Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

27-04-2024, 12:29:48

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 638
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 176
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 121
Total: 121

121 гости, 0 потребители

ibook проблем, моля за съвет

Започната от andonov, 06-04-2008, 09:46:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

andonov

Здавейте, от 2 дена ibook G4 1GHz не иска да изгрее. При начално пускане дисплея светва много ярко след което започва да потъмнява неравномерно на петна докато потъмнее целия и до там. След някакви безумни влкючвания и изключвания успя да тръгне, работи около 15 мин след което замръзна. От тук натам успях да установя че когато е съвсем студен успява да се пусне да поработи няколко минути и вероятно в момента в който загрее и замръзва. Така докато изстине съвсем, и се повтаря. Моите плахи познания по хардуер ме наведоха на мисълта за видеокарта. След като позачетох по нета се оказа че видоекартата е вградена в дъното и ако се наложи да се сменя се сменя цялото дъно, което ми звучи като нов лаптоп да си купувам. Все пак ако някой от вас има някакви идеи или има повече познания да сподели какво може да се направи преди да "пенсионирам" ibook-чето си.

XXwolf

това което се случва при теб е много разпространен проблем при iBook G3 от 700Мhz на горе. И при първите модели ibook G3 и в някой G4 (като твоя) също се случва, но по-рядко
Какво става: GPU-то се нагрява и се отделя съвсем леко от дъното, което е достатъчно да се изгуби контакт и тогава почват проблемите.
По-простото и сигурно решение е да си смениш дъното...
или да пробваш да го shim-неш. Shim e подложка или шайба на английски и в случая означава да се слошат метални подложки между капака и GPU-то така че то де се притиска към дъното - това е само временно решение.
Може и да ми го продадеш на добра цена и да си вземеш нов ;)

daf

Цитат на: "XXwolf"това което се случва при теб е много разпространен проблем при iBook G3 от 700Мhz на горе. И при първите модели ibook G3 и в някой G4 (като твоя) също се случва, но по-рядко
Какво става: GPU-то се нагрява и се отделя съвсем леко от дъното, което е достатъчно да се изгуби контакт и тогава почват проблемите.
По-простото и сигурно решение е да си смениш дъното...
или да пробваш да го shim-неш. Shim e подложка или шайба на английски и в случая означава да се слошат метални подложки между капака и GPU-то така че то де се притиска към дъното - това е само временно решение.
Може и да ми го продадеш на добра цена и да си вземеш нов ;)

Защо трябва да подлага такива неща? Имах подобен проблем с ibook - куплунга на интерфейсния кабел на диска не беше запоен добре фабрично (явно това им е генерален проблем, не само за GPU). Та го занесох на хора със запойваща станция с лупа и сръчни ръце и го бетонираха  :)

XXwolf

ами няма да е лошо да се провери и това

andonov

Благодаря и на двама ви за отговорите. Пробвах решението с подлагането и определено има резултат но просто удължавам времето през което работи и то при условие че не се мести самия копмютър което за мен обезмисля да имам лаптоп който немога да нося :).  Иначе явно това е проблема с GPU-то но вече е стационарен компютър. Явно ще си купувам нов. Ако някой има желание бих се разделил с него срещу някаква сума.
Благодаря още веднъж.

XXwolf

Цитат на: "andonov"... при условие че не се мести самия копмютър ...

sorry! забравих да ти спомена за тази подробност - това става защото компа е пластмасов и се огъва (съвсем леко) по средата когато се вдига или не е на равна повърхност.

колко искаш за него? ако искаш пиши на лс

daf

Цитат на: "andonov"Благодаря и на двама ви за отговорите. Пробвах решението с подлагането и определено има резултат но просто удължавам времето през което работи и то при условие че не се мести самия копмютър което за мен обезмисля да имам лаптоп който немога да нося :).  Иначе явно това е проблема с GPU-то но вече е стационарен компютър. Явно ще си купувам нов. Ако някой има желание бих се разделил с него срещу някаква сума.
Благодаря още веднъж.

Ако държиш на него можеш да се пробваш в някой сигурен GSM сервиз, например. Там би трябвало да имат техника и познания за да запоят крачетата на GPU-то.