Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

02-05-2024, 09:32:57

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 526
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 514
Total: 516

514 гости, 2 потребители
ggzy, XoXo

MBP + linux ...

Започната от HQ, 26-03-2008, 14:16:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

HQ

Търсачката не даде нищо,съдържащо "Linux" във форумите,така че или в нея е проблема или наистина се нуждаем от нова тема!
Положението е следното:писна ми да съм с вързани ръце и да чакам Ейпъл да си ремонтират леопарда,а междувременно да стискам зъби с машина за 6 бона в ръце...
Реших да мина скоро на Федора 8 x86_64 или на Дебиан 40r3 64 но за момента ме спират два въпроса:има ли туул като Fan Control за OS X за линукс или програма,която с вдигане на температурата да вдига оборотите на вентилаторите и от къде може да се изтегли сорс код на POMMED така че да може да се компилира за всяка дистрибуция... ?
След много безсънни нощи намерих много страници с обяснения как да си мапнем "Мак" бутона като алт или нещо по избор,как да си променяме контраста,Nvidia са пуснали драйвер за 8600 GT за линукс,драйвер за еърпорта... остана само вентилаторите което аз смятам за съществено и най-важно,а почти никъде няма инфо...
Видях конзолна пограмка,която е подобна повече на smc Fan Control,на която може да се зададат постоянни обороти,но при повече от 3000 ме дразнят,защото бучат отвратително и няма да е много полезно когато процесора работи на 5% или пък на 95%.Ще трябва постоянно да си играя да променям обороти  :cry: .
На много места в сайта на ubuntu видях някакъв пакет програми наречен Pommed,който е специално за лаптопи на ейпъл с линукс,но сорс никъде нямаше,намерих го с .deb разширение за ubuntu/debian но за други дистрибуции няма.
Помагайте!Благодаря предварително!  :roll:

HQ

... объркал съм раздела,моля модератора да я премести в Софтуер и ОС

cMm

Защо просто неминеш на Тигър :)

HQ

Цитат на: "cMm"Защо просто неминеш на Тигър :)
:evil:
Не решава нищо,половината ми програми нямат съпорт за него,освен това е стар и не излизат ъпдейти.Стига вече с тоя Мак ос.Искам да се развивам и образовам както всеки нормален студент,а не да съм роб на корпоративните интереси на някого

koki4a

Хайде успокой се и дай да видим какво му е толкова зле на Леопарда. Защото не мож ме убеди че има нещо по-добро ...

Какви програми ползваш и какво ти липсва .. проблемите с Леопард?

HQ

Има ли въобще някой,който да знае как да си настроя вентилаторите под линукс?
Не мога да издържа повече с тоя мак ос-след всеки ъпдейт-нови проблеми и винаги все по-тъпи.Преди време пак се бях ядосал,но рискувах да си спека процесора,защото вентилаторите си стояха на 2000 под линукс и затова пак минах на леопард.Не е възможно ейпъл да са такива гамени,че да са пуснали софтуер за охлаждане само за тяхната ос и за ХР...

Becko

Епъл не са написали и ред код за линукс :)
Така че е нормално ако ти е трябвал компютър за линукс защо си взе Мак ?
Имаш и виртуални машини на тях линукса мисля че си работи нормално ...

Линукса не е мръднал и крачка напред от 1998 до сега :) за какво ти е това

HQ

Точно така - Не са написали и един ред код за линукс,а са преписали всичко от там!От къде да знам аз,че са се сбозили като Малкия Софт и са станали съвсем като тях...
Пък и първоначалната ми мисъл беше да си купя най-добрия лаптоп,след което да използвам линукс на него!Никъде не видях,че тия идиоти не само,че не пускат драйвери за продуктите си за свободните операционни системи,но и спъват написването на такива,като не предоставят кода на библиотеките,които използва Fan Control например за да работи.
Направо съм бесен,и от сега нататък-нищо на Ейпъл!!! :evil:  :evil:  :evil:

HQ

За варианта с виртуално пс-не съм съгласен,това прекалено много претоварва системата особено ако е с X,затруднява работата на останалите програми.
"Линукса не е мръднал и крачка напред от 1998 до сега" - приятелю,линукса прави крачки всеки ден,подобряван от хиляди програмисти и може да се конкурира съвсем спокойно с утвърдените вече операционни системи на пазара.Какво да кажа за шепа програмисти,разработващи операционна система само за едните пари и по същото време дърпайки човечеството назад с нея.

Becko

Кой откъде е преписал е друга тема :) ... резултата е ясен не се ядосвай освен това имаш виртуални машини можеш да пуснеш 3 тъпи линукса едновременно ... и като купуваш нещо с цел чети преди да го платиш ... никой не е длъжен да си предоставя кода на всички ... сигурно ще има решение за вентилаторите така или иначе ...

HQ

Четох дни и нощи,знаех че има проблем с температурите,знаех даже кои ще за първите програми,които ще си сложа... обаче никъде не съм видял да пише "ейпъл спъва използването на линукс".
Да оставя вентилаторите и да сложа линукс-утре като изгърми и като го занеса ще кажат "ти използваш друга ос,не можем да ти признаем гаранцията" ... след още няколко месеца може и да излезе поддръжка в ядрото на линукс.

Becko

... аз имам имак Г5 и линукса тук работеше с пуснати на макс вентилатори което беше тъпо но поне никога не се стопи :)
... линукса е нещо което съществува по много странен начин и не може да се каже че липсата на съпорт от производителя е спъване ... това е логичното решение според мен ... имаш най добрия криейтив лаптоп можеш да монтираш видео да обработваш снимки да пишеш сценарии да рисуваш 3Д анимации да си диджей да си работиш всичко напълно спокойно без вируси и тн.
... това е мака който имаш ... това са нещата които другите лаптопи не могат да правят така ... ако е само за един линукс може да ползваш и някой елементарен лаптоп

vaskog

HQ, 99% съм сигурен, Vista има драйвери за "най-компатибъл" хардуера за нея (поне така сочат тестовете). Сложи си Viasta + SP1 и много де надявам да нямаш проблеми.

P.S. С риск да обидя аудиторията, говоря сериозно!  :oops:  :oops:  :oops:
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

HQ

Веско,може да не ме помниш от чата,но аз те помня.Имаш право,когато ми каза тогава-мака не е това,което беше (с моторола процесорите).На мак хардуера е несравним с този на което и да е пс,никоя компания не си позволява да направи лаптоп с такава мощност,защото ще изгонят клиентите си ако залеят пазара с 4GHz Intel Quad-core 8gb ram ноутбуци ако след това потребителите започнат да ги ползват вместо акумулиращи печки...
Лошото е,че явно или лаптопите са достигнали предела си и в момента или трябва революционна коренно различна технология за продължаване на развитието им или следва един голям колапс,когато пс-тата ще са достигнали 15GHz а ние ще драскаме из форумите от смешните ни 2GHz-ови макбуци.(Доста отдавна интел имаха експериментален процесор,с ядро направено от едоклетъчни гъби)
Единственото,което искам е стабилност и безпроблемна работа.За 6-те месеца с мака ми е трябвало само веднъж да направя клип с Premiere pro и сигурно не бих успял на пс.Защо примерно след ъптайм 5 дни (без sleep) някои програми не се стартират,някои са нестабилни,насичащо преминаване между виртуалните екрани,амулето се самоизключва и изкарва прозорец за ерор репорт,след последния ъпдейт на Сафари не иска да го стартира...
Изтеглих Leopard Server да го пробвам като последен вариант,дано поне за сървърите да наблягат на стабилността.
Сега изтеглих най-новия кернел от kernel.org да видя дали има поне наченка за някакъв съпорт на SMC

HQ

Преди минути се върнах от университета и заварих милия си МВР,който беше с 6 дни ъптайм,ползвал съм за това време Firefox,Tomato torrent,aMule,Shakespeer,VMware fusion и iTunes със размазан диспей и премигващи размазани цветове без никаква възможност да се оправи без рестарт....
Това се повтаря сигурно за 30-и път откакто минах на леопард.Без коментар! :evil:  :evil:

Едит:преди 4 часа беше в идеално състояние преди да изляза.