Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 22:00:39

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 841
  • Latest: MiltonGek
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 101
Total: 101

101 гости, 0 потребители

M1 Users

Започната от Adamov, 28-06-2021, 16:11:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Adamov

Колеги,

създавам тази тема с идеята да коментираме в нея всички неща свързани с М1 машините.

От 27.06.21г. и аз съм вече в графата М1 потребител с Air M1 Silver

За момента всичко е феноменално с тази машина. Знаех, че ще е бърза, но не предполагах колко много.

Батерията държи супер много, а Rosetta приложенията отнемат 5сек. повече, за да заредят отколкото останалите, които се поддържат по подразбиране. За 3 часа zoom call (video&audio) батерията падна с около 20%

Това, което ми прави обаче супер неприятно впечатление е, качеството на камерата. Според мен 3GS имаше по-добра камера. В случая е размазано и много некачествно като образ.

Също така в тази тема може да споделяме и приложения, които вървят на М1. Разбрах че BootCamp не се поддържа, а така ме сърбят ръцете за Windows 11 да тествам.

Също така мисля да му сложа и macOS 12 Beta.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

angelvn

#1
Windows 11 към момента на друго, освен виртуална машина не тръгва.
На М1 компютър Windows засега може да се подкара като обикновена виртуалка през Parallels.

Дали е приложение, минаващо през емулация или не, разлика в производителност и стартиране не виждам.

За проверка дали някое приложение има или не нейтив поддръжка на М1 проверявам тук isapplesiliconready.com.

Да едитна малко, тъй като и аз съм с Еър от месец, а преди това година и половина бутах хакинтош с 32гб рам, i5 9600K 3.7GHz процесор и RX580 8GB видео.
Еър-а е с по-производителен чип спрямо интелския в хакинтоша. RAM-та не съм си играл да тествам, но според това, което аз ползвам се оказва към момента предостатъчна (лаптопа ми е с 16GB).

Прегряване успявам да му докарам единствено от fullhd и нагоре ренд на видео с дължина над 15 минути. Сгорещява се яко. Иначе за всичко останало е хладен като компот в маза.

UI designer and developer

Metal

Само един страничен въпрос че съм любопитен. Защо взе Air, предполагам знаеш че няма вентилатори? При продължително натоварване Про-то би бил по подходящ, вярно и по скъп но според мен по високата производителност обещава по дълга експлоатация.

Adamov

Аз се чудех за про, но като видя тоя тъч бар и ми се повдига жестоко. Ако го нямаше 100% щеше да съм взел про-то.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Пиф

Честито на М1 смелчаците!

Не мога да схвана тази прословута оптимизация на работата на РАМ-а, работата му била съвсем различна от до-М1 машина.

Имате ли наблюдения как се държи примерно с голям фотошопски файл? Под голям имам предвид над 2-3 ГБ, с поне 10-ина слоя. На интелска машина си го иска обема РАМ и си го хапва и услажда даже. Тук как е? Как се спрявя с необходимите темпови пространства? Бързото SSD ползва?

bluesky

Напълно основателен въпрос!

Аз лично ще почакам М2 процесорна Машина, а защо не и М3...?
Само за сведение - запознати разказват, че Програмното обезпечение на Международната Космическа Станция (единствена засега) е/беше Софтуер Windows 3.1...!

И... работи - т.е., Станцията успешно изпълнява Функциите, за които е създадена.

Работа, "съвсем различна" от тази на Машини Apple до-M1 е поредния трик на маркетолози, "копирайтери" и всички онези, които не са съвсем наясно... (или лицемерничат...), с всекидневната компютърна инженерна дейност.

Имаме поредното успешно надграждане на Технологии, здраво стъпило върху вече изграден Фундамент от Принципи, заложени още миналия век.
По-високата успешна, (Чест и Слава), степен на интеграция, на Технологически НОВО НИВО, е действителното постижение.

Успех на Всички Колеги, качили се на поредното Ферари на Apple!

zlia

Цитат на: angelvn - 28-06-2021, 18:41:49
Windows 11 към момента на друго, освен виртуална машина не тръгва.
На М1 компютър Windows засега може да се подкара като обикновена виртуалка през Parallels.
Забрави да уточниш, че Windows-a трябва да е ARM версия, с което се обезмисля инсталацията му


Sent from my iPhone using Tapatalk

angelvn

#7
Защо Air вместо Pro?
Защото разликата в производителността не оправдава по-голямата цена.
Малко по-яркия дисплей на Про-то също.
Избрах Еър точно поради факта, че няма вентилатор. Много ме дразнеше шума на вентилаторите при интел макбук Про-тата, както и на сегашния ми уж напомпан iMac 27" 2020.

Ако ми се налагаше да рендвам по няколко видеа седмично не бих избрал Еър. Но тъй като правя дизайн и пиша код - лаптопа не се затопля дори и вентилатор не му е необходим.

Ще погледна ако не забравя тази вечер из домашната мрежа дали нямам някой по-дебел Фотошопски файл (почти не ползвам Фотошоп стана поне две години) да видя ако се отвори колко RAM ще изяде, но с големи файлове на XD не се тормози.
Pixelmator Pro-то пък направо лети и е такъв кеф да се ползва. Дори е на разпродажба май още - 50%. Само за 40-50лв, колкото ми е на месец абонамента за Адоб Криейтив Клауд, които ще стане година не могат да си изкарат XD-то с нейтив поддръжка на М1. А уж им е новата звезда в пакета.
Фотошоп-а е над 4GB, а Pixelmator-a 400МВ (не съм проверявал, но инсталационния файл на последната версия беше малко под 400).

За версията на Windows-a след като е на виртуална машина не мисля, че трябва да е някаква специфична версия, но не съм пробвал да го инсталирам, понеже не ми е интерес, така че може да говоря глупости.

Гледах видео онзи ден обаче за последно пуснатия релийз. Не този, който изтече преди 24ти, а последния и има големи разлики, поне визуално между двата.
Въпреки редизайна на File Explorer-a, който все повече заприличва на Finder, все още няма поддръжка на табове.

За да може да му се тества всичко, трябва да се активира. На мен ключа ми за 10ката замина заедно с хакинтоша, а да купувам нов лиценз...не благодаря.

@bluesky аз мисля да ползвам тази, с М1, пък някой ден дай Боже - друга с М3 или 4. Човек не трябва да чака когато има нужда и възможност, защото докато мисли и чака дали ще излезе по-ново, като нищо след като си вземе каквото реши да се случи точно това.
Малко оплетено го написах.
През 2010та мисля, че беше ей така се чудих ще излиза ли или не ново Мак мини, чаках чаках, накрая си взех 2010та модела и след няма месец обявиха модел 2011, с 20% по-бърз от моя. А тогава целта беше възможно повече производителност (спрямо текущия ми тогава Macbook White) на по-ниска цена.

Единственото, което не ми харесва, но едва ли ще се промени е това, че SSD-то е запоено за дъното.


EDIT: Остана ми време и реших да направя теста, за който колегата по-горе помоли.

Интел:


М1:


При идентичен файл, отворен през два редактора, на двете машини ако не се гледат снимки, ето какви са резултатите:
Интел Фотошоп: 4,10GB RAM
Интел Pixelmator Pro: 483MB RAM
М1 Фотошоп: 3,85GB RAM
M1 Pixelmator Pro: 1.17GB

Тук прави повече впечатление разликата при пикселмейтър-а, която не е в полза на М1 мак-а. Тройно повече ползвана памет при еддна и съща версия, но едната оптимизирана за Интел, а другата за М1.
Наблюдава се разлика при интерпретирането на фотошопския файл от Pixelmator-a - при интелската версия шрифтовете са много омазани и има малки разлики. При М1 версията обаче се отваря без никаква разлика спрямо отворения файл с Photoshop.

Суоп-а не погледнах колко е бил преди, но се трупа в статистиката (не е моментен) и се нулира след рестарт.
UI designer and developer

zlia

Няма как да се пусне виртуалка x86 на ARM процесор. Ако направят някакъв емулатор може и да става, но ще е мъка предвид емулаторите на android или ios.


Sent from my iPhone using Tapatalk

angelvn

Ето за това говорих: видео
Вярно, за Windows 10 е и неговата ARM версия, но може да се инсталира и ползва.

Има и още доста видеа по темата.

Ето например как се инсталира Windows 11 (изтеклия релийз преди събитието им на 24ти): видео

Мъка за емулация на iOS, iPadOS няма, инсталирате си Xcode и си пускате емулацията от там. Това е от години.
UI designer and developer

ggzy

Цитат на: angelvn - 30-06-2021, 19:39:38
Вярно, за Windows 10 е и неговата ARM версия, но може да се инсталира и ползва.

Идеята е че не няма да можеш да инсталираш масовите х86/х64 програми и се губи смисъла на виртуалката. Поне аз така си мисля де  ;D
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

zlia

Не гледах целите видеа, но това, което видях е инсталация на емулатор на x86, което няма нищо общо с виртуализация на операционна система с паралелс или подобни.
Да за тест на някой апп при мобилните ОС може и да става емулатора, но да работиш на него не е сериозно.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Adamov

48ч батерия. Не мога да повярвам. А компютъра е с Монтерей и го ползвам за работен.

Аз съъъм мега впечатлен
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

angelvn

Е...той може и 30 дни да изкара на батерия, но като украса на някоя етажерка.
20% батерия заминават при гледане на 2 часа и половина видео стрийм (sd).
UI designer and developer

Adamov

Няма такова нещо. От тези 48 часа само 4 от тях са Zoom среши видео и аудио. Както казах в първия пост използвам го за работен. А работата ми е свързана с много zoom/hangouts срещи за 8 часов работен ден. Естествено това не са постоянни 48 часа :) Ма ти си умен, би трябвало да го знаеш.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd