Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

18-04-2024, 03:47:39

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 854
  • Latest: yngacalt
Stats
  • Общ брой публикации: 82 656
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 81
Total: 81

81 гости, 0 потребители

Дилема и съвет

Започната от BobbyN, 26-09-2021, 15:59:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

BobbyN

Здравейте на всички. Надявам се сте добре.

Настъпи времето да заменя 2011 Macbook pro 17" :) Изкара ме 10 години без никакви проблеми, но напоследък се забавя и мисля че е нормално.

Разглеждах Macbook pro 13" (2020) - най-накрая се реших да премина на по-малък диспелй :) и iMac (2021) днеска и не мога да се реша кое ще е по-добре. В интерес на истината го използвам предимно за музика и правене на такава. Не играя игри нито използвам drawing програми.

Интересно ми е да ми кажете вие какво мислите. Отворен съм за всякакви съвети.
MacBook Pro 13"
M1
16GB 512SSD
Mac Os 11.4

bluesky

Добър Ден на Всички!

Щом имаш ясна Идея за какво ще го използваш (Музика), големият Дисплей (а и клавиатура) на iMаc-а биха могли да се окажат определено предимство.
Тогава, ако избереш iMаc, пак имаш възможност Ти да определиш какъв точно да бъде - с процесор М1 (24"), или с Intel процесор (21,5" или 27" iMаc).
Голямата клавиатура може да се окаже голямо предимство, (ако ще използваш нея за "музикални бутони"), в опозитния случай - все едно ще подключваш външно музикално устройство - клавиши плюс евентуална "музикална кутийка" (еквалайзер... прочее...)...
Голямата Машина Ти решава въпросът с екрана автоматично.

С лаптоп-ите принципиално Аз (лично), все още не мога да оправдая доколко "професионално" са способни на сериозно натоварване. А и винаги си остава откритият въпрос с екстра монитор (кабели, екстра цена и прочее...).
И ако ще ползваш екстра Монитор "за работа", защо Ти е тогава минимално-компактна кутийка въобще, "барабар" с клавишите и, ще Ти трябват и очила... или увеличителна лупа...(?)...

Моите цели 13 стотинки... ;D 

BobbyN

Благодаря за отговора! Цял следобед разглеждах и четох. Много ми е носталгично да се разделя със старата машина, новите нямат CD rom, което ме влудява :).


MacBook Pro 13"
M1
16GB 512SSD
Mac Os 11.4

bluesky

Да, да... и 17"-вия Дисплей на лаптоп-а го прави и по-функционален като цяло.
Имам 17"-ов лаптоп, (вече от период Юра...). На 17"-ов Дисплей (вече) може (дори) да се "работи".
Всъщност навремето 17"-ов Дисплей бе и горната граница на "нормите на ес" за ергономична работа...
А Времената се менят... 

ggzy

Цитат на: BobbyN - 26-09-2021, 15:59:48
Здравейте на всички. Надявам се сте добре.

Настъпи времето да заменя 2011 Macbook pro 17" :) Изкара ме 10 години без никакви проблеми, но напоследък се забавя и мисля че е нормално.

Разглеждах Macbook pro 13" (2020) - най-накрая се реших да премина на по-малък диспелй :) и iMac (2021) днеска и не мога да се реша кое ще е по-добре. В интерес на истината го използвам предимно за музика и правене на такава. Не играя игри нито използвам drawing програми.

Интересно ми е да ми кажете вие какво мислите. Отворен съм за всякакви съвети.

Стария компютър с SSD диск ли е?
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

BobbyN

Цитат на: ggzy - 27-09-2021, 08:13:44
Цитат на: BobbyN - 26-09-2021, 15:59:48
Здравейте на всички. Надявам се сте добре.

Настъпи времето да заменя 2011 Macbook pro 17" :) Изкара ме 10 години без никакви проблеми, но напоследък се забавя и мисля че е нормално.

Разглеждах Macbook pro 13" (2020) - най-накрая се реших да премина на по-малък диспелй :) и iMac (2021) днеска и не мога да се реша кое ще е по-добре. В интерес на истината го използвам предимно за музика и правене на такава. Не играя игри нито използвам drawing програми.

Интересно ми е да ми кажете вие какво мислите. Отворен съм за всякакви съвети.

Стария компютър с SSD диск ли е?

Не, не е.

Вчера поръчах Macbook pro 13.3 M1 512 GB. до 2 дена чакам да пристигне и започва мъката с качване на софт на него. Последните дни правих backup на файловете ми и се надявам да няма проблем при миграцията към новата машина.
Надявам се няма да има проблем ако имам въпроси да попитам тука.
MacBook Pro 13"
M1
16GB 512SSD
Mac Os 11.4

Adamov

Ако ще връщаш бекъп от тайм машина, стъпките са лесни и няма да имаш проблем.

1. Активираш си компютъра.
2. Ъпдейтваш до последната налична версия.
3. Отиваш в LaunchPad-a
4. Папка Utilities
5. Избираш Migration Assistant и си връщаш бекъпа.

Поздрави.

п.п. Чудеесен избор на машина!
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

ggzy

Един SSD диск ще го върне обратно в играта. Вярно, няма да е като М1-то, но ...
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Adamov

gogzy, продължавам да се изумявам как едно ссд може да преобрази толкова осезаемо една машина... съвета ти е чук!
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

bluesky

..."...Един SSD диск ще го върне обратно в играта. Вярно, няма да е като М1-то, но ..."...

