Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Теми - Пиф

#1
Здравейте колеги!

Една ситуация ме мъчи напоследък и не намирам решение. Помагайте ...
Картинката е следната:

На машина с macOS Catalina има споделена папка чрез NFS. До нея достъпват Linux CentOS 7,  macOS Monterey и самата Catalina. Целта е от трите вида машини пътя до закачената папка да е един и същ и самото закачено у-во OS-а да разпознава като мрежово. Мрежата е гигабитова, NFS споделянето декларирам чрез /etc/exports, който изглежда така:
/Volumes/Temp/NFStemp -network 192.168.1.0 -mask 255.255.255.0
Автоматичното маунтване в Linux правя чрез запис в /etc/fstab:
NFServe.local:/Volumes/Temp/NFStemp     /Volumes/NFStemp       nfs     defaults        0       0
В macOS - чрез добавяне във файл /etc/auto_master на ред:
/-               auto_nfs
, а /etc/auto_nfs е със следното съдържание:
/System/Volumes/Data/../Data/Volumes/NFStemp noowners, nisuid, bg, resvport, soft NFServe.local:/Volumes/Temp/NFStemp
В така конфигурираната мрежа трансферът от Linux-а от и към (четене / запис) споделената NFS папка е със скорст около и малко над 100MB/s. При Monterey скоростите в двете посоки са 5-7MB/s, при Catalina - четене ~10MB/s, запис ~250MB/s.
Първата ми мисъл беше, че аз не дефинирам правилно споделянето и съответно закачането към клиентските машини. Намерих една програмка - NFS manager (http://www.bresink.com/osx/NFSManager.html), която според описанието може да настройва и двете (споделяне-сървър и закачане-клиент), като при това използва единствено и само вградените в macOS функции, без да добавя нови. Инсталирах я първо само на NFS сървъра (с Catalina), като преди това изтрих настройките направени от мен, настроих отново споделянето и автоматичното закачане в самата програмка. Скоростите при Linux не се промениха съществено. При Monterey нарастна на ~100MB/s, а при Catalina (на NFS сървъра) четеното стана 40-50MB/s, записът остана същия (около 250MB/s).
Дотук e чат-пат приемливо, но се оказа, че на NFS сървъра закачената споделена папка вече не се чете от OS-а като мрежово устройство, а като линк към локална папка, което не ми върши работа и обезсмисля цялата врътка. Опитах да открия къде точно записва настройките на промените, които прави въпросния NFS manager. Споделянето го дефинира в същия файл - /etc/exports, като го проверих, записът беше същия като този, който бях въвел преди това ръчно. Но явно не пише само там, а и някъде другаде, инъче скоростите нямаше да се променят. Автоматичното закачане го прави по съвсем различен начин, непонятен за мен - някакви динамични папки /Local/Default, които нямам представа къде са. Опитах и с инсталация на програмката на машината с Monterey - нищо не се промени. Т.е. осезаемо влияние на NFS manager-а има при инсталацията му на сървъра, на клиентите не забелязах.
Основните ми въпроси са 2:
1 - Има ли как, без помощта на NFS manager-а, да настроя ръчно NFS споделянето и автоматичното закачане, така че скоростите да са прилични (не по-малко от 80-100MB/s) навсякъде?
2 - Има ли как, с помощта на NFS manager-а, да излъжа NFS сървъра така, че да чете закачената собствено споделена NFS папка като мрежова?
#2
Здравейте колеги, колежки, съфорумници, обикновени фенове и т.н.

Скоро взех втора ръка един Apple Display 27 Thunderbolt (моделът е от 2011) - хубав екран, хубаво гледа. При човека го тествахме (на някякъв MacBook Air, но не обърнах внимание на модела), всичко си бачкаше - екран, камера, звук, микрофон, настройка на подсветката. Наложи се да пропътувам едни близо 700-800 км с него в колата преди да го докарам на бъдещото си работно място и да го включа. Оказа се, че при мен работи само екрана, нищо друго от допълнителните екстри. Не открива звук, камера, микрофон, не работи регулировката на подсветката. Автоматичната настройка на подсветката спрямо околната светлина си работи, но аз по никакъв начин не мога да и повлиая. Опитвах с разни приложения, но най-доброто което постигнах бе регулировка от текущо ниво на яркост до нула (тъмен екран), но в обратна посока (увеличение) - никакъв успех. Връзвах монитеро към 3 компютъра - MacPro 2013 с Monterey, MacMini 2014 с Monterey и MacMini 2012 с High Sierra. Никаква разлика при трите връзвания. Порових в нета, като евентуални проблемни неща са посочват кабела (който си е вграден с единия си край в монитора) и контролера (платката), които управлява всичко това. Мониторът би могъл да се закачи към компютър и с външен Thunerbolt кабел, тъй като освен вградения си кабел има и отделен порт. От тук започват въпросите:
1 - Някой сблъсквал се е с подобен проблем, и ако да - да сподели опита си?
2 - Някой да има излишен Thunderbolt кабел версия 1 или 2 (за продажба или назаем) за да тествам? Не че ги няма нови, но струват 90-100 лв, а само за една проба не ми се дават толкова.

Те, това е, изплаках си болката. Очоквом оферти, обратно връзка или както там му викате.   ;D
#3
Здравейте колеги,

едно скромно въпросче, на което ми убягва отговора.

Машина с HighSierra и няколко споделени папки, работеща постоянно, искам да я настроя да се рестартира автоматично веднъж дневно. Използвам вградената настройка в ОС-а - System Preferences / Energy Saver / Shedule / Restart / Every Day ...   Рестартирането се блокирва от диалогов прозорец - There is a user sharing this computer. If you resrtart they will be disconnected - с два бутона Cancel и Restart.
Как мога да избегна този изчакващ действие прозорец и да рестартирвам машината периодично и напълно автоматично? Ясно ми е, че причината за прозореца е наличието на споделени папки. Когато спра споделянето проблема се оправя, но не това решение търся.
#4
Здламейте колеги,

както е видно от заглавието - търся дистанционно за Apple TV 4K 2017 1-ва генерация. На моето спряха сензорите за движение - жирископ и акселерометър. Търся ново / старо, въпросът е да е пълнофункционално работещо и с читав външен вид. Съгласен съм и на размяна на моето, на което всичко друго освен въпросните сензори работи отлично и външния вид е като на нов (винаги е използвано с гумен протектор), с такова на което всички сензори и бутони работят, като ще има доплащане от моя страна.

За връзка - на лични.
#5
Здравейте,

имам посоченото Apple TV. Скоро открих, че не работят сензорите за движение (accelerometer and gyroscope) на дистанционното. Всички бутони и тъча функционират. Четох, че на новото Apple TV 4K, което излезе скоро, са премахнати точно тези сензори. Не зная дали спирането е свързано с ъпдейт на tvOS (сложено е на автоматично обновяване). Доколкото разбрах, функционалността на дистанционните до преди 2021 не би трябвало да се променя, т.е. сензорите да продължат да се подържат и работят.

Да не би да са вкарали някоя чафка някъде, която трябва да чъкна, за да работи ? Търсих, рових - не открих.

Има ли начин да направя някакви тестове, да хвана дали е хардуерен проблем ?

Самото дистанционно е в гумиран калъф, защитено е .....   не, че не е падало. Опитвах с рестарти и на ATV-то, и на дистанционното - няма промяна.

Когато свържа телефона като дистанционно - всичко работи, т.е. ATV-то отчита работещите сензори на телефона.
#6
Здравейте колеги!

Някой да е правил опити да слага Catalina на класически MacPro 5,1, използвайки OpenCore - https://forums.macrumors.com/threads/opencore-on-the-mac-pro.2207814/ ?
По-точно ме интересува как е производителността и разпознаването на сензорите. Ще ми е от полза всякаква информация.
#7
Здравейте колеги!

Искам да направя едно Mac Mini Late 2012 медиен сървър. В момента е с 1TB Fusion Drive (128 GB SSD + 1 TB HDD). Целта ми е да заменя фюжъна с 2 HDD по минимум 2 TB. Във връзка с това имам следните въпроси:

1 - Дискове с каква височина могат да се монтират в минито? До колкото знам височините на 2,5 инчовите са 7, 9 и 15 мм.
2 - Необходим ли е следния кит: https://eustore.ifixit.com/products/mac-mini-dual-drive-kit ? Основната част от тоя кит е SATA кабел. В момента явно има 2 SATA кабела, зощото са заети и двата порта. Макар, че най-вероятно не са 2 еднакви, защото SSD-то май е със странния конектор 7+17 пина.

