Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-03-2024, 10:15:06

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 842
  • Latest: stewartsPat
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 142
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 82
Total: 83

82 гости, 1 потребител
Steve

Бихте ли преминали от Mac към Хакинтош и защо

Започната от angelvn, 13-09-2019, 12:47:27

« назад - напред »

0 Потребители и 2 гости преглеждат тази тема.

angelvn

Здравейте,
От вече 10 години ползвам различни модели продукти на Apple - iPhone, iPad, Apple TV, PowerMac G4 и G5, MacBook, Macbook Pro, macMini.
Повечето от тях нови, друга част - полунови :)

Но с оглед нарасналите цени на преносимите и настолните Apple решения, обмислям дали няма да е по-добре да премина на Хакинтош решение с чиста инсталация на OS X.
Защо? -> Повече възможности за ъпгрейд, стабилна работа на системата ако сме подбрали правилно хардуера и не скачаме на момента на всеки излязъл софтуерен ъпдейт.

Предстои ми ако не тази година, то през следващата пореден ъпгрейд, понеже възможностите на текущия ми MacBook Pro 13" early 2015 (8GB RAM/256GB SSD) се оказват недостатъчни. Не ми се взима много нещо от новите, тъй като имат проблеми с клавиатурите, все още май и с антирефлексното покритие на екраните, а това, което ми трябва е с цена около 5000лв в магазина, или 4000лв неофициален внос.

Ето например една бърза конфигурация за настолна машина, която би ми вършила добра работа:
cpu: Intel Core i5-9600K Hexa-Core 3.7GHz LGA1151
motherboard: Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI
gpu: GIGABYTE Radeon RX 580 8GB (GA-VC-RX580D5-8GD)
RAM: 2хCrucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 3200MHz BLS16G4D32AESB
Storage: Samsung 970 PRO 512GB M.2 PCIe MZ-V7P512BW
Psu: Corsair SF600
Cooler: ARCTIC Freezer 13
Thermal: Arctic Термо-паста Arctic Silver 5, 3.5гр
case: Cooler Master MasterBox Q500L
=====
total: 2400-2500лв

Като друг вариант съм мислил покупка на ново МакМини, но там освен че цената ще е с поне 1000лв по-висока, производителността ще е доста по-ниска.
UI designer and developer

Fifata

Ако си имаш монитори е едно, но ако ще купуваш и монитори за професионална работа, за мен iMac си остава едно от най добрите решения на пазара.
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

sclera_bg

На въпроса от заглавието на темата -категорично "не".  8)

Все още човек (стига да има желание) може да се снабди с MacPro 5.1, който след съответния ъпгрейд ще е много прилична машина и се обзалагам че това, за което възможностите на споменатия MacBook Pro 13" вече са недостатъчни изобщо няма да затрудни настолния компютър.

Надявам се съвсем скоро да ъпгрейдна MacPro-то от подписа ми (пуснах и тема по този въпрос и със сигурност ще споделя какво е развитието на нещата.

Има маса обяви в България (честно казано бих имал едно на ум за тях), има и други решения - едно от тях е https://create.pro , където човек може да си конфигурира машина по свой вкус , с безплатна доставка (поне така обявяват) в Европа и 3 години гаранция.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

angelvn

Да ръчкаш по машината (от към хардуер) и да се чудиш какъв преходник да купиш за захранване на видео картата, която искаш да ползваш или да се примириш и да ползваш две издания по-стара е пак вид хакинтош-ване може да е полу ама... :)

Вечен хардуер няма, а моделът 5.1 се е произвеждал до преди 7 години и няколко месеца. Инвестицията в него ще е (поне според обявите) над 1200лв, като отделно трябва да му се вземе PCIE SSD, и по-читаво видео като цената отново отива до към тази на примерния хакинтош, за който писах: 2200лв.
Да, производителността ще се изравни, че може дори да е по-добра, но това ще са лимитите за този компютър, а и имайки в предвид преклонната възраст на дъното и захранването му не мисля, че би било разумно тепърва да се закупува такъв+инвестиране в ъпгрейд.
Ако вече го имах наличен, нямаше да е тема за чудене.

Монитор иначе имам хубав, ползвам го свързан към MacBook Pro-то вече няколко години.
iMac с поне 16GB RAM и 512GB SSD излиза над 4500лв. С толкова RAM бих могъл да го ползвам, за през следващите още 2 години, максимум 3.

Да публикувам темата ме вдъхнови прочетена от мен статия вчера на дизайнер, който също е бил изправен пред нуждата от ъпгрейд и е решил да опита с преминаване на хакинтош решение. Вече година не е имал проблеми.
UI designer and developer

bluesky

Добър Ден На Всички!

Да се смени Операционна Система, с която си работил години наред, и да се прехвърлиш на вечно проблематичен Windows, (евентуално, ако не използваш друга Операционна Система...), би било болезнено приключение... а ако имаш професионален "захват" към Нещата, т.е. - концентрация върху Целта, (и не средствата)... би могло да се окаже дори фатална за производството стъпка.

Напълно съм съгласен с Тезата на Колегата sclera_bg, а и многократно съм я изтъквал във Форума - засега, UpGrade-нат MacPro 5,1 се явявя най-икономичният Вариант за бързо и сравнително безпроблемно придвижване на Стабилна Мас Среда, с която може да се работи...

Заздравявайки с переспективен Ресурс, поне за още няколко години, в Мас Среда, ще може плавно да се прескочи на още по-мощна Mac Platform в обозримо Бъдеще.

bluesky

Напълно прилична конфигурация за MacPro 5,1 може да се намери на приблизителна цена от около 400 евро (и нагоре... естественно).

Fifata

Такааа....
Да ти кажа аз какво направих :)
Щото знам, че да си вземеш нов мак си е цифра. Та мен понеже не ме притесняват въшните забележки, си взех iMac 27 5k late 2015 със пукнато стъкло и черти по екрана.
Тъй като чертите ме дразнеха и видях възжмоност да си го направя както ми е кеф. Си играх на търг в ибей за дисплей само със счупено стъкло, но здрав на 100% дисплей. В крайна сметка спечелих кит от 2 дисплея за 25$. Като свалих стария дисплей си направих ъпгрейд на машината, като смених и бързото NVME SSD, както и на мястото на обикновения хард си сложих обиквено SSD и в момента съм с 1.5TB Fusion от 2 SSD-та като скороста на писане и четене е около 1.5ГБ/с.
Сложил съм си колкото е нужно рам памет и ако фабричната i5-ца ти е слаба, винаги можеш да сложиш i7-6700 мисля, че е съвместимата с този модел.

Като цяло машината с всичките му ъпдейти ми се върза 1600лв. Като имам перфектна машина за фото обработка. Поне за това я ползвам аз де. Ако трябва да си правя Хаки, само хубавия 27 инча монитор ми е 700-800лв и другите работи и цялата разправия за хаки и то отиде на ебаси цифрата :)
iPhone 13 mini red 128GB
AirPods Pro
MacBook Pro 14 M1 Pro
iPad Pro 12.9 M1
HomePod

appuser

Темата е изключително актуална.

На Мак съм от 93-а, а под Вин съм работил единствено 19 месеца в едно издателство. По повод стабилността на Вин - лични впечатления. Под ХР бяха инсталирани единствено програмите за предпечат - 5 броя. Интернет беше забранен на работния компютър и за това време той не е забил нито веднъж.

Макът вкъщи сега вече не е машина с професионална цел, а цените на десктопите ще озорят и фирма. Дори 2 000 за Мини за домашно ползване за мен са неоправдани, а и май съм заклет настолник.

Хакинтош е алтернатива, но ако се сдуха нещо по ос-а ще трябва да се осланям всеки път на този, който ще го инсталира.

Сега имам проблем и започвам да се замислям за Вин. ОС на Мак ми е нужна, за да заредя програмите.  Вярно е, че ще ми липсват някои неща, но се забравя и свиква. След 5 години ще има 2 работещи Мак про. Каква е алтернативата.

angelvn

#8
Така, измина известно време откакто публикувах темата. Ето как протекоха нещата при мен.
Закупих описаните в първия коментар части и си сглобих компютъра, като накрая вместо 2400-2500 ми излезе 2200лв.

Опитах да инсталирам OS X Mojave, а след това и Catalina.
До колко сложен е процеса?
Ще се опитам да го обясня накратко:
1. Правим си инсталационна флашка - от работещ Мак или хакинтош си сваляме необходимата версия на OS X от AppStore-a, изпълняваме командата за създаване на флашка (има я посочена в сайта на apple). После на флашката инсталираме Clover. Като процеса на инсталацията му се ограничава до цъкане на Continue 3 пъти, избиране на 3 драйвъра, къде да се инсталира и толкова. После се отваря config.plist-a (с Кловър конфигуратора), който току-що Кловъра е създал и се доинсталират: Whatevergreen, Lilu, FakeSMC, AppleALC.
2. Спрях екстрите в БИОС-а, свързани с Windows 8/10 fastboot-a (то си го пише направo, че е за Windows) и активирах Legacy Support-a за USB-тата.
3. Стартирах от флашката и инсталирах OS X както се инсталира на Мак.
4. НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНА СТЪПКА: На стартиралата вече, прясно инсталирана OS X инсталирах Multibeast за да "задоволим" изискването на OS X usb портовете да са до 15 на брой (има опция USB, добавя се лимитер за усб-тата и легаси).
Операционната система брои 1 USB 3 порт като два (един 3 и един 2), затова бройката им лесно може да надвиши 15, което да създаде ядове, особено ако се ползват всички портове.

Това е. Инсталирах ъпдейта на Каталината, мина си по мед и масло - като при оригинален мак. Единствената разлика - при рестарта трябваше да избера за стартиране Preboot временния дял за инсталацията (иначе по подразбиране си стартира системата и ъпдейта бива прескачан).

На работа от дълги години работим с Windows 10 базирани компютри. Ползва се активно Adobe CC + Visual Studio Code. Същото ползвам и у дома. Затова и не е особена драма на коя ОС ще съм, но чувството да имаш свобода да избираш между практически всяка ОС, както и лесни хардуерни обновления е добро.

Помните ли как на "дебелите" мак минита, тези, от първите с интел процесор - 1 и дву ядрените можеше дори процесора им да се сменя? Ех, времена.
UI designer and developer

netizen

От мкого години ползвам макбуци за лаптопи и хакинтоши за десктопи. За мен това е правилното решение.

bluesky

цитат: ..."...След 5 години ще има 2 работещи Мак про. Каква е алтернативата..."...

отговор: Никой не би могъл да каже, какво точно ще се случи даже само УТРЕ... А който "вижда" 5 години напред, е определено целунат по челото от Твореца...

appuser

Всички сме, bluesky. И вероятно трябва да се напомня по-често, дори  без да притежаваме екстраординарни способностии. Ако предпочиташ 3 месеца, аз лично нямам нищо против, тъй като тактиката на инвестиция, в която някой вече е обрал каймака, не ме въодушевява особено. Искаш ли обаче да приемем, че просто съществува нещо като хипербола, защото и тази тема започна да се обгазява, а колегите споделят доста полезни неща. Хубав ден.

bluesky

Напълно съм съгласен с Теб, appuser!

Къде истина, къде шега, малко се пошегувах върху фразата... Нищо лично, Сам разбираш...
Темата е много интересна и винаги актуална... много от Mac концепциите винаги Ни "държат на нокти", и така години наред...

angelvn

Малък ъпдейт за желаещите Хактинтошъри да обновят от 10.15 (или по-ранна) директно до 10.15.1 -> предварително обновете/заместете кекста Whatevergreen с версия 1.3.4 или по-нова.
Защо? За да избегнете черен екран след или при инсталация ако сте с АМД видеокарта.
UI designer and developer

angelvn

#14
Време за малко хвалба. Направих си труда днес да пусна един тест през Geekbench 4. Резултата се оказа по-висок от този на оригинален iMac 27" 2019 5k 3.7GHz, който е със същия хардуер като хакинтоша, който направих.



Май има проблем с скрийншота (вече на второ място се опитвам да я кача и го показва счупен.
Ако не се вижда и при вас, резултата е: 6219 за Single Core и 25338 за Multi-Core

//тъмбнейл от фейсбук-а:
UI designer and developer