Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

19-04-2024, 02:17:31

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 853
  • Latest: Robertomima
Stats
  • Общ брой публикации: 82 634
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 103
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 97
Total: 97

97 гости, 0 потребители

WWDC 21

Започната от Adamov, 09-06-2021, 21:29:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Adamov

Колеги,

Изинаха 2 дни от 38та дев конференция на Apple.

Този път слуховете за операционните системи бяха почти нулеви, което само потвърди моята теза, че случайни изтичания няма и ако Apple решат няма да разберем абсолютно нищо преди самата конференция.

Иначе, за мен, ивента беше не по-малко интересен (както твърдят накои хора) от миналите години. Просто този път бяха заложили повече на сигурност отколкото на опции, което като цяло беше страхотно.

И тъй като съм болен бета тестер още от същата вечер имам инсталирани бетите на: iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15 watchOS 8 и macOS Monterey.

Ако трябва да говоря за всички неща, ще отнеме доста време затова ще споделя нещата, които ми допаднаха на мен и кои мога да тествам без да са ограничени на ниво държава.

Устройствата на които тествам са основните ми: iPhone 12 Pro, Apple Watch 5, iPad 7th gen, AppleTV HD и за съжаление личният ми MacBook Pro 15" Retina 2014 вече не се поддържа, затова Monterey го тествам на работния ми MacBook Air 2017

iOS и iPadOS

- Стаковете в Messages приложението. Възможността да прецъкаш няколко снимки на бързо вместо да ги отваряш на цял екран е удобна поне за мен.

- Focus приложението дава страхонтна заявка и със сигурност ще бъде тествам с два сета настроени: Personal и Work

- Нотификациите са много по-яки с визуалните промени, които са претърпели, също и с опциите за настройки.

- Сафари изглежда готино, но все още не мога да свикна с това, че Search бар-а е вече долу. Опцията Shared for You е супер удобно, както и опцията, която дава възможност изгледа на сафари да е един и същи на всички устройства.

- Live text (работещ за всички платформи) е също брутална опция, която работи еднакво чудесно и на латиница и на кирилица, а Paste from Camera е просто гениално. Виждате текст, искате да го изпратите на приятел, отваряте съобщението, задържате с пръста на полето за писане и имате опцията Paste from camera, която насочвате към текста и ДАНГ! той е написан директно. Sick, sick...

- Новите Memories също ми допаднаха. Вчера имаше едно готово със снимки на дъщеря ми и автоматично беше добавило от Apple Music песента Somewhere over the rainbow. В съчетание с това, че дъщеря ми и жена ми са в провинцията, защото правя ремонт на апартамента, казвам ви... така не съм ревал отдавна.

- iCloud+ който ми беше ъпгрейднат автоматично и директно включих Private Relay опцията.

- Новите widget-и за iPhone-a иииии опцията да се слагат widget-i на екрана и на iPad-a. Така вече таблета се превръща в брутално удобен инструмент.

- Weather приложението е ъпдейтнато изцяло и сега изглежда доста по-яко и доста по-информативно.

- Siri вече може да прави доста от нещата без да е нужен интернет. В моя случай 70% от дневните неща, за които ползвам Siri (а аз я ползвам адски много) вече не изискват интернет.

- Quick note за таблета ще мога да тествам повече утре след като взема Apple Pencil. И ако ми хареса, колкото си мисля, че ще ми хареса, мисля да си купя.


macOS

- Искам да започна със Safari. Брутален редизайн. Лично за мен изглежда още по-изчистено и мега, мега секси. Като за бета 1 работи страхотно на този стар Еър. Няма да разбера (въпреки, че се досещам) защо Еър 2017 е поддържан, а моя мид 2014 MacBook Pro, който го отвява по производителност - не. Неведоми са пътищата ябълкови...

- Universal control дава страхотна заявка също за една неистово яка опция, но уви заради хардуерни ограничения няма да мога да я тествам.

- AirPlay to Mac също е много полезно нещо. При мен, работейки в продукт отдела на foodpanda (която скоро няма да е foodpanda) това би било адски полезно за срещите, в които няма да се налага да ползвам кабел и QuickTime Player, за да си шервам екрана на телефона. Уви, отново поради хардуерни ограничения няма да мога да го тествам.

- Нещо обаче, което ще мога да тествам и в което ще се потопя с удоволствие е Shortcuts за мак. Чаках го с нетърпение. За телефона и таблета имам над 30 автоматизации, без които не мога да си помисля да изкарами един ден. Нетърпелив съм да разбера какво може да направи на мака имайки се предвид на какво беше способен Automatora.


watchOS

watchOS 8 добави доста дребни и невзрачни на пръв поглед неща, които обаче допринасят, устройството да продължи, да бъде най-предпочитаното носимо устройство за момента.

- добавени типове тренировки, подобрения в следенето на съня, сигурност, scribble, focus, wallet и home за белите държави. Ако може бих да си добавя тук личната карта и книжката бих го направил на секундата.


tvOS

Този път tvOS като чели бе пренебрегната малко. Факт е и че на сайта на Apple няма графа за нея. На пръв поглед визуални промени няма.


Като цяло за два пълни дни всички бета версии се държат превъзходно. Monterey както споменах е инсталирана на работната машина. Вчера и днес издържа доста натоварвания, тежки файлове, Zoom срещи и какво ли още не и за момент не даде проблем в софтуер или функционалност като цяло, както и в бързодействието (доколкото може да е бърздействащ MacBook Air 2017та)

Ами вие колеги? Какво мислите? Какво ви хареса и какво не? Има ли сред вас разочаровани, че слуховете за MacBook Pro 14"/16" с M1x не се сбъднаха? Има ли сред вас хора, които да смятат, че Просър е надежден лийкър? :D

Ще ми е интересно да се потопим в една чудесна дискусия, която силно се надявам няма да бъде опорочена.

п.с. Safari на Monterey е толкова брутално, че ще сменям компютъра само заради него...

Cheers.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Bo.

Останах разочарован за MacOS.Минимално 2015 Айр при положение,че 2014 все още си е добър.А нямат кой знае каква съществена разлика .. :(
PB G3 14'' 400&500 MHz/1GB/48GB
PB G4 12'' 1,5 GHz/1,25 GB/80GB
PB G4 Ti 15" 400MHz/1GB/10GB
PM G3 B&W 350MHz/1GB/60GB
PM G5 DP 1,8 GHz/8GB/160GB/GeForce 6800 Ultra
MB Pro 17'' 2.33 GHz/4GB/160GB
Mac Pro 2.1(1.1) 8 Core 2.66 GHz/8GB/1250GB/HD 5770
MB Air 13" 1.4GHz/4GB/128GB
and more..

angelvn

Сафари е възможно да бъде обновен и за настоящата 11та macOS версия, така че няма смисъл да бързаш със смяната на компютъра (освен ако нямаш и други причини разбира се).
Като цяло за промените на macOS, твърде незначителни ми се видяха и само Сафари редизайна ми хареса. Прехвърлянето на файлове от една машина в друга също е добро въведение.
Но това с картите ми се струва излишно, нека работят по генералното подобряване, а не да ги правят с визия на детска игра.
AirPlay-a може би ще се ползва вкъщи, но твърде рядко, до момента си пусках екрана на AppleTV-то където всеки вкъщи може да види каквото искам да покажа.

iPadOS ми се струва, че я претрупват с не кой знае колко смислени нововъведения. Мултитаскинга е все така дървен. Widget-ите са си widget-и, нищо кой знае какво. Можеше да инвестират време в преработка на софтуера им за видео, подобрение и дообогатяване на наличните към момента приложения за таблета.
А мултитаскинга да се доразвие и активира, когато таблета бъде свързан през порта с външен екран (или ако наблизо има iMac директно по WiFi).

