Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Теми - Пиф

#21
Здравейте

От известно време (10-ина дни) на машинката ми след всеки рестарт излиза съобщение "This mac can't connect to iCloud because of a problem with .. (email)" и вади прозорец за въвеждане на паролата. След въвеждане всичко си работи нормално, до следващия рестарт. Машината е iMac 2011, като единственото вмешателство в нея е добавянето на SSD, с което + оригиналния хард е направен FusionDrive. ОС-ът е обновен до последната официална версия.
Със същото AppleID нямам подобни проблеми на MBPro и друг iMac със същите версии на ОС-а.
Четох из нета, опитвах LogOut в iCloud или след това отново логване, изтриване на файловете от ~/Library/ApplicationSupport/iCloud/Accounts ....  но без успех. Единствения "напредък" е, че вече контактите ми в Contacts се повтарят по 3 пъти всеки, а бележките в Notes - по 2 пъти.
Дайте малко акъл, моля, че явно моя не стига.....
#22
Здравейте!
  Сблъсквам се със следния проблем, на който не откривам решение за сега:

  Мак се закача към Мак Мини Сървър. На сървъра има настроени различни споделени папки с различни права на достъп, съобразно потребителите. Протокола за споделяне e AFP.  Закачането към шернатите папки става (трябва да става) с потребителско име и парола. На клиентския Мак и сървъра има едно и също Apple ID.
  Реално се получава това, че потребителския Мак се закача винаги с ID-то, не с потребителско име и парола. Цъквайки на копче Disconnect, почти моментално се закача отново, при това пак с ID-то, давайки достъп към всички папки и устройства на сървъра, което е недопустимо в случая. Ситуацията се оправя единствено когато от настройките в Преференсис на iCloud дам LogOut на някоя от двете машини (клиент или сървър). Това обаче също е неприемливо. Ситуацията е същата и със ScreenSharing.
  OS-а и на двете машини е 10.10.5, на сървъра има OSX Server 5.0.4.
   Това, което ми е необходимо е възможност да изключа логването към сървъра посредством Apple ID, а да остане само usernsme & pass.
  Намерих разни решения в нета, но те са за до-Yosemite системи, при които имаше опция да се асоциира Apple ID-то с потребителското име в SystemPreferences - Users&Groups, но тук го няма. Има само - Allow user to reset pass with Apple ID, което не влияе на моята ситуация.
  Моля, ако някой се е сблъсквал с подобна ситуация сподели опит.
#23
Здравейте,
прочетох разни неща за downgrade на iOS, но не схванах всичко та реших да питам.
  Та, имам iPod 5, който е с iOS 6 (май 6.1.6 беше, не е пред мен в момента). Четох за запазването на SHSH. Ще запазя SHSH на текущата версия, ооообаче -
1 - Джейлвам го, запазвам SHSH, след това ъпдейтите, които правя само с джейл ли стават?
2 - Ако ъпдейтването може да става без джейл, мога ли да слагам междинни версии (примерно iOS 7) или директно последната актуална?
3 - Downgrade-а пак ли става само с джейл?
4 - Downgrade-а става само до версии, на които имам запазен SHSH, т.е. ако не може да се ъпгрейдва през междинни версии, то избора ми се ограничава в 6.1.6 и последната?
  С Mac OS X-а посъбрах опит, но по отношение на iOS-а съм доста бос, освен официален друг не съм ползвал. Навремето като излезе iOS7 доста съжалявах в началото, че го сложих (с iPhone4 съм), макар че с ъпдейтите нещата се изчистиха. Та сега ми се ще да си оставя отворени вратички за връщане назад ....
#24
MacOSX x86 / Yosemite & nVidia QUADRO 600
25-06-2015, 21:33:09
Здравейте,

