Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-04-2024, 18:07:43

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 164
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 81
Total: 81

81 гости, 0 потребители

нетрадиционен въпрос

Започната от hraykov, 08-05-2008, 15:37:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

hraykov

Здравейте,

наскоро се запалих по фотографията, а знам, че из форума има хора които се занимават с CS и Aperture. Което също така означава, че имаме и запалени фотографи май. Може ли да препоръчате нещо за начинаещ:
1. Образователно четиво и (или) форум(и)
2. С какъв апарат да се обзаведа, след като се начета.

Бладарности ...

fpyyh

скъп и с тонове обективи.
всъщност зависи какво искаш да постигнеш, можеш да си купиш прилична сапунерка за 3-400 лв и national geographic - "въведение в цифровата фотография" май се казваше.

XXwolf

в сайта на Dan Knight, LowEndMac, има доста теми/съвети за фоторграфи - ето една от темите: http://lowendmac.com/digigraphica/08dg/busting-the-megapixel-myth.html
разрови се из сайта и ще намериш доста интересни неща за фото и Мас :)

gogo_slv

Мога да потвърдя, че изданието на NG си струва. И даже е илюстрирано с Mac OS X (тук-там има и xp, ама кво да се прави...)
Въпросното списание е откриваемо само по бензиностанциите (поне аз там го открих след доста търсене). В книжарниците има доста книги за фотошоп и цифровата фотография, но са доста скъпи (говорим за качествените, а не на софтпрес от 2.40 лв.) Чети и photoshop-bg.com има доста темички за фотографията...

DUDE

Добър сайт за ревюта на техника тук

Ако искаш и повече съвети отностно техника и книги може и тук да ти помогнат.

п.с. fpyyh дай повече инфо за NG
MacPro 4.1@5.1

fpyyh

аз си го купих преди 2 седмици от orange на графа, имаше една купчина точно до касата на книжарницата. там понякога има и много хубави намалени албуми по 20-30лв

hraykov

Благодаря много на всички отзовали се. Засега съм се спрял на CANON 350D, след доста съвети със запалени по темата колеги. Доста функции, а и не много скъп - все пак съм начинаещ и не знам до колко ще се запаля.
fpyyh - благодаря за информацията за книгата :)

Pitar

Защо не погледнеш Pentax K100, тялото превъзхожда това на Канона. След като си се спрял на сменяема оптика имай предвид, че на Пентакс можеш да закачиш от обективите, които са на стария К байонет, което ще рече, че имаш евтина алтернатива. Автофокус едва ли ще ползваш, а старите стъклени обективи се намират и втора ръка за по 100-200 лв. и работят превъзходно, ако не можеш да си позволиш 800-1000 лева за качествен обектив /няколко/. Китовите обективи по правило не са добри.

mr.j

Аз не препоръчвам Pentax. Като цяло, щом си начинаещ, не ти препоръчвам и по-сложен и скъп апарат. Автофокус повярвай ми ще ползваш по-често отколкото ръчен... Panasonic Lumix DMC-FZ18 (DMC-FZ20, DMC-FZ50) е добър апарат за начинаещ и средно напреднал

hraykov

Pyrvo da se izvinq za latinicata, no v momenta sym na drug comp (PC).
Razni poznati kazaha che Pentax-a ostavql poveche shum po snimkite - neshto za koeto iskah da porazpitam vuv Fotopaviliona-a dnes, no iztyrvah rabotnoto vreme...

Blagodarq na vsichki za mneniqta i predlojeniqta - utre otivam da razpitvam v magazincheto i tiq dni shte pisha s kakvo sym se obzavel. Tok vij sym pratil i nqkoq nachinaeshta snimka ;)

cMm

а Хора какво ще кажете за Никончето като фотоапарат добро ли е ?

eek

,,Тайните на фотографията" на NG според мен е най-добрата им книга – и най-дебелата – обясняват всички основни понятия, свързани не само с цифровата фотография и дават съвети при снимане.

Според мен единствено тази книга и ,,Чернобялата фотография" на NG си заслужават, в останалите, които са и по-тънки (за портрети, пейзажи) авторите малко или много се повтарят – и според мен е много подходяща за начинаещ.

На корицата има един човек, който скача по едни колове над водата :) В книжарницата на Ciela на последния етаж в Sofia Mall или на Хеликон я има.

В Help менюто на Aperture също има един-два pdf-а с обяснения на разни понятия :)

XXwolf

Цитат на: "cMm"а Хора какво ще кажете за Никончето като фотоапарат добро ли е ?

това като да питаш дали Apple са добри компютри

cMm

Дам така е :) наистина така прозвуча, но питах защото невидях да пишете нищо за тях ;) Ама иначе в сравнение с тея тук изброените Никончетата как са по добре или по зле  :D

eek

Цитат на: "XXwolf"
Цитат на: "cMm"а Хора какво ще кажете за Никончето като фотоапарат добро ли е ?

това като да питаш дали Apple са добри компютри

Малко е пресилено да сравняваш компютри и фотоапарати, макар цифрови. :)

Canon е достоен конкурент на Nikon.

Apple все още нямат конкурент на тяхното ниво (т.е. фирма, която да прави hardware + software). :)