Бета версии нямам намерение да инсталирам на работните ми и каквито и да било машини, дори този път що се отнася до macOS ще изчакам да излязат първите кръпки и тогава. Просто, не мисля, че промените са чак толкова примамливи и критични за да се бърза.
UI designer and developer

Adamov

Като си прав. Критични промени няма, да. Естетвено и всеки ще види ползи или не от опциите в ежедневното си ползване.

Аз лично не намирам мултитаскинга за таблета дървен, а не съм с про модел.

Иначе като цяло май наистина нямаше този hype от другите години. Нооо промените по сигурността ме усмихват много.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

bluesky

Добър Ден на Всички!

Колеги, помня време, когато Apple не извадиха нито едно ново приложение към Операционна Система, концентрирайки се най-вече върху оптимизация на съществуващата.
И успяха да шлифоват почти перфектен Продукт за съответния Хардуер.

Ревюто на колегата Adamov е поднесено толкова интересно и с такава страст към техниката, че вече е интересно и обезателно ще прегледам нещата около Конференцията на Apple, веднага щом Ми остане време да се концентрирам и за това.

angelvn

Колегата наистина е фен, като съшо и на мен действа вдъхновяващо :)
Прав си (Адамов) за сигурността и фокус режима, това са две неща, които и мен ме радват, като по-голямо внимание ще обърна на второто.
Много, ама много ме дразни като ми се разсвети и разбибитка телефона докато съм се фокусирал над нещо или тъкмо съм се отдал на заслужена почивка.
UI designer and developer

Adamov

Когато те сърбят ръцете да тестваш, нищо не може да те спре.

Успешно инсталиран Moterey на машина, която не поддържа официално операционната. И естествено върви супер мазно като за бета 1.

Мисля, че вече е ясно, защо толкова прилична конфигурация като мид 2014 15" не се поддържа. Drop support на всичко Интелско...
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

ProstoAZ

И аз съм голям фен на бетите, ама през годините съм се и разочаровал.

Сега имам всичко от подписа ми и се чудя дали да ги наслагам.

За компа ми е рано, няма да рискувам, на него работя.

Но айфон 12, който ползвам, няма какви ядове толкова да ми създаде, само се чудя за iPad да го правя ли, че там ползвам също редовно, пък не ми се ще нещо да се омаже:)

Така или инче, те през седмица-две ще ги оправят, но Адамов да каже:)

iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

angelvn

Drop support на всичко дърто по-скоро.
Нали трябва да си пласират хардуера.
Изравняват времето за поддръжка с това за iOS и iPhone > от 6S нагоре, а 6S излезе кога? -> 2015г.
BigSur ще се поддържа от девс и ще получава обновления за сигурност още няколко години напред, така че тези машини от 2014та ще са ударили десетилетие, пък и без поддръжка могат да изкарат и колкото кола, приготвена от джамбазите в Германия за нов внос в България (12-14 години).

Сега...ти винаги може да смениш ИД-то на системата (модела) и с помощта на dosdude да си инсталираш една-две версии нагоре. Но по-добра идея би било да си смениш хардуера след 10 години ползване нали?
Не сме пенсионери с последна кола, та да я гледаме като наследство, което ще оставим на поколението.

Бета на компютър, който ползвам ежедневно не инсталирам. Взел съм си Мак за да го ползвам без да ми създава грижи. Ако ще му бая и следя за обновления, фиксове, ще се чудя сега по-бързо или по-бавно ми заминава батерията на лаптопа, защо грее повече и не знам какво....ами по-добре да си спестя хилядарка и да си взема Windows лаптоп, там ще съм доброволен ъпдейт-бета-тестер вовеки.
UI designer and developer

bluesky

Добър Ден на Всички!

Абсолютно вярно подметнато - с Машина за продукция - никакви експерименти. Там има място принципът - пускам, работя, изключвам. Определено консервативна концепция.

От друга страна - тръпката от "новите работи" си е винаги налице... (който харесва Платформата като цяло).
Затова, действително, ако Човек има време, и желание, би могъл да се оборудва с Машинка, (лаптоп, друго преносимо устройство...), където може да си развихри тест-ване на Нови Системи, UpGrade-и и всякакви "глезотийки"...