за сефте ми се налага да слагам Yosemite на хаки. Правя опити с тези две машини:
1 - MB - ASUS P8Z68-V Pro, CPU - i7 2600, GPU - nVidia QUADRO 600
2 - MB - ASUS P8H67-M Pro, CPU - i7 2600, GPU - nVidia QUADRO FX1700
До преди няколко месеца бяха с Mavericks, после CentOS, но сега им трябва Yosemite. Следвам процедурата от tonymacx86 за Clover. С втората машина става безпроблемно (поне базовата инсталация, не съм задълбавал още), но с първата гредата ме удря в челото още в началото. Единият проблем е видеото, като дойде момента за ябълката и екрана изключва. Така се случваше и с Mavericks с по-високите от 10.9.1 версии. Затова слагах първо 10.9, правех копие на видеодрайверите, ъпдейтвах и после връщах старите видеодрайвери. Обаче сега явно този сценарии не мога (не знам как) да го повторя. Втория проблем с въпросната машина е, че при опит за старт в сейв мод, получавам паник - kernel_mount failed. Рових из нета - не схванах точна причина за тази грешка.
Моля някой ако се е сблъсквал с подобен проблем да сподели опит.
#25
Проблем:
iMac 27", late 2012 (при late 2011 е същото) след ъпдейт от  Mavericks към Yosemite, при поне половината от случаите след ShutDown машината не се изключва. Остава черен екран с хипнотично въртящо се колелце (стил Macromedia Shockwave 2004). Успешното изключване става с твърд Shutdown - power бутона, натиснат за N секунди.
Следствия:
След подобни изключвания изчезва кирилицата и трябва всеки път са се добавя. Често се случва (но не винаги) и след това да не може да намери USB клавиатурата. Следват NVRAM и PRAM ресети, като и те не винаги помагат. Най-често помага включването на клавиатурата през USB хъб (тъпо решение при налични 4 порта и All in One компютър, да се качули с разни подобни джиджафки).
На MacBookPro и MacMini подобен сценарии не се е случвал нито веднъж.
Опити за решение:
Рових и нета, има подобни оплаквания, ни никъде сигурно решение (поне аз не намерих).
1-во предлагано решение - изтриване на останки от Parallels - никога не съм инсталирал никъде това приложение.
2-ро предлагано решение - преди Shutdown ръчно изключване на всички отворени проиложения, включително и проверка в Force Quit прозореца. - не помага!
3-то предлагано решение - преди Shutdown, Log off и тогава Shutdown - не помага!
4-то - DiskUtility - Repair Disk +  Repair Disk Permissions - не помага!

Моля, ако някой има други и успешни решения на проблема да сподели
#26
Здравейте,
днес се сблъсках със следния проблем - не мога да изтегля от AppStore вече купен OSX Server. Покупката съм направил преди година (11. 2013), версията тогава е била 3.0. Сега като потърся в AppStore показва само OSX Server 4, който изисква минимум Yosemite. По-ниските версии не се показват. Версия 4 ми предлага да я купя, макар, че доколкото разбрах обновяването от версия 3 на 4 е безплатно. Намирам линк за версия 3.2.2 в macupdate.com, той ме препраща към iTunes, като ми показва версия 3, но пак ми предлага да я купувам.
При справка в AppStore / Purcheses ми показва всички купени приложения с изключение на OSX Server 3. Apple ID - то ми е едно и също от както имам мак, нищо не е променяно. Същевременно си пазя мейла от iTuneStore с потвърждението за покупката на OSX Server 3 от преди година.
Дайте малко акъл какво да направя, че моя уж много, но пак не стига  ;)
#27
Здравейте
искам да сложа на Mac mini mid 2010 втори хард на мястото на ЦД-то. Рових из нета, но нещо не можах да се ориентирам и възникнаха следните въпроси:
1 - трябва ли въпросното кади да е специално за моя модел или са универсални?
2 - ако са за конкретния модел откъде мога да го намеря? Има ли алтернатива на ибей и всякакви там чуждоезични битаци?

Намерих разни обяви от български интернет магазини, но никъде не видях да има списък с модели за които стават. Това ме наведе на мисълта, че може би са универсални. Питах в един магазин за РС чаркове наблизо, там човека ми обясни, че няколко пъти поръчвал кадите за разни лаптопи и все не ставали, и то заради изместени положения на портовете, от което пък следва, че се правят за точно определени модели.
Моля, помагайте
#28
Здравейте колеги.

