Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 14:28:08

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 92
Total: 92

92 гости, 0 потребители

Питанка и да се похваля :)

Започната от Fifata, 16-11-2022, 18:39:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Adamov

Интересна тема. Интересен експеримент. Интересни размисли от страна на Ангел, с който не е тайна сме имали доста пререкания относно Епълския хардуер/софтуер.

Тук обаче мога да споделя само лично мнение.

В 99.9% от времето си, всички устройства, които ползвам (часовник, лаптоп, телефон, епъл тв) са били винаги с бета версии, които се инсталират непосредствено след WWDC или след като излязат ъпдейтите. Останалите 0.01% в които устройствата са с официална версия, всъщност е времето, в което се свалят бетите  ;D ;D

Факт. Но сега малко по-сериозно.

Последните 18 месеца ползвах Air M1-256. Страхотна машина, която ме изумяваше с 2 неща главно. Бързодействието си и батерията. Тук е момента да спомена, че лаптопа се ползваше главно за работа. Компанията, в която работя, и която е чуждестранна, залага на висок клас Lenovo. Аз обаче ползвам от 15г епълски компютри и не можех да понеса да ползвам Windows дори за служебен. Затова проучих какви са условията за BYOD програма, приех ги на драго сърце и така личният ми компютър стана служебен.

Първоначално корпоративните системни профили забраняваха инсталирането на бета версии, но с една проста терминал команда, нещата се оправиха и аз бях с бета 1 на Вентура - нито един от проблемите, които Ангел е описал не съм имал с нито една от операционните, които е изброил. Особено с Вентура няма секунда в която да съм бил с официална версия - нищо. Компютърът летеше. Нямаше крашвания, лагвания, проблеми със синхронизации (ползвам Exchange за да синхронизирам всичко майкрософтско с macOS приложенията: календар и мейл основно). Нямах проблем и с това недоразумение наречено Teams.

Следващото нещо, което ме изуми беше батерията. Позицията на която съм е СТО и работният ден е свързан с онлайн срещи, много табове и Excel (върху който познанията ми са плачевни). Отделно блутут мишка и клавиатура, външен монитор, wifi и още 2-3 приложениято постоянно отворени. При 100% батерията в 9:00 сутринта го пусках на зарядно може би някъде към 16:00.

След това обаче Apple решиха да пуснат Air M2. Аз, да ви кажа честно, робувам много на дизайн, а в дизайна на Air M2 направо се влюбих. Беше ясно - ще го сменям. Обаче се появи драмата с орязването на скоростта на SSD-то при базовия модел. А аз бяха решил да взема именно него, защото 256 са ми напълно достатъчни. Чудих се, чудих се и накрая дизайна спечели битката...

...и така от близо 2 месеца съм с Air M2-256. Леле!

Първото нещо, което му сложих разбира се беше актуалната бета на Вентура. Join-нах го към активната директория на компанията в която работя и "накачих" всичкия софтуер, който ми трябва за работа, заредих го на 100%. Беше време да го тествам. Леле!

Понеделник. 09:00 сутринта. Батерията е на 100%

Осезаемо (все пак 18м с Air-m1, нали) ама наистина осезаемо, компютърът работи по-бързо от предходния модел. Сигурен съм, ще се съгласите, че в ежедневната работа, такова нещо може да се забележи, дори да не е кой знае колко фрапантно като разлика. Изключително пъргав и студен като сърцето на бившата.

Понеделник. 12:00 преди обед. Батерията е на 92%

Започват онлайн срещите (където включвам 3то блутут устройство - слушалки), които са аудио и видео. Вътрешните понякога от час се проточват до 2-3, та и 4 часа. Машината се държи супер стабилно.

Понеделник. 15:00. Батерията е на 60%

Продължавам със задачите за деня. Продължавам и да се шашкам от начина по който машината работи и се държи.

Понеделник. 18:00. Батерията е на 30%

Свършвам работа. Давам си сметка, че за целия този понеделнишки натиск батерията е паднала 70%, ще си позволя да кажа - само. Изключвам компютъра и си тръгвам.

Във вторник решавам, че ще видя докъде ще изкара батерията.

Отново срещи, отново табове и т.н.

