Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

27-04-2024, 22:40:24

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 639
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 176
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 78
Total: 78

78 гости, 0 потребители

Странен проблем при Mac Pro Late 2013

Започната от dkmi, 04-08-2023, 00:17:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

dkmi

Mac Pro Late 2013 - мисля, се водеше "6,1".
Много странен проблем, появява се при всеки Макос:

Компютъра работи известно време (30 мин., час, два но не повече) и просто "замръзва". За да се оправи - трябва да "се изключи от тока", и да се включи пак. На практика - неизползваем.
Инсталирах им Windows 10 - никакъв проблем! Бачка си и си правиш с него каквото си поискаш / каквото позволява Виндовс-а.

Имам два такива.
Пускани са им всякакви хардуерни тестове - "стандартния" AHT, пускано им е и сервизен тест. Ходили са на сервиз в Айстайл, после и в Криейтив център. Не намират проблем, дори казват, че при тях компютрите си работят (което ме съмнява, при положение че при мен рядко работят повече от 30 мин. преди да забият).

За сега са си с Виндовс (едни колеги се вързват от тях към Citrix виртуалки, та Виндовса колкото да подкара Цитрикс клиента - става)

Единия мак забива при опит за ssh към него. Просто умира - няма пинг, няма нищо. Което ме навеждаше на мисълта, че нещо им е убило ЛАН интерфейсите.... ама пък ако беше така - нямаше да работят и на Виндовс. А там си бачкат без абсолютно никакви проблеми.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем?
Освен че съм ги пращал на сервиз е пробвано следното:
1. Смяна на RAM памети
2. Смяна на SSD-то
3. Смяна на видео картите
4. Смяна на "дънна платка" /кръглата отдолу дето е/
5. swap-вани са процесорните платки, както и самите процесори
6. пробвано е с други захранвания
7. с последен firmware са

И след всичко това - проблемът си седи.
Нямам абсолютно никаква идея какво може да поражда този проблем.
И говорим за абсолютно чиста инсталация на МакОС, без абсолютно нищо инсталирано.
Както и - няма абсолютно никаква логика във всичко това, както и никаква видима причина за този проблем.

Имах още един умрял, ама той си беше умрял както си трябва, него го взе човек от форума да опита да си го съживи.... ама такова чудо като тия двата не бях виждал. Микрософт да не са пуснали някой вирус да омазва firmware-a :)

Пиф

Цитат на: dkmi - 04-08-2023, 00:17:00Имах още един умрял, ама той си беше умрял както си трябва, него го взе човек от форума да опита да си го съживи....

Съживих го, работи си перфектно. Проблема беше в IO платката, смених я и стана като нов. А можах да диагностицирам проблема, тъй като вече имах друга работеща машина (купена пак от теб) и врътках платки докато уцеля проблемната.

Относно SSH-а, имах сещия проблем на тези машини (с macOS Monterey), но винаги съм го отдавал на несъвършенство в ОС-а, отколкото на хардуера. Проблемът беше почти (или съвсем) същия - при опит на SSH към него, блокираше LAN-а тотално - всичко умираше - пинг, нет, мрежови у-ва, screen sharing ....  и се оправяше само с рестарт. Като това се случваше на всички Mac Pro 2013 с Monterey. Имам и едно мини с Monterey, но там не е имало подобен проблем. Спрях да ползвам SSH-а за илзестно време (месец - два - три) през тези машини, после опитах пак и вече си работеше. Та, реших, че е имало нащо нередно, което са закърпили от Apple. Не съм опитвал с други ОС, нямам наблюдения при тях.

Относно гасненето - с какви SSD-та си опитвал, с оригинално? Някой модели на Самсунг правят подобни неща, заради кофти firmware, като проблема е само при macOS. Но са решили проблема и след упдейт на firmware-а (през техен тул) се оправя.
А при замръзването - имаш ли някакъв достъп отвън (SSH, VNC, ScreenSharing, FileSharing, или нещо за отдалечен мониторинг) ?

dkmi

ЦитатОтносно гасненето - с какви SSD-та си опитвал, с оригинално? Някой модели на Самсунг правят подобни неща, заради кофти firmware, като проблема е само при macOS. Но са решили проблема и след упдейт на firmware-а (през техен тул) се оправя.

С оригинални ССД-та, от други Mac Pro.

ЦитатА при замръзването - имаш ли някакъв достъп отвън (SSH, VNC, ScreenSharing, FileSharing, или нещо за отдалечен мониторинг) ?

Всичко умира на 100%. Просто замръзва. Оправя се с рестарт "от тока" :)

Пиф

#3
Аз бих пробвал и следните 2 (3) варианта:
1 - Махаш вътрешното SSD и разкачаш LAN-а - бутваш от външно и тестваш
2 - Горното (с LAN), но без вързан монитор, гледаш през ScreenSharing или подобно и тестваш
3 - (не знам дали е възможно, но може да се провери) да се стартира машината без видеокарти и SSD, от външен диск и гледане през ремут.

Преди време (като мъчих да оправя онова трупно MacPro) попаднах на един ServiceManual за MacPro 2013, вътре има процедури и насоки при търсене на повреди. Ако го нямаш, мога да ти го изпратя, може и да помогне.