Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-04-2024, 11:08:18

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 640
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 95
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 75
Total: 75

75 гости, 0 потребители

Съвети за покупката на нов MacBook Air 13

Започната от jojeto, 07-03-2013, 04:40:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

jojeto

Искам да си купя нов MacBook Air 13 и търся съвет за:

1. От кой магазин/верига в България е най-добре да го закупя (до колкото виждам май навсякъде са с една цена), но ме интересува да са надеждни и за последващи ремонти след време, ако се наложи и прочие. Не търся да е плащане на вноски, а на куп, така че това не влияе на избора, а главно това да са надеждни във всяко едно отношение и с качествено обслужване.

2. Четох в темата новини за новия Air и според вас да изчакам ли за него? Вие какво бихте ме посъветвали?

В темата пише, че ще бъде пуснат юни 2013, но по чуждестранните сайтове навсякъде пише late 2013, което е чак октомври някъде. Положението при мен е, че вече доста ми трябва нов лаптоп и ще го ползвам за графични изображения, но пък, като направя една покупка и карам много време с нея и не препродавам. От една страна октомври ми се вижда много далече, от друга юни 2012 за темпа, с който се развиват технологиите си е доста далечна дата пък назад във времето. От една страна ме притеснява, че може да го пуснат с Retina Display, което значи, че цялото ми чакане ще е на вятъра, защото на мен така не ми върши работа и пак ще трябва да взема юни 2012, но не е ли възможно да пуснат и две серии и една Без Retina Display? Има и друг момент, че ще вкарват нови технологии, което пак от една страна е добре, но от друга не се знае колко ще е надеждно.

А основния момент е, че юни 2012 ще поевтинее тогава, но понеже нямам наблюдения и не съм се интересувала, поевтинява ли веднага и в магазините тук и новите модели веднага ли започват да се предлагат и тук?

С други думи, нужен ми е съвета на врелите и кипелите с техните продукти, за това какво да направя.
Благодаря предварително  :)

П.П. Мислех си естествено и варианта да си купя сега и когато илезе новия, да го продам и да си го взема него, но изобщо ме няма в търговията и не мисля, че за 7 месеца ползване, парите от цената му, която ще трябва да сваля плюс новият ще е по-евтин, а и дали изобщо ще го продам, че оправадат този ход, така че поне за мен този вариант отпада.

Wizi

Привет! :)

- купуваш го от магазин, който ти е най-близко и/или най-изгодно. Те нямат абсолютно никакви сервизни отношения с теб, а единствено Криейтив Център-а може да ти ремонтира лаптопа при възникнал проблем. Гаранцията ти е международна, ако това е от значение за теб.

- Нов Air може и да излезе, но според мен най-вероятно освен лек хардуерен ъпдейт на процесор и видео карта няма да видим. Твърде малко вероятно е да му сложат Ретина дисплей.

- всички нови модели излизат на цената на предходния или в най-добрия случай 100на долара надолу. Не очаквай голям спад на цената освен ако не става дума за изостанала стара бройка в някой магазин от предходно или дори пре-предходно поколение.


Важно е да знаеш, че тези машинки не подлежат на ъпгрейд освен на SSD-то, което за сметка на това е доста по-скъпо от едно иначе нормално 2.5" SSD. Тоест ако планираш да го ползваш дълго е добра идея да помислиш да конфигурираш Air-а с повече RAM и по-голямо SSD, ако разбира се можеш да си го позволиш.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

shaman

И ако може да се намеся и аз...
За около 500 лв. повече получаваш MacBook Pro Retina 13" !
С доста по-добри характеристики като процесор, памет и най-вече - екрана.

jojeto

Wizi, благодаря за отговора. Значи въпроса с това от къде да го купя, отпада. Направи ми впечатление, че казваш, че не подлежат на ъпгрейд. При Air не е ли, като при другите Mac-ове, да мога да си добавя допълнително RAM например? С други думи, по написаното, май няма много смисъл да чакам. Инак, като четох пишеше, че и по дизайна му ще правят промени.

shaman, аз точно от Retina Display бягам  ;D защото работя с графични изображения.

pr0bl3m-

Това с 13инчовия Про с Ретина е добра идея на книга(макар цената да е малко висока),но доколкото съм чел има проблем с производителността,специално видеото Интел ХД4000 му липсва мощност да захранва Ретината при някакви по-тежки задачи и използване на максимална резолюция;на някои места бях чел дори че има спад в кадрите при скролиране на уеб страници,което си е сериозен проблем според мен,ако е верно... тук идва и въпросът на дневен ред за какво ще го използваш..

jojeto

pr0bl3m-, за създаването на графични изображения с вързан към него голям монитор. За това на мен retina не ми върши работа и изобщо не съм им фенка, за телефон да, но не и за лаптоп. Но ако, това, което казваш наистина е така, ме замисли как по-новите им и по-различни въведения, не означават непременно по-добър лаптоп. Което накланя везните, че и сега да си купя този от June 2012 може да не съм толкова на загуба. Уф, много се чудя и не мога да реша.

pr0bl3m-

От това,дето казваш един 13 инча Про обикновен май ще ти излезе най на сметка:)купуваш си базов и после го ъпгрейдваш сама откъм РАМ или ССД(излиза далеч по-евтино ) ако ти притрябва,а щом работиш и на външен монитор по-кофти дисплеят(в сравнение с Еър) няма да ти е проблем ..

