Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 12:10:24

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 86
Total: 86

86 гости, 0 потребители

Windows на MacBook Air M1 някой има ли идея как става

Започната от tito, 09-08-2021, 16:37:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

zlia

Извинявайте, но пак да попитам- няма ли огромна разлика между x86 и ARM версиите на Windows? Не съм сигурен дали дори софтуера за електронни подписи се поддържа, да не говорим за специализирани програмни продукти. Понеже не съм ползвал такава версия да попитад да не би да има нещо подобно на Розета и да пуска x86 софтуер на ARM Windows? Защото ако няма тези гимнастики с "виртуалки" са безполезни.


Sent from my iPhone using Tapatalk

angelvn

Ха! Не съм бил сам. :)
И аз като колегите ProstoAZ и shaman имам един компютър с легален Windows 10, стоящ скрит зад един шкаф и настроен тип headless server.
Достъпва се само отдалечено, при прекъсване на електрозахранването сам се стартира отново.
Избрал съм го да е от малкия форм-фактор (малка към средна по размер кутия), като следях от колко енергия има нужда в спокоен (idle) режим на работа.
Машината гори 60W в idle, което ме устройва. Взех я на старо за 160лв - HP някакво си, което може да се хакинтош-не (но има някакъв непреодолим проблем със скоростта на  SSD-тата като е с Mac OS X).
Сложих екстра RAM (сега е с 12GB ако не ме лъже паметта), едно евтино ССД 120GB и няколко твърди диска.
Смених пастата, кабелите, направих основно почистване на вентилатори + смазка и не се чува че работи.
Ползва се за сървър, Time Machine (да, и под Windows става) и ако ми затрябва да пусна нещо Windows-ко.
Така като не сме си у дома, можем да гледаме любимите си филми и сериали от всяка точка на света....ама гледаме да не е докато сме в Германия, че ще ни глобят хаха.
Ако си на Виваком - дават безплатно реално IP, но дори да нямаш такова, може през noip.com да си сетнеш поддомейн, с който да си достъпваш машината.
При А1 продават реални IP-та на по 2лв на месец.
Единственото което остава след като си вземеш такова IP е да си настроиш рутера и отвориш необходимите портове.
Често се случва да трябва да вляза в ремоут Windows сървъра от iPhone-а докато съм в парка с детето и като покажа на други родители Windows 10 на iPhone реакцията е интересна. :D 
UI designer and developer

bluesky

цитат: ..."...Понякога е по-бързо и лесно да ползваш и да затвориш..."...

Поддържам, и само бих добавил - ВИНАГИ.

Не забравяйте за кокошката и яйцето...
Или от общото, към частното... и никога не обратното... ;D

tito

Здравейте отново, относно money works на mac се отказах. Сега идеята ми е друга , да оставя програмата на уиндоуски компютър и да си я достъпвам през мака. Та молбата ми е за съвет как да го направя? Ако има значение   уиндовския компютър ще се ползва през деня с програмата  на мен ми е нужно от време на време да влизам и да гледам какво се случва през програмата (продажби и тн).
Ще съм благодарен  на всякакви съвети.
Поздрави

Пиф

#19
За подобни цели, но заради друга уиндоуска програма, използвам следната схема:
PC-то е HP Compaq dc7800P (малко по размери), взех го преди 1-2 години за 70 лв от продавалника. Сложил съм му Windows Server 2008. Опитах и с Windows 7, но натрупваше някакви грешки като стои дълго време без да го изключвам, а машинката работи 24/7, затова сложих сървърна версия. Не го рестартирвам месеци наред. Машинката е headless - ползва се без монитор, единствените закачени кабели са захранването и LAN-а. Достъпвам я през RealVNC - на PC-то е инсталирано RealVNC Server за Windows, на Мас-а - RealVNC Viiewer за Мас. Преди време ползвах безплатната Microsoft Remote Desktop за Мас (при което не е необходимо на РС-то да се инсталира нищо допълнително), но понеже ми се налага и по други причин да ползвам RealVNC, реших да намаля броя на маковските програми за сметка на уйндоуските. Може на РС-то да се активира от BIOS-а функцията да се самостартира след спиране на тока, за да си сигурен, че винаги ще е включено.

ggzy

Цитат на: angelvn - 13-08-2021, 10:02:42Ползва се за сървър, Time Machine (да, и под Windows става).... можем да гледаме любимите си филми и сериали от всяка точка на света....

Може ли малко повече инфо, как си го постигнал.
И другото, достатъчно сигурно ли е, след като отвориш портовете. Чувал съм че постоянно се "слушат" такива сървъри, за някоя пробойна  ::)
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

angelvn

За TimeMachine-a пуснах тема в този раздел - връзка.
За сигурността, няма нищо идеално сигурно. Отворил съм си само портовете, които са ми необходими. Всяко нещо се обновява бързо за да е с новите кръпки.
Освен там, всичко се бекъпва и към облак ей така, за всеки случай. :)

ПП. Рутерите на Асус предлагат доста удобен интерфейс за настройка по отношение портове, сигурност, родителски контрол, iptv, а и като цяло.
В сравнение с интерфейса на ТП-Линк и сродните му марки е много по-добре.
UI designer and developer

bluesky

#22
За Вашата сигурност Големият брат непрекъснато строи огромни хангари със сървъри в щат Юта, захранвани от специално построени за целта електростанции. Так се записва всяко хлъцване и кихване на ВСЕКИ гражданин от Света. Затова и е сигурно.
За още по-сигурно сега, буквално пред очите Ви, организации като малибо-талибо се/ги (?) въоръжиха с последна дума на техниката компютри плюс какво ли не. Ще има техническо шоу в Азия... ;D

ggzy

Какво ползвате за медиен сървър? Сложих един Plex server и през мобилните АйНеща и АТв-то няма проблем да гледам филми от всякъде, но не намирам подходящ плеар за macOS. С Plex плеара яко насича. За мобилните и ATv ползвам MrMc и е топ.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

angelvn

Същия сървър с Windows-a ми е и медиен сървър. За филмите съм пуснал две услуги - jellyfin и serviio (това заради един от телевизорите с webos, за който няма хубав плейър, а се "кара" с jellyfin-a).
2к филми се стриймват и превъртат без проблеми, докато вървят и други стриймове. И това от стара машина с елементарен процесор и параметри.
Няма проблеми нито локално, нито извън вкъщи, все едно си гледам HBO/Netflix/Apple TV+.
UI designer and developer