Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 18:13:16

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 100
Total: 100

100 гости, 0 потребители

M1 Users

Започната от Adamov, 28-06-2021, 16:11:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Цитат на: angelvn - 30-06-2021, 15:05:56

...  Остана ми време и реших да направя теста, за който колегата по-горе помоли.....


Благодаря ти за отделеното време и ценните наблюдения.

Остава интересен факта, какво се случва, когато приложението използва РАМ близка и над максималната. Предполагам, че както и до-М1 машините, започва да използва SWAP от диска, но дори и бързо SSD, скоростта му е драстично по-ниска от тази на РАМ-а. Т.е. производителността ще падне рязко. Освен ако особеното на въпросната М1 РАМ памет не е само това, че е физически вътре в самия М1 чип, а и по някакъв начин обособен от архитектурата паметта наистина работи на друг принцип. Но тогава е логично при сходни натоварвания М1 и до-М1 машини да имат съществено различни натоварвания на паметта, а то не е така. Или тази "разлика в начина на работа" да се активира при големи натоварвания на паметта......   Не знам, последното не-М1 мини е с 64ГБ РАМ макс, М1 - с 16 ГБ. Това връшане назад ли е или малко отстъпление преди големия скок напред?

angelvn

Ще развалим темата, но включвайки се във Фейсбука да ми кажеш, че не ти харесва тона ми, ме върна обратно тук и видях последния ти коментар, с прекрасния намек, в стил - "умните се досещат, пък простите не, ти се досети кой си".

Писах си горе коментара за това, че за да издържи батерията на лаптопа 3 пъти по-дълго от рекламираното от производителя време, то следва да си броил и времето между отделните ползвания на компютъра. Това нещо го премълча и обяви, че държи 48 часа (от технически до 18 работни часа обявени от производител). Че накрая се и правиш на обиден.
Какво? Не е вярно, че лаптопа може да изкара 1 месец в stand-by ли? Вярно е!

След като коментирах вече уточни, че ползваш компютъра за работа по 8 часа на ден. Ако са разпокъсани за 6 дни (48/6) би трябвало компютъра всъщност да си изкара най-много два дни с активно ползване и останалата част от времето в стендбай.
Тук пишеш по 8 часа после във Фейсбука минимум 10 часа. ..

Да, живота на батерията е впечатляващ, този на Pro серията още повече.
Пробвах след като взех компютъра при 80% заряд да изтощя батерията и ми отне към 12-13 часа, прекъснати от 9 часа в стендбай (пак повтарям стендбая не се брои освен ако не се търси проблем в батерията при установено бързо падане на заряда в такъв режим).
Ползвам си лаптопа за брауз в нета, четене на мейл, писане на прост front-end код, като дори още не ми се е налагало да билдвам или пускам инстанции на него, гледане на видео. Все неща, които се считат за леко натоварване.

Лаптопа си държи времето, което е обявено в сайта на Apple.
Има достатъчно автономен живот да ви изкара работния ден без да се тревожите как го ползвате.
И най-хубавото и полезно нещо: без значение дали е свързан към контакта или работи на батерия - лаптопа работи на пълна мощност и не се даунклоква както се случва при ред други лаптопи.

В заключение:
Нека не се прехласваме в опити да си отъждествяваме покупката, а да се стремим да отразяваме конкретно и точно нещата както са, така че да са полезни за хора, които реално се интересуват от покупка и като цяло на модели с този чип от Apple.


В отговор на Пиф:
И аз съм се замислял по въпроса дали не се прави отстъпка/скок назад по отношение количеството RAM. И според мен не случайно с M1 Apple пуснаха само най-базовата си серия компютри:
- mac mini,
- macbook air,
- macbook pro 13",
- imac 24".

До края на есента очаквам да пуснат и професионалните серии с новия чип (М1X или M2), който ще е способен да адресира повече RAM и да поддържа повече портове. Модели:
- macbook pro 16",
- iMac 27" (може би само Pro),
- и малка вероятност за Mac Pro.

Преди близо 2 години с тогавашния ми MacBook Pro 13" с 8GB RAM, като отворех 2 приложения от Адоб пакета да работят заедно с всичко останало и ставаше глад за RAM и драма с производителността.
Затова си сглобих хакинтош с 32GB, а в последствие взех и iMac с толкова (32), като презастраховане. Реално ползвам по-малко от половината рам на iMac-aa (хакинтоша го продадох на части).
Сега докато пиша това с пусната Figma, 21 таба в Сафари, Мейл апп-а, Messages и няколко таба във Finder...ползваната RAM на лаптопа е 8,6GB с кеширани 6GB файлове, SWAP не се ползва.
За мен това е добре и мисля, че спокойно ще изкарам желаните 5-6 години с този лаптоп. Ако ми се повишат нуждите и ми затрябва нещо по-производително вече ще мисля за друга машина според текущите тогава предложения.
UI designer and developer

angelvn

#17
Инсталирах 11.5.1 ъпдейта днес и М1 Еъра започна да грее като печка - цял следобяд и продължава.
kernel_task процеса не пада под 90% натоварване на процесора, а често е и над 100%.
Ето сега слушам музика, а лаптопа грее сякаш не е спирал да рендва видео.
Ресетнах SMC-то, уж падна натоварването. Ще го наблюдавам, в краен случай ще се прави преинсталация към 11.5.
UI designer and developer

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Да-а-а... нов чип не се прави лесно... като "новите" ваЦини - и пробваш на "гвинейските свине"...
Логичното би било (и за Apple), в следващия чип - М2, М3...(?)... или:

• да удвоява обема на Паметта - сега 16GB, по-късно - 32GB, след това - евентуално - 64GB и т.н. Това обаче изисква безкрайни опити, докато им се получи.
• друга версия - да увеличи количествата Модули, (вече създадените), като ги впрегнат да работят паралелно.

И както казват туарегите: ..."... поживем, увидим..."...

Моето ненатрапчиво мнение си остава, че след 1947-ма, "...някой, някъде..." предостави на Хомо Сапиенс технология, която и днес не са наясно как е проектирана, а САМО се ползва, като се следват стъпките, (алгоритъма) на предоставилия я...

hgeorgiev

Цитат на: angelvn - 29-07-2021, 21:34:38
Инсталирах 11.5.1 ъпдейта днес и М1 Еъра започна да грее като печка - цял следобяд и продължава.
kernel_task процеса не пада под 90% натоварване на процесора, а често е и над 100%.
Ето сега слушам музика, а лаптопа грее сякаш не е спирал да рендва видео.
Ресетнах SMC-то, уж падна натоварването. Ще го наблюдавам, в краен случай ще се прави преинсталация към 11.5.
И аз го инсталирах. Нямам проблеми за сега. Може би някой софтуер конкретно не се понася.

angelvn

Орпави се след PRAM ресет и 1-2 рестарта. Явно от този тип ресети няма да бягство и при новата платформа.
UI designer and developer

angelvn

След като се оказа, че лъскавото лого на гърба на лаптопа се почиства много трудно (от прахта дори остават мазни петна), реших да опитам със стикер.
За любопитните, ето какъв е резултата:

UI designer and developer

Fifata

Абе да питам... Аз ли съм тъп или на Айр с М1 не намирам как да изгася подсветката на клавиатурата?
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

angelvn

От панела "бързите" контроли горе в меню-бар-а има опция за регулиране нивото на подсветката Keyboard Brightness.

Допълнителни настройки за подсветката има и в System Preferences в раздела Keyboard.
Може да се избира дали автоматично да се регулира нивото на светлината според тази в помещението, където се ползва компютъра.
Също така и след колко време да се изключва (и дали изобщо да го прави).
UI designer and developer

Fifata

Горе в бара с бързите бутони на Айр няма бутони за клавиатурата :) На Про може и да има ама на айр няма.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Fifata

В настройките има кога да се изключи подсветката и дали да се регулира от светлината в стаята и до там :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

Fifata

намерих го :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

turieca

Задомих се с едно мини с М1 и аз, но няма микрофон за разговори. Та каква камера да му взема с микрофон, да я бива и да не е на цената на компютъра. Ако някой ползва нещо да даде насока, моля.

angelvn

Ако търсех хубава камера с вграден микрофон в момента, бих си взел Logitech StreamCam. С usb-c кабел е, два микрофона, 1080р 60 кадъра в секунда.
Иначе която и камера да сложиш би трябвало да работи. Аз имам една измислена останала от преди не знам колко години за 20-30лв купувана, мога да пробвам да видя през усб преходника ще я разпознае ли MB Air-a.
На хакинтоша работеше, но я връзвах директно (с усб-2 кабел е, както са и повечето камери).

Ако не забравя днес ще проверя и ще си редактирам коментара. ;)
UI designer and developer

turieca

Наистина всички я хвалят. Сега гледах ревюта, а как се надявах да мина със 100-ка. Само са свикна с мисълта и ще я поръчам най-вероятно. Няма да стриймвам, но като говоря с близки искам да е добре.