Използвам две клавиатури подредби - U.S. и Bulgarian (БДС). За удобство включвам опцията Automatically switch to a document's input source. След включването и обаче доста често се получават обърквания - произволна смяна на клавиатурната подредба при смяна на активното приложение. Много зачестяват след стартирането на Skype, а положението става съвсем зле като добавя и Illustrator. С Windows я ползвах тази функция, като там си работеше прилично, но тук направо ме вбесява. Сблъсквали ли сте се с проблема? Ако сте открили и решение, моля споделете.
#29
Здравейте

Вече за трети път се сблъсквам със следния проблем: сайтовете, на които проверявам конфикурациите на компютри по серийните им номера показват противоречива информация.
Използвам тези:
http://www.everymac.com/ultimate-mac-lookup/
http://www.macsn.com
http://www.appleserialnumberinfo.com

Моля споделете къде проверявате серийните номера и до колко може да се вярва на това, което показват.
#30
Здравейте

тия пермишъни малко ме тровят, та моля за помощ.
Ситуацията е следната - файлов сървър с Mavericks и OSX server, на шернатите у-ва са настроени пермишъните от OSX server. Но са "уж" настроени. Задал съм 770 (rwxrwx---), но когато създам папка от finder, тя е с 755 (rwxr-xr-x), нов файл е с 644 (rw-r--r--). Ако пък пъхна там папка създадена някъде другаде си остава с правата си отпреди това. При опитите си с файлов сървър под убунту, при конфигуриране на AFP шеровете, с помощта на dperm, fperm и umask правата се дефинираха точно и каквото и да пъхна или създам в шернатото у-во то си беше с точните пермишъни. Тук обаче нещо ми бяга. Четох, че и при мак се използва същата команда (umask), но се дефинира за конкретен юзер или за цялата с-ма. На мен ми е необходимо само за шернатите у-ва, при това за различните у-ва правата са различни.
#31
Привет на всички!
Някой да има опит с използването на RAID контролер в хаки? Четох, че няма драйвери за не-маковски контролери. Остава използването на real Mac контролер. Намират се разни обяви за такива втора ръка. Въпросът е дали има шансове за успех начинанието. Ако някой е опитвал, моля да сподели инфо.
#32
Привет на всички!

Да знае някой, как се задава на кой монитор да се появи буут скрийна при използването на 2 монитора на mini?
Под буут скриин имам предвид екрана с ябълката, следван от екрана с потребителите и въвеждането на паролата на избрания.
#33
Здравейте.

Имам едно леко проблемче, на което е силно възможно решението да е пред очите ми, но да не го виждам или пък да не знам че е там.

Та, ситуацията е следната:
Работим няколко човека, използвайки общ файлов сървър. Сървърът е с Mac OSX 10.9.1 и OSX server 3.01. По време на работа всеки използва файндър, като си конфигурира опциите за изглед, подреждане и сортиране на файлове и папки както му е удобно. Проблемът е, че когато друг отвори папка от сървъра, на която някой е настройвал опциите за изглед и т.н., тя се отваря с вече направените настройки. Примерно, един от потребителите използва файндъра с подреждане на файловете в колони, без показване на детайли (in columns), аз ползвам 1 колона с детайли (in list). Един си разширява прозореца на цял екран, аз искам да е 1/3 от ширината на екрана. Един си подрежда файловете по азбучен ред, аз по приложение. И така постоянно ръчкаме промяна в изглед, подреждане и т.н. защото всеки е свикнал по различен начин, а и често работим по един и същ проект, т.е. всички ровим в една папка. Не е чак такава болка за умиране, но е дразнещо.
Има ли начин това да се избегне и да се запазват настройките само за конкретния потребител, а не за всички?
#34
Здравейте,