Компютърът изгасна някъде към 14:00 след обяд.

След това зареждане до 100% и отново тест. Абсолютно същото поведение.

Два месеца по-късно, компютърът с който бачкам 5 дни в седмица по 8 часа, а понякога и след работа (позицията го налага), се държи повече от впечатляващо и категорично работи по-бързо от М1.

Към момента на този пост батерията показва че е на 91%, които ще стигнат за 13ч24мин. работа.

Два месеца по-късно, батерията е само на 13 цикъла.

п.п. System Settings във Ventura не са ужас както каза Ангел. Те са пълен ШИТ!!!!

Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

angelvn

#16
CTO? Поздравления!
За пререканията, то си е нормално за нашите ширини хаха. Но лоши чувства в никакъв случай не тая.

Дизайна на Apple компютрите и продуктите като цяло и на мен много ми харесва. Батерията ако не деградираше така бързо щеше да е перфектна, но наистина издръжливостта й е впечатляваща (навярно заради пестеливия откъм енергоресурси процесор - М1 харчеше 15W, а сегашния ми AMD Ryzen 7 6800H - 45W, като производителността е само с има-няма 10% в полза на AMD-то).

1.4 пъти по-бърз М2 в сравнение с М1 според Apple, така че да, няма как да не се усети при каквато и да е работа.

При теб ползването на компютъра до колкото разбирам е за срещи, комуникация, офис пакет - пращане на мейли, писане/четене на документи и уеб браузване. За такива цели наистина една компактна машинка, с издръжлива батерия и хубав екран би била идеална.

Моят М1 го ползвах за уеб дизайн и разработка. Стояха едновременно отворени по 20+ хром таба, няколко прозореца (2-3) на Visual Studio Code. Пуснати едновременно 2 Node задачи. Вързан посредством ssh с Дебиан сървъра за обмен на файлове и през терминал за други неща.
Отделно това вървеше Mail.app-а с шест акаунта, Фигма или Adobe XD, и вече според зависи от настроението пуснато Сафари с отворен YouTube (да слушам някой подкаст за фон) или Tidal за музика.
Понякога се конвертираха и видео файлове, но ползвах Handbrake или iMovie (за семейни смесици от видео и снимки).
Случваше се и да се наложи да пусна локален сървър за някой-друг бърз тест.
Пуснат бе да върви автоматично и TimeMachine (закачена към услуга, вървяша пак през сървъра на до 1Gbps скорост, но реално 300мбпс тъй като толкова успява да осигури рутера по въздух).

При това ползване лаптопа го свързвах през донгъл с 4к 27" LG монитор, външно 1ТВ М2 SSD през USB3, слушалки (понякога Airpods Pro, друг път с кабела през жака) и това е. Останалата периферия бе Logitech MX Keys и Magic Mouse 3.

Често макбука ежектваше неправилно ссд-то при заспиване/събуждане. Същото правеше и със свързани мрежови устройства, но това се оправи след няколко ъпдейта на Монтерей.
Загряваше само от пускането на Хром с повечко табове, а и с останалия софтуер все бе топъл. Това предполагам е способствало батерията да деградира с 9% за година и половина при само 30 и няколко цикъла.
За никаква игра не ставаше, пък до преди това играех Cities: Skylines и Civilization VI. Вървяха, сравнително гладко и безпроблемно, но така се нагряваше лаптопа, че след 1-2 пускания просто се отказах. Щеше да се разтопи като лошия в Терминатор 2. Затова и докато го ползвах се наложи да взема игрите за PS. Гадно е с контролер да се играят такъв тип игри, но...абе не се свиква. :D

Ще видим след някоя-друга година накъде ще тръгнат нещата, а и дали това Леново, което взех сега дали няма да ме ядосва. Току-виж съм се върнал на Macbook линията, но ще е поне Pro 14 или направо 16 (на Еър-а екрана ми идваше малък).

Да споделя малко впечатления от Леновото: перките се чуват често, дори просто ей така от нищото (чуват се и на HP Probook-a на жена ми), но не прегрява. Клавиатурата, въпреки, че изглежда да е нищо особено е много удобна за писане. Тракпада е обикновен - потъва при клик, но има множество налични настройки и работи добре. Екрана е хубав, но уеб камерата е зле...като на интелски Макбук. Звука от тонколонките е зле, не може изобщо да се сравнява с този на Еър М1, може би е като на старите Макбук про-та, но с една идея по-заглъхнал. Иначе през слушалки е супер. Airpods Pro-то работят добре с лаптопа, звука е хубав, режимите за заглушаване, прозрачност и прочее работят.
Батерията предстои да я тествам тези дни.
Windows-a - понякога дребни лагове. Наблъскали са го с визуални ефекти и анимации. Допадат ми повечето от тях. Понякога така започва да примигва, че се чудя бъг ли има или всичко е в реда на нещата.
Иначе утре става седмица откакто го ползвам - все още не ми е крашнало приложение или да ми забие Windows-a. А при МакОС се случваше да замръзне цялата ОС. Вярно, може би по-малко от 15 пъти в годината, но замръзваше. Чиста преинсталация, рестарти, ресети - нищо не променяше това.
Скрола при Logitech MX 3S мишката колкото да е гладък и бърз в уеб - не е като в MacOS с Magic Mouse. Прилича, но се усеща разликата.
UI designer and developer

fpyyh

Минах на Ventura на iMac 2017, работи не по-зле от предишните версии, с две забележки - зарежда по-бавно след рестарт (от външно ssd) и понякога не се закача за wireless-а. Просто върти, върти, казва че няма IP адрес, а до него седят iPad, телефон, macbook, те са си стабилно закачени. Като сменя на guest мрежата от същатата timecapsule, моментално тръгва.

angelvn

Една добра ретроспекция на версиите на MacOS от прехода PowerPC->Intel->M1.
Не обхваща Вентура и пуснатите Майкрософт Арк-ски дев бройки, но е интересно за гледане (поне на мен е, тъй като от време на време имам навика да си пускам стари презентации и ревюта на стари версии на софтуер).

Ето линк -> ЛИНК.
UI designer and developer

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Прегледах видеото, обелязано в "линка" на Колегата angelvn.

За Мен лично, други Операционни системи на Мас се оказаха по-впечатляващи, и по-важни.
Имах късмета да започна още с Macintosh OS 6. Последва Macintosh OS 7, после Macintosh OS 9.
Поради тотална смяна стила на живот, чак след няколко години, скочих направо на Apple OS Tiger, която за Мен се явява абсолютна класика по отношение на 10-ките. По-късно - Apple OS Leopard.
Оттам - направо на Apple OS Sierra.

И о-о-о... чудеса - направих UpGrade от нея на Apple OS High Sierra едва днес, и то само заради определен Софтуер, последната версия, (вече стабилна, на който...), изискваше обезателно Apple macOS 10.13.

Специално за Мен, въпреки привързаността Ми към марката, винаги се получаваше, (поне досега), успешно интегриране на начин на Живот, задачи, които трябваше да решава дигиталната техника, както и мини-максна задача, кой Хардуер с кой Софтуер най-точно, и най-безболезнено, ще изпълнява конкретни житейски задачи.

В такъв план, стратегията Ми е била винаги "консервативна до силно консервативна..." по отношение на техниката - само проверени, (статистически), Хардуерни конфигурации, както и добре отработен, и перфекциониран към Хардуера Софтуер.
Затова - се "движа" с доста добро, осъзнато "изоставане" спрямо новостите и на Хардуер, а и на Софтуерното му обезпечение.

Стремежът Ми е бил да се работи само със Системи, които имат огромен запас по ресурси от всякакво естество, най-висока възможна степен на надеждност, с голяма възможност за постъпков UpGrade, и така в продължение на възможно най-продължително време.
Подобна стратегия, (придобита може би от Системи за Управление), гарантира действия от рода на - "...вистрелил и забил..."...