..."...gogzy, продължавам да се изумявам как едно ссд може да преобрази толкова осезаемо една машина... съвета ти е чук!..."...

Две попадения в десятката!

BobbyN

Благодаря за изчерпателните съвети!

Ok, машината пристигна и преди малко я разпечатах и подкарах.

На първо четене: страшно бързо изпълняване на процеси (нали го сравнявам с 2011 машина  ;D). Всичко бекъпнах на idrive от стария Мак, така че нямам никакви притеснения за данни. Всъщност музиката ми беше важна.

Следвашия въпрос който имам: Как да прехвърля всички bookmarks от Mozilla на стария към Safari на новият Мак?

По време на сетването влезнах с apple id, което използвам на телефона и всичката информация от телефона ми се прехвърли на новия Мак, което не ме кефи - надявам се ако изтрия всичко от Мак13 няма да се изтрие от телефона? (снимки, букмаркс етц).

Мисля да си оставя повечето файлове на външния си Хард драйв за да не товаря с глупости новия Мак - ще се постарая да го поддържам възможно чист.

Благодаря!
MacBook Pro 13"
M1
16GB 512SSD
Mac Os 11.4

Пиф

#11
Цитат на: BobbyN - 30-09-2021, 17:44:42
... надявам се ако изтрия всичко от Мак13 няма да се изтрие от телефона? (снимки, букмаркс етц).

Мисля да си оставя повечето файлове на външния си Хард драйв за да не товаря с глупости новия Мак - ще се постарая да го поддържам възможно чист.


Честито !

Ако просто изтриеш от мака снимки и букмаркове ще се изтрият и от телефона. Трябва да спреш от мака / System Prefernces / Apple ID / iCloud синхронизацията на нещата, които не искаш да ти се записват на мака. При спирането то ще ти предложи да ги изтрие и тогава ще ги изтрие само от мака.

Какво значи да си пазиш компютъра чист от файлове, нали затова си го взел, да го ръчкаш и пълниш с файлове. Виж ако SSD-то ти е малко - ОК, но просто ей така да то пазиш от файлове не го разбирам. По добре помисли за някаква организация на файловете - работни, важни, належащи, временни и т.н. и тогава ги разпределяй кой къде ще е. Това малко прилича на това да си купиш кола, но да не я караш, защото ще и се цапат гумите.  :angel:

BobbyN

Цитат на: Пиф - 30-09-2021, 19:02:43
Цитат на: BobbyN - 30-09-2021, 17:44:42
... надявам се ако изтрия всичко от Мак13 няма да се изтрие от телефона? (снимки, букмаркс етц).

Мисля да си оставя повечето файлове на външния си Хард драйв за да не товаря с глупости новия Мак - ще се постарая да го поддържам възможно чист.


Честито !

Ако просто изтриеш от мака снимки и букмаркове ще се изтрият и от телефона. Трябва да спреш от мака / System Prefernces / Apple ID / iCloud синхронизацията на нещата, които не искаш да ти се записват на мака. При спирането то ще ти предложи да ги изтрие и тогава ще ги изтрие само от мака.

Какво значи да си пазиш компютъра чист от файлове, нали затова си го взел, да го ръчкаш и пълниш с файлове. Виж ако SSD-то ти е малко - ОК, но просто ей така да то пазиш от файлове не го разбирам. По добре помисли за някаква организация на файловете - работни, важни, належащи, временни и т.н. и тогава ги разпределяй кой къде ще е. Това малко прилича на това да си купиш кола, но да не я караш, защото ще и се цапат гумите.  :angel:

Too late....  :-[ Изтрих ги от мака и заминаха и на телефона....

На стария Мак използвах Мозила и имам доста пароли, как мога да ги прехвърля на новия Мак само, че на Сафари?

Предложения за торент клиент?

Искренни благодарности.
MacBook Pro 13"
M1
16GB 512SSD
Mac Os 11.4

bluesky

Честита покупка!

Аз използвам Vuze (for torent).

В подходът Ти, вярното е да не използваш "дървени" Програми.
А относно Файловете - Пиф Ти е дал добър съвет.
Ако например "натовариш" Mac-а допълнително с Файл, аналогията би била да поставиш кибритена кутийка върху Континент, с толкова на Континента ще стане "по-тясно".

Успехи!

angelvn

Колкото да подобрява нещата SSD-то, неизбежно се стига до възможностите на процесора, който като е вече на кажи-речи 11 години няма да може да върши чудеса и ще е по-скоро подходящ за базови неща като работа с офис пакет, гледане на клипчета до hd или fullhd размер/качество и подобни.
Хубаво е, че автора на темата е успял да изкара толкова години с една машина.
Дано е взел новата с 16GB RAM и да му върши работа за поне още 10!

За torrent клиент от много години ползвам Transmission, въпреки, че в brokenstones го недолюбват леко. :) Рядко и тегля неща, но все пак се пуска от време на време.
За деинсталация на приложения ползвам AppCleaner (безплатна лека програмка), като допълнително проверявам в Library/Preferences, ApplicationSupport и т.н. за останали неща (на Адоб, Google, Майкрософт - оставят дири приложенията след деинсталация дори със специализирана програма).
UI designer and developer