Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-04-2024, 12:14:24

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 164
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 144
Total: 145

144 гости, 1 потребител
ockac23

Въпросu относно MacBook Air A1304

Започната от ivan88, 29-07-2014, 02:16:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ivan88

Здравейте, нов съм тук и от скоро имам MacBook.
Значи лаптопа беше на брат ми, но той си взе нов и даде този на мен.
Та ето и въпросите ми към вас:
1. лаптопа е с 2GB 1067MHz RAM (2x1GB), възможно ли е да му сложа 4GB, задълително ли е RAM-та да е от Mac или мога да му взема от друг лаптоп.
2. екрана се мърда като е отворен, тоест е хлабав -възможно ли е да му се стегнат пантите или ще трябва да купувам нови?
3. Понякога вентилаторите шумят-един вид стържат леко-на какво се дължи това и как могат да се поправят?
4. И последния въпрос е как да го предпазя от драскотини.. Мисля да му сложa протектор на клавиатурата, но се чудя за другите страни кое е по-добър вариант - да му купя кейс или да му поръчам скин?
П.С: Приемам всякакви мнения за това как да го направя да е по-бърз и да работи по-добре.
Благодаря предварително за отговорите!


Wizi

1. можеш да добавиш памет ЕДИНСТВЕНО като замениш дънната платка от същия модел, но с повече RAM. Причината е, че тя е ВГРАДЕНА в самото дъно и не подлежи на подмяна. Същото е и с Retina моделите. Сори.

2. Има вероятност да не можеш просто да стегнеш пантите.

3. Ако стържат явно опират в нещо, което не би трябвало да се случва. Ако опират значи има някакъв удар отдолу, което е огънало ламарината или някой си е играл на "майстор" да го ремонтира.... Без да се отвори вероятно няма да може да се даде адекватен отговор.
ВНИМАВАЙ с какво тръгваш да го отваряш! Болтчетата НЕ СА обикновена еврейска звезда, а специална Епъл! Адски нежни са и много лесно можеш да ги нараниш при натиск за отвиване.

4. Дръж се внимателно с него. Протектор на клавиатурата е лоша идея защото смуче въздух между копчетата. Минимално количество, но го прави и от там!

Няма как да го направиш по-бърз от колкото е в момента. Това не е Windows, че да оптимизираш опер. система, примерно.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ivan88

Zashto da ne moga da stegna pantite?
Laptopa ne e otvaryan i ne e udryan, ventilatorite starjat samo kato go naklonya na edna strana (imam neshto kato masichka za laptop), kato go sloja na neya i izdavat zvuk, no inache kato e na masa e idealno tih.
Az poprincip shte sam vnimatelen s nego, no vinagi moje da se sluchi nyakoi gaf, da go nadraskam ..
Az nyamam predvid da baram operacionnat sistema, a imam predvid ima li nachin da stane po-barz pri smyana na nyakoya chast(upgrade)..
Blagodarya otnovo za otgovorite, kolega!
Sajalyavam,che pisha na latinica, no nyamam kirilica.

Wizi

Няма причина да стърже вентилатор, ако не е удрян или не е отварян. Ти както искаш го разбирай това изречение.

Единствената част, която можеш да смениш на този лаптоп е SSD-то. По-бърз може и да стане, но едва ли ще го усетиш. А, и батерията също... но там вече гарантирано скорост няма да извадиш.

Можеш да вземеш някой кейс да го облечеш, но имай предвид, че лаптопът се охлажда като отделя топлина през алуминиевто си тяло. Ако го увиеш с нещо ще пречиш на този процес и от там вероятно ще грее повече, което е най-кофти нещото за батерията и всичките фини чаркове по платката.

Качи си кирилица преди да пишеш отново, моля те.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ponski

По въпроса със стърженето, възможно е да е зацапан вентилатора (под зацапан разбирам нещо, което прилича на топка косми, но се състои от компресиран прах и влакна). Почистването му става след отваряне, а за целта препоръчвам да го прави някой, който знае за какво става въпрос и разполага с необходимите му инструменти.

Подкрепям Wizi за кирилицата!
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

ivan88

Значи няма огромен смисъл от SATA да мина на SSD, така ли?
Тия дни ще го занеса да го почистят и там да му сменят пастите ..
А за батерията свалях: Battery Health Monitor, но ми дава някаква грешка и не го отваря.. Има ли друг начин да я проверя на колко цикъла е?
Сега гледам, че за 40 минути е смъкнала 27%, тоест така като сметна би трябвала да държи малко над 2 часа, което според мен е зле .. 

ivan88

Значи вече се отказах, няма да му слагам никакви протектори или кейсове.. Взимам му един калъф, като го пренасям да не го драскам и т'ва е, щото и без тва си грее ..

nebesniq

Човек, интересувай се за твоят модел в Everymac.com или в discussions.apple.com.
Доста може да научиш там, кое на модела ти може да се обнови.
По-точно кой модел до колко рам може да се ъпдейтне, има зависимости според модела.
В Everymac.com имаш търсачка по модел и сериен номер.
Там пише детайлно за всеки модел процесор ъпрейд, рам ъпрейд и т.н. дали е възможен и ако е възможен, то с колко.
За макбук еър доколкото съм гледал само на някои модели може да се ъпгрейдва рам-та, ако има 1 свободен слот, на повечето е запоена за дъното(може и да греша)

Ако мислиш че ти е бавен, може да пробваш в гугъл да напишеш - speed up your mac

http://www.cnet.com/how-to/five-tips-for-cleaning-and-speeding-up-your-mac/

В момента пиша от iMac-a на приятел, 17" G5 с 1.9гиги PPC и 512МБ рам и да ти кажа че с отворен Photoshop CS4 + Сафари с 5-6 таб-а и плейващ ютуб се държи доста прилично и грам нямам желание да сядам на една друга windows машина до мен която е 3-4пъти по мощна - двуядрена на 2.4гиги, 4гига рам и т.н. :D
Та, рядко MAC OS има нужда от оптимизация - освен ако сам ти не си я оакал, ако си начинаещ в компютрите е възможно де.
Ако нещо не можеш да се справиш - питай ;)
We're glad to help!

nebesniq

Друго което можеш да пробваш е NovaBench, а за батерията просто напиши в гугъл - best way to test battery macbook air - пробваш тестваш, гледаш и четеш.
По-добър начин няма :)
Сподели после резултати.