Wizi

Не разбирам защо точно когато работиш с изображения бягаш от Retina вместо да търчиш с 200 към него  ;) Имал съм удоволствието да прекарам по няколко часа на 15 инчова и 13 инчова Ретина и съм на мнение, че това е бъдещето и рано или късно всички ще сме там. Който от нас може по-скоро толкова по-добре за него  8) Като любител футуграф мога единствено и само да те подканя, навия и насърча да потърсиш вариант за Retina!!!

13" Retina би имал проблем с игрите и факта, че няма нищо повече от вградената си видео карта Intel 4000. За нормална и дори по-интензивна работа нещата са повече от отлични!

Да, съвсем правилно си ме разбрала, че за съжаление на Air, а и на 13"/15" Retina ъпдейт подлежи единствено SSD-то. RAM паметта е вградена в дъното и не можеш да я подменяш. За добро или лошо това е положението и явно натам ще продължим и в бъдеще.

Шамана много добре те е посъветвал за 13" Retina! Лаптопът страшно много се доближава физически като размери и тегло до Air, а дисплейът му е просто фантазия! Последната версия на Lightroom и Photoshop CS6 поддържат високата им резолюция и се разпъват фантасично. Освен това един основен тънък момент - новите Retina дисплеи са IPS матрица, а това както знаеш е най-доброто.

Накратко:
- явно търсиш портативност и за това си се насочила към 13" Air, но ако имаш финансовата възможност огледай се и в 13" Retina!
- и двата варианта ще са ти достатъчни за работата ти с изображения без значение дали е RAW конвертор (ала Lightroom), bitmap редактор (Photoshop) или векторни графики (Illustrator)
- и двата варианта ще поемат без никакви грижи външен монитор с по-голяма площ, без да усетиш намаление в производителността на лаптопа
- и в двата варианта е добре да се подсигуриш поне с повече RAM (разбирай 8GB), защото него физически не можеш да сменяш, а ако се наложи допълнително дисково пространство имаш възможност за външен хард (през Thunderbolt/USB3) или след време да си смениш SSD-то за по-голямо
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

jojeto

Лелеее, това беше много важен съвет! Като нищо щях да си купя с 4GB RAM мислейки се, че на по-късен етап мога да я подменя! Това не го знаех! Значи задължително направо с 8GB взимам! Мерси! А ползвам няколко външни харда, така, че там няма проблем.

А за retina, проблема е там, че когато правиш изображения, които ще се гледат на нормален монитор, просто не е подходящо да работиш на едно, като ще правиш за друго. Един колега, който вярва, че retina е бъдещето на мониторите и че просто прехода е неудбно труден, като например от касетки на CD и че това е началото му, си взе macbook pro retina и сега постоянно проверява кое как къде изглежда на другия монитор, но пък нормален монитор не може да погледне  ;D Определено за сега стоя далеч от retina на лаптоп, колкото и невероятна картина да имат, защото за сега много малко хора ги използват. При следваща смяна на машинката може и да му е дошло времето.

Много ми беше полезно това и дали ще ми вървят нормално тези програми, за което обяснение отново ти благодаря. Макар да му гледах характеристиките, винаги Air ми е бил някак, като машинка за everyday tasks, а не за работа. Просто видът му е такъв  ;D Прав си, че търся и портативност и точно за това се спрях на него.

Сега остава въпроса да чакам ли до октомври за новия или да се хвърлям на този?

Мерси отново за отговорите  :) :) :)

faire

За такъв тип работа и щом ще го ползваш почти изцяло за десктоп (доколкото разбрах), защо не се насочиш директно към един imac? Доста по-добър избор в съотношение цена:производителност. А и новите са с доста по-добри дисплеи (всяка бройка е индивидуално калибрирана и са намалени доста отраженията) и не са ретина :) 21" не може да се ъпгрейдва (т.е. може, но се разглабя цялата машина), на 27" може да му се сменя рам-та.. Единствената причина, която виждам, да не си обмисляла този вариант, е че сигурно имаш вече монитор за над 1 бон, с който не искаш да се разделяш.. Винаги може да се ползва и за втори дисплей, но зависи какъв ти е процеса на работа...
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

shaman

Цитат на: pr0bl3m- - 07-03-2013, 12:07:40
От това,дето казваш един 13 инча Про обикновен май ще ти излезе най на сметка:)купуваш си базов и после го ъпгрейдваш сама откъм РАМ или ССД(излиза далеч по-евтино ) ако ти притрябва,а щом работиш и на външен монитор по-кофти дисплеят(в сравнение с Еър) няма да ти е проблем ..

Май това ще е решението :) Цената му е точно колкото на Air със 128GB.

Купувай такъв, докато все още може да се правят ъпгрейди ;)
Че не се знае следващия модел как ще бъде..
Иначе вадиш диска, заменяш го със SSD и ще лети !


Wizi

Не съм сигурен ако наистина както вече каза търси портативност дали един iMac няма да й дойде на мадамата нанагорно да го мъкне из метрото или дори да се клати на задната седалка на колата  ::)

Обикновена 13ка Pro не бих си взел никога... Имах от най-най-първите 13" Pro, а по-късно минах на 13" Air с по-слаб процесор, по-малко RAM и въпреки това си беше ЪПгрейд! Сега ако ме пита някой взимам базов 13" Air, доплащам 100 долара/евро за ъпгрейд от 4 на 8GB RAM и си живуркам ако трябва с 128GB SSD...
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD