Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

02-05-2024, 09:42:36

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 526
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 461
Total: 462

461 гости, 1 потребител
ggzy

Проблем с ехternal hdd

Започната от ax, 08-05-2008, 09:00:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ax

Когато смених PC-то с MacBook-а излезе проблем и с външния ми хард диск. Не ми дава да копирам нещо на него или да трия, мога само да копирам от него. Пише че нямам нужния достъп за да го използвам.
Трябва да го форматирам под Mac ли ?

Becko

Диска ти е в NTFS формат и имаш 2 варианта или да го оставиш така, но да сложиш на мака софтуер който ти позволява да пишеш на него, или да си го форматираш от мака като HFS+ и да си го ползваш ...

ax

Цитат на: "Becko"Диска ти е в NTFS формат и имаш 2 варианта или да го оставиш така, но да сложиш на мака софтуер който ти позволява да пишеш на него, или да си го форматираш от мака като HFS+ и да си го ползваш ...
Ако го форматирам в HFS+ ще мога ли да го ползвам на PC, защото трябва да мога да го използвам и на двете машини.
Ако не става може ли да кажеш софтуер, който ми позволява да го ползвам под NTFS.

fpyyh

най-вероятно е форматиран с ntfs. можеш или да го преформатираш във fat32 (ако ще се ползва и от уиндоус машини), или в мак формат. fat32 е доста стар формат и не го препоръчвам, може би можеш да разделиш диска на 2 части, 20-30 gb FAT32 дял за споделените неща и другото в мак формат.

traian_james

Или да си го форматираш в HFS+ и да си сложиш MacDrive на PC-то.
.:: Apple MacBook Pro Mid 2014| 2.5GHz Core i7 | 16 GB DDR3 RAM | 750M 2GB | 512GB SSD | Magic Mouse | High Sierra 10.13.3 ::.
.:: Apple iPhone X 64GB | iOS 11.2.6 ::.
.:: Apple iPhone 3G 8GB ::.
.:: Apple iPad Pro 10.5 Wi-Fi 64GB | iOS 11.2.5 ::.
.:: Apple TV 4K ::.
.:: Apple Watch 5gen ::.

fpyyh

macdrive ми се скара с alcohol-а и с daemon tools

traian_james

ами аз пък нямам проблеми
.:: Apple MacBook Pro Mid 2014| 2.5GHz Core i7 | 16 GB DDR3 RAM | 750M 2GB | 512GB SSD | Magic Mouse | High Sierra 10.13.3 ::.
.:: Apple iPhone X 64GB | iOS 11.2.6 ::.
.:: Apple iPhone 3G 8GB ::.
.:: Apple iPad Pro 10.5 Wi-Fi 64GB | iOS 11.2.5 ::.
.:: Apple TV 4K ::.
.:: Apple Watch 5gen ::.

XXwolf

ако нямаш файлове по-големи от 4GB fat32 си е ок

gelen4o

Аз нямам никакви проблеми с Fat 32 (макар и стар е перфектен и за двете OS, единственият ти проблем би бил Time Machine, която не може да прави Back up под този формат (удряш един партишън и си готов).

fpyyh

майкрософт не са минали на ntfs само заради 4те гб ограничение. fat32 е наследник на оригиналния fat, който е от 1980та горе-долу и е бавен, бъгав и обичащ да прави грешки и да губи файлове. ограничението за 32гб fat32 дял в уиндоус е защото става все по-бавен и по-бавен, например трябва да се прочете целия диск, за да се види колко е празното място.

XXwolf

Цитат на: "fpyyh"майкрософт не са минали на ntfs само заради 4те гб ограничение...

и двете файлови системи си съществуваха паралелно и просто FAT отпадна защото М$ оставиха само NT и неговата файлова система (ФС). И тъй като тази ФС е тайна, всички "преводачи/драйвери" са рисковани толкова колкото и да се ползва бъгавата (не че NTFS не е) FAT. :)

fpyyh

fat отпадна заради ограничението на големината на дяловете (програмно, във format на windows до 32 гб), заради липсата на acl контрол за файловете и защото е бавна и несигурна. повече от 100 гб във fat е ужас, нормалният съвременен външен диск е около 500гб, сигурно ще се чете с години. от трите възможности най-съвременна и читава е hfs+, най-съвместима е fat32, а ntfs е по-средата. затова предложих - повечето неща на сигурно и един малък 30гб дял за трансфери, но това е схема подходяща за дълготрайно съхранение, ако ще се ползва като едно огромно флопи само за пренасяне на информация - fat32 на няколко парчета е ок.

tashev

Лично аз препоръчвам HFS+ понеже имам 2 външни дикса на AirPort-a си съответно FAT32 и HFS+.
Разликата в скоростта с която се пише/чете е огромна
на ФАТ-а 1МБ
на HFS 3-4
Това е през Wireless-N !
Български речник за Dictionary.app за Леопард - http://tinyurl.com/9egupa

atirage

Как четеш ФАТ-а през ЕРпорта, 4е при мен не работи?
iBook G3 Clamshell SE XGA
iMac G3 350 swaped 500 16Mb FlashCard16Gb
iMac G3 350 clocked 400 ATX LCD
iMac G4 20" 32GB SSD iSight Apple Pro Speakers
eMac G4
PowerBook G3 500 B&W
PowerBook G4 Ti 1Ghz 120GB OWC SSD
PowerMac G5 Quad
MacBook Late2006 Mavericks
MBP 2009
iMac 2012 2.7GHz 250G SSD

lilaya

И аз имам същия проблем от днес и незнам как да оправя нещата. Днес си форматирах диска на едно РС и днес нищо не мога да запиша върху него от Мас-а. Незнам как да го форматирам така, че да се работи на него от двете системи, и май по-добър вариант засега, за да спася положението е да си сложа софтуер който ми позволява да пиша от Мас-а. Та някой ако знае такъв да каже или ако има по-добро решение също  :)