имам MBP mid 2009 от около година и половина. Взех го втора ръка. В началото bluetooth-а ту работеше, ту не. Всъщност тогава почти не ползвах bluetooth устройства и не ми правеше особено впечатление. Последваха ъпдейти към лъвове разни и планинци. Купих магическа мишка и чак тогава открих, bluetooth-а вече тотално не работи. Понеже го ползвах често тогава, купих един външен юсб донгъл и всичко заспа. Наскоро обаче донгъла загина и той. Вече не го ползвам толкова често и мога да се занимая с ремонта му, а и някак си малко е кофти така - машинката си има всичко необходимо, аз да я кича с външни чаркове.....   а и малко ми пречи като слагам лаптопа в чантата. Та, би ли ми съдействал някой с локализирането и отстраняването на проблема. Като, моля ви, спестете ми съвета да отида в сервиз и да дам на компетентни хора да го оправят срещу скромните ххх лв.
Гледах в iFixit как се стига до bluetooth модула. При нужда мога да го сменя. Въпроса е дали е необходима смяна. Всичко друго по лаптопа работи (поне не съм намерил нещо друго неработещо). За самия bluetooth дава съобщение, че няма налично устройство.
Благодарен съм на всички, които биха дали идеи.
#35
Здравейте!

Един друг проблем ме мъчи (освен вече описаните  ;D ) - Trash! По-специално възможността за използване на network trash. Четох доста по темата, тази функционалност била махната доста отдавна от Mac OS.
Въпроса ми е - как решавате проблема при неволно изтриване на файл от шернато у-во от друг мак или пък от неволно презаписване ??
Предложенията, които изрових са 2:
1 - Използване на софт за възстановяване. Това е свързано обаче с време за сканиране, администраторски права на достъп, а и не върши работа при презаписване.
2 - Използване на ACL и създаване с Automator на малка "програмка", която да се използва вместо стандартното "Move to trash", и да премества файла за триене в отделна папка. А тази папка периодично се изпразва или се изтриват по-стари от зададено време файлове. При това решение отново остава проблема с неволното презаписване.

Знаете ли за някоя програмка, подобна на Undelete Server за уин или libtrash за Линукс, които са освен мрежови кофи, имат и възможност за записване на версии на файлове, което пази от презапис?

Скоро забелязах, че кофата на мака не работи и за допълнителния дял, който отцепих от Macintosh HD. Това пък защо ............
#36
Здравейте!
Някой да се е сблъсквал с такова чудо? Имам модела ARTronic Titanium Plus 2KVA. Имам го отпреди 2 години, тогава все още бях от тъмната страна :). Откато обаче ме осветли ябълката, все се боря с тази машинка ....   Самото захранване си работи добре, акумулаторите държат, но не мога да се справя със софта за контрол и управление - Winpower. Въпреки името, има версия за MAC, която всъщност е проблема. Докато бях с планинския лъв ту се виждаше UPS-а, ту не. При ъпдейта към 10.9 не се вижда въобще. Слагах, трих, ръчках - без никакъв успех. Подръжката на въпросния UPS е меко казано ужасна, но имам го така или инъче, опитвам се да го сборя. Ако някой се е борил с него и е победил, моля да сподели опита си.
#37
Здравейте всички приятели и неприятели на Apple!
От известно време следя пасивно форума, но май назря момента да се включа. И то както често се случва - заради проблеми.
Та проблема се състои в следното:
Ползвам едно Apple ID на пет компютъра и един телефон. На четири от маковете ползвам Numbers 3.01 и Pages 5.01, които са получени чрез покупка от AppStore на предните версии (част от пакета iWorks'09) и след нова ъпдейтнати. Допреди месец ползвах (и още се опитвам да ползвам) успешно iCloud на 3 от маковете + телефона. След това, поради неизвестни за мен причини единия мак спря да синхронизира, файловете, които виждам от него са до 21 ноември, по-новите ги няма. Проблема е при приложенията Numbers, Pages, Preview. Докато Notes, Reminders, Contacts и Calendar продължават да синхронизират. От всичките макове при проверка от System Preferences / iCloud / Manage / показва актуалния списък с файловете, дори и от този, дето не ще да синхронизира. Зает е около 500МВ от облака. Навсякъде OSX е обновен до последната версия.
Моля за съдействие.