В юридическите среди явлението е познато като "сребърен куршум" - действие, което винаги улучва Целта.




















angelvn

Да, в това отношение си като Дебиан във форума. И от други твои публикации съм забелязал, че разчиташ на по-стар хардуер и софтуер, но стабилен такъв.
Разбирам подхода. Предпочиташ надеждност на системите, които ползваш и това е съвсем нормално (а и силно препоръчително за бизнеса).
Аз за съжаление не съм дорасъл до тази степен и да не казвам голяма дума, но и едва ли някога ще бъда. Още като се сдобих с първия ми компютър започна тормоз и изцеждане на това, което може. Винаги съм имал стремеж да пробвам най-новото. От там и всичките ми главоболия с техниката като цяло.
За най-стабилна система, Windows трудно може да влезе в списъка, но иначе да - Tiger беше супер, макар че бързо-бързо преминах на Leopard на тогавашния ми скромен 12" PowerBook G4. Иначе ХИгх Sierra или Mojave на интелски Mac Pro от 2012та.
Така или иначе никоя техника не е вечна, а софтуера дали поради промяна на потребителските нужди или липса на поддържащ го хардуер, също в даден момент изпада в забвение.

Затова и ми е интересно ако забравим за всички предходни модели и версии софтуер и хардуер от преди 2019г, на какво би заложил?
UI designer and developer

bluesky

Да-а-а... добър въпрос Ми задаваш, на който ще мога да отговоря, само ако се запозная по-подробно с последните пикове на Аpple.

Между другото, дочух, някъде, от някой... (но би трябвало да проверя всичко сам...), че доколкото М1, М2... и т.н. процесори са всъщност модифицирана Power PC (risc processor) Технология, то има някаква вероятност, добрата стара FreeHand (векторна програма - Легенда) "да тръгне" и на новите Apple (M1, M2...) процесори.
Ако това се случи, (а то би било абсолютен уникум..., и доста невероятно...), то бих заложил на М1, М2... процесорите в обозримо бъдеще, ей така, от "спортна тръпка"...).

Иначе, засега, твърдо оставам на Intel MacPro 5,1, поради все още значителния ресурс, която подобна конфигурация обладава. Изхождам и от Факта, че в следващите години бих желал да влагам усилия в овладяване на 3D (Хардуер и Софтуер).
Това от своя страна означава, че ако бих инвестирал в нещо ново, то това биха били стотинки в Хардуер, (Принтери, Плотери, Резачки...).
А тогава по отношение на Софтуера, ще трябва да се инвестират много други ресурси в овладяване на подходящи Програми, можещи да поддържат подобни начинания... (кафета, шоколад, плодове, електричество и много, много физическо време...).
Тогава ядрото на Хардуера би могло да продължава да бъде добре овладяна Платформа, която само ще се "пуска-спира", (евентуално "работи"...?) без да се губи време за овладяване.

Между другото, без да звучи фантастично, установих, че "физическото време" се е забързало, т.е. дните са по-къси, (и то на квантово ниво...). Намерих  и конкретни доказателства, подкрепящи "крейзи" идеята.
В такъв смисъл - ..."...Човек - предполага, Господ - разполага..."...     

angelvn

#22
И все пак може би експеримента ми ще приключи до тук.
Пуснах обява за Леновото в олкс-а - цък за връзка
В Ebay го листнах също, но според тамошните оферти, където една такава машина с по-скромни параметри се продава за 3000 лева (да, знам, и аз се учудих).

Какво промених по конфигурацията?
Добавих още 16GB DDR 5 RAM памет с което наличната памет стана 32GB.

Купих ОЕМ лиценз за Windows 11 Pro и го активирах за тази конфигурация.

Защо реших да прекратя експеримента?
Оказва се, че има някои неща при Windows, които липсват спрямо MacOS, свързани с работата ми и изисквани от основния ми клиент, с който работя и към момента ползвам хакинтош + този лаптоп, но това не е дълговременно решение.
Към момента пиша от лаптопа и е с отворени към поне 40 таба на Edge/Chrome, 2 terminal-a, 2 прозореца на VS Code с по емнайсе таба, Slack, Postman, Viber, Mail. Заетите ресурси са 4% процесор, 12GB RAM, 8% GPU.
Наистина що се отнася до производителност съм с много добри впечатления от компютъра.
Впечатления и забележки съм ги описал по-горе в тази тема, затова и пиша тук.
Ако на някой му е нужен РС лаптоп с много портове и добра производителност, нека се обади.


РЕДАКЦИЯ:
Намалих цената до 2050лв.
UI designer and developer