Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

27-04-2024, 19:59:30

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 639
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 176
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 107
Total: 107

107 гости, 0 потребители

Първи проблеми с новия Mac

Започната от prius06, 01-06-2007, 15:43:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

prius06

Както вече писах, неотдавна се сдобих с нов MacBook. Вчера инсталирах първите ъпдейти и малко по-късно се получи следния проблем (възможно е да няма нищо обще с ъпдейтите).

Влязох в "Big Bang Board Games" и изиграх едни "Reversi" и едно "Tic-Tac-Toe". След това се опитах да заредя "4-in-a-row" и проблемите започнаха.

Самата игра не се зареди, получи се зъобщение "The application ... quit unexpectedly" с опции да се откажа, да опитам пак и да report-вам бъг. От този момент на татък всеки опит да зередя която и да е от тези игри завършваше по същия начин.

Пуснах Safari с цел да потърся подобни проблеми. Сафари се зареди и дори показа Home страницата ми (Google). Започнах да пиша и това доведе до краш в Safari. В последствие експериментално установих, че крашът в Safari настъпва след като напишеш няколко букви и направиш пауза за около 2 секунди (вероятно в опита да направи auto-complete на написаното). Други приложения, за които забелязах, че крашват още при опита да се заредят, бяха iChat, iMail (или както там се казва)

Следващата стъпка беше да проверя дали има други засегнати потребители. Логнах се в акаунта на жена ми и не забелязах никакви проблеми.

Опитах се да оправя положението с restart - не се получи. Започнах да се опитвам да установя, какъв е проблема и започнах да трия кеширани файлове и пр. - това не помогна.

Накрая влязох като админ, затрих си акаунта и си създадох нов. Проблемът (както можеше да се очаква) изчезна, но все още нямам представа, на какво може да се е дължал. Подозирам, че някакъв ресурс в моя акаунт е останал заключен или повреден, което е водело до краш в приложението, което се опитва да го зареди.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблеми? Имате ли идеи, на какво се дължат?

Благодаря предварително,
Prius

eek

Според мен си си набутал кофти софтуер. Джобс може да е алхимик, ама от това не може да ти предпази мака. То май и на виндовс беше така... :)

prius06

Цитат на: "eek"Според мен си си набутал кофти софтуер. Джобс може да е алхимик, ама от това не може да ти предпази мака. То май и на виндовс беше така... :)
Не съм много сигурен, какво имаш предвид. Единственият софтуер, който аз съм инсталирал, са ъпдейтите от Apple.

XXwolf

а местил ли си (или сменял името на) някоя от тези папки: Home, applications.... ?

prius06

Цитат на: "XXwolf"а местил ли си (или сменял името на) някоя от тези папки: Home, applications.... ?
Не съм променял абсолютно нищо по машинката.

DELETED


eek

Цитат на: "prius06"...
Влязох в "Big Bang Board Games" и изиграх едни "Reversi" и едно "Tic-Tac-Toe". След това се опитах да заредя "4-in-a-row" и проблемите започнаха.
...

Все нещо си направил, за да играеш на тея игри? Къде си влезнал, къде си кликнал I agree? :)

prius06

Цитат на: "eek"
Цитат на: "prius06"...
Влязох в "Big Bang Board Games" и изиграх едни "Reversi" и едно "Tic-Tac-Toe". След това се опитах да заредя "4-in-a-row" и проблемите започнаха.
...

Все нещо си направил, за да играеш на тея игри? Къде си влезнал, къде си кликнал I agree? :)

Въпросните игри си бяха предварително инсталирани на компютъра (Finder->Applications->Big Bang Board Games). Има шах, табла, реверси, и др. (общо седем на брой).

Откакто забърсах акаунта и го създадох наново, не съм имал проблеми нито с тези игри, нито с което и да е друго приложение.  :?

eek

Странно, но при мен явно не са предварително инсталирани. :)

prius06

Остава ми да се надявам, че проблемът няма да се повтори.  8)

herba

Кой ъпдейт си направил и по какъв начин? Има Combo и Deltа ъпдейт. Втория се ползва само ако ъпдейтваш една версия нагоре, например от 10.4.8 на 10.4.9 Ако си няколко версии надолу, например 10.4.4 и планираш инсталация на 10.4.9, се ползва първия ъпдейт. Добре е преди и след ъпдейта да направиш repare permissions на хард диска. А още по-добре е ако всичко ти работи да не ъпдейтваш нищо. Всички Automatic software update на off и си глдедаш кефа.
Съгласен съм с 'еек', че може да е кофти софтуеър, който няма нищо общо с въпросните игри и просто да шашка новата ОС. В Апъл не могат да знаят и тестват всички малки програмки, които си инсталираме.
Поздрави

prius06

Цитат на: "herba"Кой ъпдейт си направил и по какъв начин? Има Combo и Deltа ъпдейт. Втория се ползва само ако ъпдейтваш една версия нагоре, например от 10.4.8 на 10.4.9 Ако си няколко версии надолу, например 10.4.4 и планираш инсталация на 10.4.9, се ползва първия ъпдейт. Добре е преди и след ъпдейта да направиш repare permissions на хард диска. А още по-добре е ако всичко ти работи да не ъпдейтваш нищо. Всички Automatic software update на off и си глдедаш кефа.
Съгласен съм с 'еек', че може да е кофти софтуеър, който няма нищо общо с въпросните игри и просто да шашка новата ОС. В Апъл не могат да знаят и тестват всички малки програмки, които си инсталираме.
Поздрави
За да не се загуби нишката, описвам всичко:
Става дума за MacBook, който купих преди по-малко от месец. Той си дойде с инсталиран Mac OS X 10.4.9. Не съм инстлаирал абсолютно никакви нови продукти. Всичко, което е инсталирано, си дойде с компютъра, включително игрите, за които вече споменах.
Ъпдейтът на OS, за който стана дума, е Security Update 2007-005 (Universal) 1.1. С него дойдоха още 5-6 ъпдейта на Pages, QuickTime   и др. Всички са официални ъпдейти от Аpple.
Това ми е първия Mac и доскоро не бях запознат със стандартните подходи за "лекуване" на подобни проблеми, като repair permissions и delete preferences например.
Благодаря за съветите. Преди няколко дни вече пробвах repair permissions, което откри и поправи собственика на една (празна) директория, но е напълно възможно проблемите, за които писах, да са били проява на нещо подобно. За съжаление е вече е късно да се  диагностира, защото старият ми акаунт (този с проблемите) е изтрит.

Още веднъж благодаря на всички, които се включиха със съвети!