Моите 5 стотинки! ;D

Adamov

ProstoAz: Аз нямам проблем никъде, а таблета също го използвам служебно. За сега всичко върви по мед и масло.

Ангеле, прав си като цяло, да. Няма нужда да се пенсионираме с хардуер на 100г. И за дроп на дъртите неща съм съгласен. НО. Тука има едно голямо но. Моя мак (който не се поддържа официално) е 100% по-бърз и производителен от Еър 2017 (който се поддържа официално) и с Монтерей има неща, които на Еъра ги няма. Обясни ми това необяснимо нещо, моля те, защото на мене явно ми убягва.

Иначе идентификатор не сменям. Нормална инсталация с пачната флашка с OpenCore (отнема около 30сек.) и всичко спи. Бетата направо лети. AirPlay for Mac e по-як отколкото предполагах. Sidecar работи много по-добре и адекватно с таблета на неподдържан хардуер, отколкото на 2020 MacBook Air,  а еъра от 2017 дори го няма като опция. Да видим дали в бета 2 ще пуснат Universal Control-a, който уж казват, че ще е ограничен до Т2 и M1...

А защо аз си позволявам да сложа бета на основен компютър и личен и служебен, ами защото за толкова много години (тука чукам силно на дърво и глава) не съм имал никога проблеми, които да ми спират работата и да трябва да връшам версии.

Естествено НЕ СЪВЕТВАМ НИКОГО да си слага бета версии на основна машина.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

angelvn

На OpenCore какъв модел задаваш на машината? ;)
Защото ако една ОС не е одобрена за конкретен модел от Apple - ъпдейт за нея няма да ти излезе, инсталация също.

Защо за една серия може пък за друга не?
Първото, което ми хрумва е различна серия интелски процесор и от там различно вградено видео. По-мощно или по-маломощно, няма причина да си играят да осигуряват поддръжка и тестване на стари чипове как ще се държат на по-нови системи. Това изисква влагане на девелъпърско време и допълнително забавяне, което струва пари.
Което само по себе си според мен е основната причина да пада поддръжката на ред по-стари машини.

Иначе по твоята логика трябва Макбук Про 2012та да се поддържа още 5-6 години напред, защото пък Макбук 12" 2017та още се поддържа, а не е способен да възпроизведе видео-конферетен разговор по Zoom/Teams/Skype със замъгляване на фона. 
UI designer and developer

Adamov

Предположението ти е добро. Има резон. Реално на бенчмарковете моето видео е по-добро от това на 2017та. И пак. Моя не е поддържан, а другият е. Но, да. Моя вече е много стар, така че тука ще се съглася.

Логиката обаче не е изобщо такава. Не си ме разбрал правилно.

На OpenCore-a не задавам никаква версия. Пачвам флашката, за да инсталирам от нея (флашката е направена по стандартния начин за направа на буут флашка с команден ред от сайта на Епъл). След това същия пач го слагам на харда, за да буутвам без флашка. Твърди се, че сега като излезе бета 2 тя ще е налична в Software Update както всяка официална. Дали ще е така - предстои да разберем.

А иначе без OpenCore не става нищо. Нито ъпдейт, нито инсталация. Но сам по себе си OC отнема точно 20сек. На мен вчера всичко ми отне около 50мин > сваляне на 12гб инсталация, направа на буут флашка, чиста инсталация.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

ProstoAZ

Адамов, ти си на девелоперската бета, а не на публичната на 15, така ли?

Аз се заблудих, че е публична, но съм само до 14.7.

Явно ще трябва да изчакам малко до публичните версии:)

Ще сложа и на таблета, щом няма проблеми.

И двете устройства имат епъл кеър +, така че, като наближи краят им, ще ги подменя, това ще е лесна работа.

iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.

Adamov

Дивелъпърски бети, да. Ама слагай ги смело. Нямат драма никаква.

Публичните няма да имат кой знае колко разлика.

В повечето случаи пускат бета 2 дев, която пускат и като публична бета 1
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd