Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - Пиф

#1
Здравейте,
търся повреден Apple magic trackpad 1 или Apple magic keyboard 1 wireless, захранвани с батерии тип АА. Търся ги за заради металното резбово капаче на батериите. На моя тракпад, при едно от поредните зареждания на акумулаторите, котката ми се заигра с капачето. И от тогава го няма. Обърнах къщата да търся, но не го намирам. Та, малко нелеп инцидент, но това е положението. :)
Моля, ако някой може да съдейства - да пусне съобщение на лични.
#2
Здравейте колеги!

Една ситуация ме мъчи напоследък и не намирам решение. Помагайте ...
Картинката е следната:

На машина с macOS Catalina има споделена папка чрез NFS. До нея достъпват Linux CentOS 7,  macOS Monterey и самата Catalina. Целта е от трите вида машини пътя до закачената папка да е един и същ и самото закачено у-во OS-а да разпознава като мрежово. Мрежата е гигабитова, NFS споделянето декларирам чрез /etc/exports, който изглежда така:
/Volumes/Temp/NFStemp -network 192.168.1.0 -mask 255.255.255.0
Автоматичното маунтване в Linux правя чрез запис в /etc/fstab:
NFServe.local:/Volumes/Temp/NFStemp     /Volumes/NFStemp       nfs     defaults        0       0
В macOS - чрез добавяне във файл /etc/auto_master на ред:
/-               auto_nfs
, а /etc/auto_nfs е със следното съдържание:
/System/Volumes/Data/../Data/Volumes/NFStemp noowners, nisuid, bg, resvport, soft NFServe.local:/Volumes/Temp/NFStemp
В така конфигурираната мрежа трансферът от Linux-а от и към (четене / запис) споделената NFS папка е със скорст около и малко над 100MB/s. При Monterey скоростите в двете посоки са 5-7MB/s, при Catalina - четене ~10MB/s, запис ~250MB/s.
Първата ми мисъл беше, че аз не дефинирам правилно споделянето и съответно закачането към клиентските машини. Намерих една програмка - NFS manager (http://www.bresink.com/osx/NFSManager.html), която според описанието може да настройва и двете (споделяне-сървър и закачане-клиент), като при това използва единствено и само вградените в macOS функции, без да добавя нови. Инсталирах я първо само на NFS сървъра (с Catalina), като преди това изтрих настройките направени от мен, настроих отново споделянето и автоматичното закачане в самата програмка. Скоростите при Linux не се промениха съществено. При Monterey нарастна на ~100MB/s, а при Catalina (на NFS сървъра) четеното стана 40-50MB/s, записът остана същия (около 250MB/s).
Дотук e чат-пат приемливо, но се оказа, че на NFS сървъра закачената споделена папка вече не се чете от OS-а като мрежово устройство, а като линк към локална папка, което не ми върши работа и обезсмисля цялата врътка. Опитах да открия къде точно записва настройките на промените, които прави въпросния NFS manager. Споделянето го дефинира в същия файл - /etc/exports, като го проверих, записът беше същия като този, който бях въвел преди това ръчно. Но явно не пише само там, а и някъде другаде, инъче скоростите нямаше да се променят. Автоматичното закачане го прави по съвсем различен начин, непонятен за мен - някакви динамични папки /Local/Default, които нямам представа къде са. Опитах и с инсталация на програмката на машината с Monterey - нищо не се промени. Т.е. осезаемо влияние на NFS manager-а има при инсталацията му на сървъра, на клиентите не забелязах.
Основните ми въпроси са 2:
1 - Има ли как, без помощта на NFS manager-а, да настроя ръчно NFS споделянето и автоматичното закачане, така че скоростите да са прилични (не по-малко от 80-100MB/s) навсякъде?
2 - Има ли как, с помощта на NFS manager-а, да излъжа NFS сървъра така, че да чете закачената собствено споделена NFS папка като мрежова?
#3
Здравей, може ли малко по-подробно?
Клавиатурата с NumPad ли е? На какъв език са бутоните?
#4
:)))
Мамка му, някой не внимава в час, ей сега вече ще се наказваме! :)
Май съм чел последните постове по диагонала. Сори.
#5
Цитат на: zlia - 02-02-2024, 16:06:54Дали е "проблемно" минито ще се разбере като се включи лаптопа с кабел към мрежата посредством посочения преходник ;-)
Доста е оплетена темата и трябва малко по- внимателно да се чете :-)
Съгласен съм, логично е принципно това, което предлагаш, но точно с посочения накрайник няма как да стане, ако не се използва заедно с още един преходник USB to USB C. А насложат ли се два и повече преходника един след друг, работата започва да става съмнителна.
#6
Цитат на: zlia - 01-02-2024, 19:28:22Вчера видях в лидъл usbc to ethernet. Беше под 20лв. Вземи едно и тествай дали проблемите ще продължат....
Проблемното Мини в темата е 2014-та, няма USB TypeC.
#7
За споделянето, какъв протокол ползваш ?
#8
Аз също не рискувам с преинсталация, на това мини си съхранявам всичките мейли от много години насам. Не ми се губи информация заради експерименти. А и рестартът оправя положението, при мен "дефектът" се появява след някакво време работа. Всъщност, сега като се замисля, нещата се повториха един-два пъти въпреки автоматичните рестарти, но тогава ръчно го форсирам и се оправя. Явно 24-те часа не винаги му стигат за безпроблемна работа, но пък се случва достатъчно рядко, за да го приема за работещо решение. При теб няма ли такова време за поява на проблема или започва веднага след старт?
Сега се зачетох, че се съмняваш и в SSD-то. Наистина, не го отхвърляй като възможност, нищо, че тестовете дават добро зраве. Логовете гледал ли си?
Скоро ми се случи следната случка - сложих едно ново SSD на едно старо компче - HP dc 7900 usdt, бачкаше си ОК, въпреки преклонната вързраст, но исках да му дам малко живец. ОС-ът е Виндолс 10-ка. Иска се от машинката да работи непрекъснато. Та, смених, инсталирах, настроих, "литна". След два дни - компа стои на BIOS екран, не отчита наличието на SSD-то. Изключих, включих - намери SSD, стартира нормално. Забелязах, че след 2 часа до 2 дни нещата се повтарят. Един път, без да искам го засякох в момента на случката, мярна ми се син екран, но докато се зачета и той изчезна. В логовете на компа нищо не пише за събитието, само при включването след това, отчита че предният ShutDown не бил завършен. Нищо друго. Сложих програмки за тестове, нито една не намери проблем, SSD-то със 100% здраве. Мъчих го със стрес тестове на AIDA, пак нищо. Тъй като единствената промяна преди и след беше смяната на HDD с SSD - върнах HDD-то. Машинката заспа, мърка, влачи се, но си работи стабилно. Метнах SSD-то в кофата, тъй както си е със 100 % здраве и работата е рахат. Въпросното SSD е от евтината серия на ADATA, та не ме заболя много като го изхвърлих. Но мисълта ми е да не вярваш твърде много на тестовити програмки - те могат да открият само част от евентулните неизправности, далеч не всички.
#9
Здравей,
имам същото мини, със същия процесор, Monterey. При мен също прави подобни проблеми - пингът варира даже в по-големи граници, като има и прекъсвания (загуби).  Като започне да го прави, обикновено ми прецаква интернета в цялата мрежа - ту върви, ту не, прекъсва. След рестартиране на минито пингът се оправя, както и нета в мрежата. Но, понеже го ползвам за сървър, след 2-3-5 дни работа (непрекъсната) започва пак. Не успях да диагностицирам причината, мисля (но не съм сигурен), че проблемът започна след ъпдейта до Monterey. Решението, с което закърпих положението е тъпо, но върши работа - автоматичен рестарт всеки ден в 3 сутринта. От тогава не се е случвало.
#10
Здравей,

извинявай за индианския въпрос (да ме прощават индианците), би ли внесъл малко разяснения?
Нов е само тракпада ли?
Комбо, в кутия - това за клавиатурата и мишката ли се отнася?
Т.е. тракпада е без кутия?
Цената, предполагам, е за всичко в комплект?

Малко снимки ще изяснат ситуацията доста ...
#11
Здравей колега,

малко странно ми изглежда това предложение, защо само операционните системи да обсъждаме? Форумът е ПРИЯТЕЛИТЕ НА APPLE. Аз го разбирам като форум на ВСИЧКИ, които симпатизират на марката, използват продуктите ѝ, и то каквито и да е техни продукти - и стари и нови, както и всичко свързано с тях. Защо да изхвърляме старите, и кои ще се приемат за стари?

Един личен съвет, препоръчвам да махнеш последното изречение от поста си, прилича малко на казано от устата на "ощипана булка". Става дума за обсъждане, не приемай несъгласните с теб за хейтъри.
#12
Ако опре до преходници - пиши, мисля че имам излишeн miniDisplayProt - DVI (такъв ти трябва, нали?)
#13
Явно не съм те разбрал правилно, останах с впечатлението, че търсиш по-мощна карта, затова и препоръката ми беше такава.
GT 120 е доста стара карта, не очаквай някаква производителност от нея, особено при голям монитор.
Каква ти е основната карта ?
#14
Здравей,

до колкото разбирам, искаш да я ползваш като втора карта, на която да свържеш 3-ни монитор, който няма да е основен.
Ако е така, то най-добре да сложиш неЕпълска карта (но която може да работи под macOS), поради простата причина, че хем се намират, хем са на приемливи цени. Няма да имаш буут екран, но при условие, че картата захранва неосновен монитор, това би трябвало да не пречи. Обратно на това, Епълските карти са и трудно откриваеми и скъпи.

Ей тук можеш да откриеш инфо кои карти могат да се използват (изброени са както оригиналните Епълски, така и използваемите неЕпълски). Много важно за избора на карта е и на каква OS ще се използва.

Преди време стоях пред същата дилема и избрах неЕпълска карта NVIDIA GTX 780 3GB, която взех от OLX. Тъй като я ползвам като основна карта, ми е необходим буут екран, който си осигурявам с втора карта NVIDIA GT 120. Втората карта не държа постоянно в кутията, за да си освободя слота, а я слагам само преди инсталация или като се омаже нещо.
#15
Аз бих пробвал и следните 2 (3) варианта:
1 - Махаш вътрешното SSD и разкачаш LAN-а - бутваш от външно и тестваш
2 - Горното (с LAN), но без вързан монитор, гледаш през ScreenSharing или подобно и тестваш
3 - (не знам дали е възможно, но може да се провери) да се стартира машината без видеокарти и SSD, от външен диск и гледане през ремут.

Преди време (като мъчих да оправя онова трупно MacPro) попаднах на един ServiceManual за MacPro 2013, вътре има процедури и насоки при търсене на повреди. Ако го нямаш, мога да ти го изпратя, може и да помогне.