Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

02-05-2024, 03:20:19

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 503
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 438
Total: 438

438 гости, 0 потребители

Някой ползва ли още System 8 ?

Започната от sclera_bg, 26-03-2008, 13:18:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sclera_bg

Ако има такъв колега ще помоля за малко помощ:
Част от архивите ни от 1996-1999 година са правени с първия ни kомпютър (PowerMac 6300) със System 8, като колегата ми е писал на кирилица имената на някои архиви, фолдери и файлове. За съжаление споменатата машина е мъртвец а ми се налага да търся едни разработки оттогава на запазен знак на ДЗИ. Интересува ме интерпретирането на   ДЗИ, Дзи, дзи с кирилицата на System 8 в среда OS X, така че да мога да търся в архивите със CDFinder (като на приложената снимка на прозореца).

Нямам времето да се ровя в 50 диска.



Ще съм благодарен на всякакъв жокер.  :wink:

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

rafaelo

Кофти номер. Бих ти препоръчал да копираш всички тези файлове както са на някой комп с Уинбоз който е сетнат от Languages and Settings > Advanced > Bulgarian. И да видиш дали ще има разлика.

vaskog

Ако имаш машина с Power PC, имам Mac OS 8.5, 8.6 и 9.1 на .iso.
Друго, по-лесно от инсталация, не ми идва на акъла...
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

gogo_slv


vaskog

MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

sclera_bg

Това, с Mac-on-Stick е много любопитно, но откровено незнам дали няма да загубя повече време, докато го подкарам  8)

Така или иначе започнах да търся по работническо-селския метод - досадно ровене по дисковете  :wink:

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Pitar

Аз ползвам това File Name Encoding Repair , ако не го намериш ще ти го пратя.

fpyyh

така и така ще си губиш времето с дисковете, метни ги на един голям хард. дори имаше някакъв модел с raid mirror за външен диск, май на wd

XXwolf

диска на този Мас е IDE/ATA, нямате ли някой друг комп който да работи с OS 9?
И знаеш ли защо е починал този Мас? може да не стартира защото PRAM батерията е заминала и ако я махнеш ще тръгне

Gogo

Копирай всичко на харда и го прекарай през File Name Encoding Repair:

http://www.apple.com/support/downloads/filenameencodingrepairutility.html
".....Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо....."
К.Иречек, 13.12.1881

sclera_bg

Благодаря за съветите! Въобще не подозирах за съществуването на File Name Encoding Repair Utility ! Свалих си го и ще го ползвам при първа необходимост. Оказа се че ако прекарам само каталожните файлове на CDFinder-а нищо не се получава (както и е нормално). Иначе си намерих логото, но това, което предлага Gogo ще ми отнеме много време, с което не разполагам.

Що се отнася до Power Mac-a, той не е съвсем мъртвец, дори подозирам че е в отлично здраве, но му почина монитора - Apple Vision 1710 AV  серията, и тъй като машината практически вече не става за никаква сериозна работа го "пенсионирахме" като не му ремонтираме монитора. Интересното е, че и на G3 с Mac OS 9.1,  тия дискове излизат на маймуни, а на стария компютър с Mac OS 8.x  - са си на български. Не ми е ясно защо става така, но е факт.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3