Знам, че веднага някой ще каже - разглоби го сам и ще видиш, но все пак минито е нежна машинка, искам ако мога да сведа до минимум броя на разглобяванията.
Ако някой вече е правил подобен ъпгрейд, моля да сподели.
#8
Здравейте,

Имам следния проблем:
Не успявам по никакъв начин засега да инсталирам Windows на MacPro 5,1 от 2012. Конфигурацията е с 3.06 GHz 6 Core Xeon X5675 x2, 2 видео карти - GT 120 и GTX 780, SSD Kingston HyperX Predator 240GB с AHCI PCIe контролер, SSD Corsair с NVMe PCIe контролер и още едно SSD на стандартния SATA2 контролер, но което се опитвам да сложа бозата.
Опитите правих с Windows 7, 8.1 и 10. Инсталирам от DVD, машината е с BootROM 144.0.0.0.0.

Инсталацията протича по следния начин:

1 - Windows 7 - първо пробвах с BootCamp. В компа са 2 SSD-та - Kingston HyperX с macOS HighSierra на него и SSD на стандартен SATA2 контролер за уина. Инсталира се, на първия рестарт - син екран. Рестартирам отново - тръгва, слагам драйвери, изтеглени преди това с BootCamp - вече забива след всеки рестарт със син екран. Не записах съобщението за грешка (моя грешка). Четох, че Уин 7 и 8 не се разбират с наличието на 2 различни видеокарти. Махнах GTX 780, остана само на GT 120. Сините екрани продължиха. Реших, че се е омазало затова, че при инсталацията на ОС и драйверите, видеокартите са били 2. Започнах цялата процедура отново, този път само със стандартната маковска карта Nvidia GT 120 (т.е. базовата конфигурация). Достигнах до същия резултат - сини екрани. Махнах SSD-то с macOS-а, остана само това за уина. Опитах инсталация без BootCamp, стартирам в Legacy Mode. Всичко се повтори същото - инсталира се, след драйверите - греда. Драйверите са изтеглени преди това с BootCamp, разчитам на това, че си е прочело точно модела и драйверите са коректни. След новото омазване, опитвам отново, но този път аз му изтеглих драйверите от сайта на Apple. Отново същие ефект. Опитах още веднъж, но този път с драйвери изтеглени от Brigadier - пак сини екрани. Инсталацията в EFI mode не можах да подкарам въобще - дава грешка, че няма буут устройство.

2 - Windows 8.1 - Първо пробвам с BootCamp, на компа са закачени 2 SSD-та - едно с HighSiera и едно за уина + една видеокарта (GT120), всичко друго е махнато. BootCamp-а опитва да подкара Legacy Mode, мига черен курсор доста време, после извади надпис, че не може да бутне от избраното у-во. Махам SSD-то със Sierra-та, остава само 1. Пускам в EFI mode, инсталацията започва и завършва успешно, рестартира успешно. Слагам драйвери - отново сини екрани. Отново опитах драйвери по 3-те начина - BootCamp, ръчно от сайта на Apple и чрез Brigadier - все сини екрани, след 2-3-тия син екран вече не може да стартира въобще. Най-често излиза грешка SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED. Преди да се срине тотално стартирането успях да го вкарам в SafeMode, изтрих всичко Епълско, рестарт - пак стига до същите сини екрани - посиняха ми очите !

3 - Windows 10 - не се подържа официално за тоя модел от BootCamp, затова пробвам директна инсталация (без BC). Както при 8.1 тръгва само в EFI Mode. Инсталира се успешно, рестартира се нормално. Сложих драйверите за 8.1, свалени ръчно от сайта на Apple, пак се омаза. След няколко забива при изключване на уина, вече не иска да стартира. Повторих процедурата с инсталацията на ОС-а, този път свалих драйвери чрез Brigadier за MacPro5,1 и iMacPro1,1 и инсталирах по описания начин - https://www.crystalidea.com/blog/classic-mac-pro-and-windows. Заработи, рестартира се нормално, гася, паля, всичко е ОК, всичко работи. Тикам останалите железа в кутията - SSD-та, HDD-та, втората видеокарта, двата PCIе контлолера (AHCI и NVMe). Стартирам директно уиндоса - работи, рестартирам в HighSierra - и там всичко е ОК, връщам пак на уина - не може да подкара ОС-а, рестартира се сама машината, и пак син екран - error 0xC0000225 (winload.efi). След втория подобен екран даже и не светва вече, при старт избирам уина и компа след 20 сек. угасва.

Имам и друг MacPro 5,1 но модел 2010 с един CPU, размених видео картите (сложих му двете Нвидии), пробвах с Уин 10, всичко минава успешно, драйвери се инсталират, после всичко работи отлично.

Тествах и друго - извадих SSD-то от 2012 модела, сложих го в машната 2010-та и инсталирах уина, драйвери, ъпдейти - всичко ОК. Сменям ОС-ите, всичко работи нормално. Върнах вече инсталираното SSD-то в злополучната машина (2012-та) - пак същата работа - при първия старт работи, след няколко рестарта и смяна на ОС-ите пак се омазва и вади същата грешка (error 0xC0000225). Направи ми впечетление, че при модела 2010 има опция SLEEP в Power Management-a, а при 2012-та липсва, което може би означава, че някой драйвер за нещо по дъното не е коректния.

Та, моля, ако някой е успял успешно да инсталира Windows 7-8.1-10 на MacPro5,1 от 2012 - нека сподели опит, някъде бъркам явно нещо.
#9
Здравейте колеги,
тия дни се боря с един проблем и не намирам решение за сега.

Ситуацията е следната:
На сървър с macOS 10.13.6 има спаделени папки. Споделянето става по AFP и SMB. UNIX правата са 770. През AFP достъпвам от други macOS и Linux машини, през SMB - от Windows 7. С AFP-то всичко е наред, Linux-a и macOS-a се погаждат перфектно. При създаване на нова папка правата са 755, а при нов файл 644. На сървъра периодично (ведтъж дневно) се стартира скрипт, който сменя правата на споделените папка на 770. Дотук всичко е ОК.
Обаче, с Windows-я не успявам да се разбера. Създава папки с права 700 и файлове с 600, т.е. единствено и само създателя има достъп до тях. Потребителите на всички машини са различни, но в една и съща група, тази група е дефинирана на сървъра и трябва да има права върху споделените папки.
Четох, че Win-а за да работи читаво с маковско SMB споделяне са важни не UNIX правата, а ACL (https://superuser.com/questions/518313/how-to-fix-samba-file-permission-issues-in-mac-osx). Създадох допълнителна група от всички потребители на машините, като на сървъра зададох на тази група да са позволени всички ACL права върху споделените папки. Това не промени нищо, новосъздадените папки и файлове пак са си с 700 / 600 UNIX права, а ACL нямат. Периодичното ресетване на правата до 770 не е вариант.

Как да настроя Win-а или macOS-a (или и двете) така че, саздадените файлове от Win-а да са достъпни и за другите потребители?
Моля, ако някой се е сблъсквал със ситуацията, нека сподели опита си. Приемам всякакви идеи.
#10
Здравейте колеги!

Изправен съм пред дилема, моля за мненията ви.

Ситуацията е следната:
iMac 27" 2012 с FusionDrive. Fusion-а е 128GB SSD + 1TB HDD. SSD-то е на PCI слот, SATA3 интерфейс, custom form factor. HDD-то е стандартно 3.5" SATA3. Трябва да ъпгрейдна дисковата памет така, че да се получи общ капацитет не по-малко от 1TB, от който поне половината (500 GB) да са бързи (SSD).

Вариантите, които виждам са 2:
1 - Подмяна на SSD-то с 500 GB. HDD-то остава същото. Така се получава общо 1.5 TB, от които 500 GB бързи.
2 - Подмяна на HDD-то с 1 TB SSD. Оригиналното SSD си остава на мястото. Получава се 1.1 TB, всичките бързи.

Притесненията са:
по 1 - Тъй като оригиналното SSD е с custom form factor, се предлага само от OWC .... май. Цената му (според сайта) е 110$. Никога не съм купувал от там, не знам дали изобщо мога от тук (България).

по 2 - Цената на читаво SSD е от порядъка на 300-400+ лв. Бързодействието не знам как е. Ще има 2 SSD-та, едното на PCI слот, другото на SATA, интерфейсите и на двете ще са SATA3. Логично погледната, ако и двете SSD-та са с със достатъчно висака скорост, то тя (скоростта) ще се определя от SATA3 шината.

Според вас, кой вариант е за предпочитане?
Някой купувал ли е от OWC и как?
#11
Здравейте колеги, моля за съдействие.

Опитвам да инсталирам на чисто Mojave на MacPro 5,1, който е с видеокарта Nvidia GTX 780.

Сутиацията е следната:
1 - Предварително изключвам абсолютно всичко, остава включено единствено SSD-то на което ще се инсталира, инсталационната флашка и видеокартата. Всякакви други допълнителни платки, дискове и периферия са махнати.
2 - Стартирам, флашката бутва, екрана стои черен докато се търкаля ябълката.
3 - Появява се менюто за избор - DiskUtility, Install macOS .....
4 - Форматирам SSD-то
5 - Цъкам Install macOS и излиза грешка - Installing MacOS Mojave on this Mac requires that all graphics cards have Metal support and that FileVault is disabled.... Единствения избор е бутон Quit.

FileVault не съм ползвал никога, няма как да е включен. Опитах с 3 видеокарти - GTX 780, QUADRO 4000 Mac edititon, GT 120. Първите две карти подържат Metal, работили са на Mojave.  Преди опита за чиста инсталация на мака имаше Mojave, но постигнат след последователни ъпдейти от Sierra през HighSierra. До последно работеше с GTX 780, като беше закачена и GT120 за достъп до буут менюто. Сменях диска и за това реших да преинсталирам. Опитах и с друг диск - винаги излиза въпросната грешка.

Дайте някакви идеи как да се справя с проблема.
#12
Привет колеги,
Някой тествал ли е създаването на FusionDrive от 2 SSD-та?
Ситуацията е следната - имам MacPro 5.1, на който в момента има SSD 240 GB на PCI, и HDD 1 TB на SATA ||. Двете са обединени в  FusionDrvive. Тествал съм скорости преди обединяването - SSD r/w 1200/800 MBps, HDD r/w 125/120 MBps.
Замислям да сменя HDD-то с второ SSD на SATA порта. Та въпросите са:
1 - Мога ли да обединя двете SSD (едното на PCI, другото на SATA ||) в FusionDrive?
2 - Мога ли и как да му окажа кое е бързото SSD, което да ползва за основно?
3 - Какви скорости мога да очаквам на получения FusionDrive?
Четох в нета по въпроса, общото мнение е, че е безсмислено създаването на FusionDrive от 2 SSD-та заради сходните им скорости. В този случай се препоръчва създаването на RAID. Но при мен има значителна разлика в скоростите ~1000 на PCI и ~250 на SATA||.
Част от нещата мога и сам да науча експериментирайки, но въпросния Мас позлвам за работен и ми е трудно (невъзможно в момента) да го спра за повечко време за да тествам. Ще съм благодарен за всяко споделяне на опит, знания, идеи.
#13
Здравейте,

знаете ли дали още е възможен downgrade от iOS 12 към iOS 11.4, и ако ДА, докога ?
Обявяват ли се някъде публично тези дати или когато Apple решат да спрат подписването на по-старите фирмуери, го правят без предупреждение?
#14
Здравейте,

от известно време ме мъчи следния проблем:
При опит да отворя AppStore на MAC се получава една от следните ситуации - 1)- надпис Cannot Connect to the App Store, 2)- празен бял прозорец с неспиращо да се врътка търколце в горния ляв ъгъв, 3)- показват се само текстове, без форматиране и изображения, нещо като от счупен html.
Това се случва на 3 машини, ползващи едно и също Apple ID. На телефона, ползвайки същия нет и ID, всичко се отваря коректно. Опитвах с SignOUT и после логване на ново, опитвах триене на кешове - резултат за сега няма.
Ако някой се е сблъсквал с проблема и е намерил решение, моля, нека сподели.
#15
СОФТУЕР И ОС / Time Machine
11-04-2018, 23:06:43
Здравейте,

някой случайно да знае, има ли начин Time Machine да прави бекъпи на две различни папки през различни интервали от време. Примерно имам папка А, на която искам да прави бекъп на всеки половин час, имам и папка Б, на която да прави бекъп веднъж дневно. Има ли начин това да стане с Time Machine ?
#16
Здравейте,
сблъсквам с лек проблем - Magic Keyboard & Magic Mouse 2, macOS Sierra предупреждава за нужда от зареждане на акумулаторите едва при спадане до 2%. Първото поколения Magic Keyboard & Magic Mouse (тези с външно сменяемите батерии) алармираше при 10%, което даваше достатъчно време за планиране презареждане или смяна. С новите трябва да държа втори комплект мишка и клавиатура, или да проверявам постоянно нивата на заряда. Сблъсквали ли сте се с проблема?
#17
Здравейте,
Имам проблем с един iPhone 4 - при опит за инсталиране на каквото и да било приложение от AppStore ми изписва съобщение - Your Apple ID has been disabled.
iOS 7.1.2, няма джейл.
Apple ID се показва нормално в Settings /  iTunes & AppStore със всички данни, без никакви съобщения за грешки. Опитах със Sign Out, после Sign In - логва се отново без грешка.
При логване през Safari от компютър на сайта appleid.apple.com също всичко протича нормално, без грешки.
При опит за логване през Safari от самия телефон на сайта appleid.apple.com, след въвеждането на ID и парола, се случва следното: просто изчезва прозореца с ID / pass без нищо друго да се променя по сайта, не следват съобщения, не се отваря страницата с данните или с някой от секюрити въпросите. Просто си остава страницата, както е била при първоначалното влизане преди въвеждането на ID-то и паролата, но без полето за въвеждането им.
Регистрираното ID е без карта за плащане.
Телефона беше скоро ресетнат и досега не е инсталирано нищо от AppStore.
Моля за съдействие.
#18
Здравейте колеги.
За пореден път се появяват обяви за продажба на опаковки. Честно казано ми се вижда силно странно това ....  и леко смешно ... и не съвсем нормално ... и ... и аз не знам още какво.
Разбирам търговския дух на хората и желнието за продажба, но не мислите ли, че това е прекалено?
Опаковката е нещо, което или изхвърляш, или даваш на някого да я ползва и после изхвърли той.
Вярно, че продуктите от въпросните опаковки са скъпи и хубави, но не мисля, че това прави самите опаковки някаква ценност.
Може и аз да мисля грешно. Но току виж утре грейнала обява за хартиена торбичка, в която е била въпросната опаковка, а вътре в нея е имало джаджа някаква ...
Не съм срещал по други форуми да се продават опаковки ( може и толкова да съм гледал :) )
#19
Здравейте,

някой да знае как може да се инсталира Windows 7 (8.1) на iMac 27" 2011 с El Capitan, като при това работните дялове на диска да са поне 3 - системен дял за Mac OS X, дял с работни файлове и архиви, дял с Win 7. Дискът е самоделен Fusion 180GB SSD + 1TB HDD. Като е желателно запазването на Recovery partition-а и функционалността му.
Bootcamp иска наличие само на един дял за да направи инсталацията на Windows-а.
Опитах следвайки напътствията от
http://forums.macrumors.com/threads/guide-simple-way-to-install-bootcamp-and-have-multiple-partitions.1168031/
и
http://newartisans.com/2007/10/install-bootcamp-with-multiple-partitions/
но без успех. Изписва грешка, че не може да инсталира Windows на избрания дял.
Опитвах и по класическия метод с Bootcamp, започвайки от един дял на диска. Създадох необходимия ми 3-ти дял след успешната инсталация на Windows, но тогава явно се променя bootloader-а или индексацията на дяловете, защото windows-а изчезна от boot menu-то. Всъщност, то няма как да не изчезне, защото делът, който създадох е между системния маковски и уйндоуския .......
Не съм пробвал ако го създам след уйндоуския .....  
#20
Здравейте

От известно време (10-ина дни) на машинката ми след всеки рестарт излиза съобщение "This mac can't connect to iCloud because of a problem with .. (email)" и вади прозорец за въвеждане на паролата. След въвеждане всичко си работи нормално, до следващия рестарт. Машината е iMac 2011, като единственото вмешателство в нея е добавянето на SSD, с което + оригиналния хард е направен FusionDrive. ОС-ът е обновен до последната официална версия.
Със същото AppleID нямам подобни проблеми на MBPro и друг iMac със същите версии на ОС-а.
Четох из нета, опитвах LogOut в iCloud или след това отново логване, изтриване на файловете от ~/Library/ApplicationSupport/iCloud/Accounts ....  но без успех. Единствения "напредък" е, че вече контактите ми в Contacts се повтарят по 3 пъти всеки, а бележките в Notes - по 2 пъти.
Дайте малко акъл, моля, че явно моя не стига.....