-горе съм притеснен, за това че до сега никога не ми искана парола при триене на файлове, независимо дали от десктопа или от където и да било другаде в MAC-a. Аз съм обикновен юзър и плозва прости приложения, беза да навлизам в подробности. За това не мога да си обясня какво става, при положение, че нищо различно от обикновенните неща не съм правил. Дай по-поподробно стъпка по стъпка, ако смяташ че това е спасението. Може да не правя всичко както трябва. Като се опитам да изтрия каквото и да е, излиза прозерец и иска парола. Написвам я и се чува звука както при delete - "смачкване на хария", но в коша не влиза нищо и файла си остава на десктопа????

Wizi

Я пусни един Disk Utility и от там Repair Disk Permissions да видим дали няма да има ефект...
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

fpyyh

ако си в терминал не трябва да излиза нов прозорец, в който да ти иска парола. в терминал имаш черен екран и команден ред, когато напишеш sudo -s те пита за паролата, но пак в същия прозорец. след това вместо username$ ще пише username# - това значи, че вече си с администраторски права.
cd ~/Desktop ще те прехвърли в директорията на профила ти
rm -f трие безусловно

ps. терминал се отваря от applications->utilites->terminal или го напиши в spotlight

HQ

Цитат на: fpyyh - 12-08-2009, 14:58:01
вместо username$ ще пише username# - това значи, че вече си с администраторски права.
Това значи че шела на юзъра е bash а на root е sh
Сори,не се сдържах,просто съм върл фен на Юникс! ;D

tMac

Благодаря за желанието да ми помогнете. Ценя това място, не веднъж ми е помагало. Този път обаче се оказа, че проблема е банално тъп. Някак, без да съм го правил съзнателно е чекнато Locked в General в Get info за десктопа. Няма представа как е станало това. В този случай няма сила, която да може да махне от десктопа какво и да е. Истината е, че се разрових в help-a и там ми хрумна да проверя за това. Преди това пробвах всички хватки, които ми предложихте, пак благодаря за тях, но нищо не помогна. Оказа се полезно да се чете хелп-а. Извода за мен е, след като си направил всичко по силите си и не си успял да решиш проблема, тогава разлайвай кучетата. 10x за съветите.

Freeze

#9
Доста любопитно. Действително, от locked папка не може да се трие, дори с root от Терминал. Не съм пробвал със single user mode.

@HQ
Не е точно така:
Цитат
Multitouch:Desktop ivandilchovski$ ps | grep `echo $$` | awk '{ print $4 }'
-bash
grep
Multitouch:Desktop ivandilchovski$ sudo -s
bash-3.2# whoami
root
bash-3.2# ps | grep `echo $$` | awk '{ print $4 }'
/bin/bash
grep
bash-3.2# sh
sh-3.2# ps | grep `echo $$` | awk '{ print $4 }'
sh
grep
sh-3.2#
/bin/sh е стандартния shell на root, както може да се види в /etc/passwd, но със sudo -s, макар и да се идентифицираме като root, не се логваме на ново и неща, като последен шел и текуща директория остават непроменени.
а пайпнатата команда е удобен начин лесно да се провери текущия шел, тъйкато $SHELL сочи първоначалния шел, но не и последващи промени.

HQ

ауу тоя sudo -s може да се окаже голяма дупка в сигурността,досега не го бях ползвал,винаги след инсталация на мак ос си отключвам root акаунта,ей така ако ми потрябва пък и #sh не е толкова античовешки колкото разправят

Becko

невероятна тема момци :)
един чекбокс на какво е способен да ви направи хехехехе

tMac

Amigo,  жестоко си прав. Елементарен проблем какви главоблъсканици може да ти отвори. Неможем да знаем всичко колкото и да се напиняме. В желанието си да се справяме с всичко понякой път отиваме твърде далеч, търсейки "под вола теле" което ни ни пречи да видим дребните неща. Но както се казва това е пътя на прогреса...

fpyyh

аз пък съм само потребител и го бях чел в някакви книги някога това за $ и #