Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

04-05-2024, 22:27:23

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 858
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 649
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 495
  • Online ever: 673
  • (Вчера в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 449
Total: 449

449 гости, 0 потребители

Macbook напрежение по корпуса ?!!

Започната от HQ, 20-01-2008, 14:21:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

HQ

Здравейте,явно не съм първият с този проблем.Вчера за пръв път забелязах,че като движа пръст наляво-надясно между тъчпада и клавиатурата ме удря ток!При изваден жак на адаптера е малко по-слабо,но не съм забелязвал да се е случвало досега! :cry:
Компютърът не беше изключван от 12 дни преди това.
Кажете има ли начин да се оправи или да търся сервиз?
Edit: става въпрос за Macbook Pro 17' 2.4GHz!

krawa

е как това, като е пластмасов макбука  :roll:

HQ

Макбука не е пластмасов!!! Корпуса е от алуминиева сплав

krawa

Цитат на: "HQ"Макбука не е пластмасов!!! Корпуса е от алуминиева сплав
вероятно говориш за макбук ПРО?  :lol:

krawa

все едно... при настолна машина може да се случи ако е включен в шоко контакт на който нулата е зафазена поради грешка. може ако твоят компютър е включен към мрежа която има утечка на фаза и го предава на корпуса. това е и единственият начин да бие ток при изключен адаптер... да идва от мрежата или друго външно устроиство което е с неизправно захранване и е  включено към лаптопа...

HQ

Цитат на: "krawa"все едно... при настолна машина може да се случи ако е включен в шоко контакт на който нулата е зафазена поради грешка. може ако твоят компютър е включен към мрежа която има утечка на фаза и го предава на корпуса. това е и единственият начин да бие ток при изключен адаптер... да идва от мрежата или друго външно устроиство което е с неизправно захранване и е  включено към лаптопа...
Ок,значи "бие ток" е силно казано,защото ако беше офазено здравата с 220V,до сега да са констатирали смъртта ми и нямаше да се налага да ви занимавам с проблема си.
Второ,ако има отечка на фаза в нулата т.е. нулата е с по-високо напрежение спрямо земята от колкото е допустимо (нула-земя се движи в порядъка 2-5V) например 12V,то най-малкото ще трябва да е паднал някой предпазител заради късо съединение в малък уред ... ще взема да измеря какво е напрежението м/у корпуса и земята.
Трето,в момента имам само RJ45 жак включен в лаптопа,за да търся решение в интернет,каквото и друго да има включено,при включване на адаптера проблема е налице инак всичко е наред.
Също така адаптера ползва фаза и нула,няма заземление,което смятам за недоумислица на ейпъл,включих адаптера наопаки в контакта но и това не помага.
Ще взема мултимера и ще премеря какво е напрежението из къщи,ще изключа бойлера и другите по-мощни уреди от мрежата и пак ще пиша ...
А явно в youtube някой е постнал клип точно със моя проблем : http://youtube.com/watch?v=IPdtDHjr3QM

HQ

Намерих решението :
След като измерих с мултимера,установих че корпусът ми е под напрежение 30V ~ .
В комплект с мака имам адаптер,късо жакче за включване на адаптера и дълъг кабел за да се включи на голямо разстояние от контакта.Отначало си ползвах кабела,но преди няколко дни си изкарах удължител и не ми трябваше чак толкова дълъг кабел,заради което го махнах и сложих жака.Обаче и през ум не ми мина че той е само с 2 извода без заземление !!!

НА ВНИМАНИЕТО НА ВСИЧКИ ПРИТЕЖАТЕЛИ НА MACBOOK С МЕТАЛЕН КОРПУС : ПРОВЕРЯВАЙТЕ ДАЛИ ЩЕПСЕЛЪТ С КОЙТО СТЕ ВКЛЮЧИЛИ КОМПЮТЪРЪТ Е СЪС ЗАЗЕМЛЕНИЕ (ТИП-ШУКО) .В ПРОТИВЕН СЛУЧАЙ КОРПУСЪТ МОЖЕ ДА СЕ ЗАРЕДИ СТАТИЧНО ИЛИ ДА ПОПАДНЕ ПОД НАПРЕЖЕНИЕ,КОЕТО КРИЕ РИСК ЗА ЗДРАВЕТО!!!

Sid

12" ми PowerBook има същия проблем понякога. Когато прокарам пръст по металните части усещам щипене (гъдел/задиране).

Моят адаптер не е шуко, а и не съм виждал досега лаптоп шоко. И аз съм пробвал да обръщам щепсела, ама полза никаква :).

Най-странното е че когато е включен в един и същ контакт, не винаги има този ефект (дефект). Т.е. по-скоро е натрупване на някакви статични електричества, отколкото възникване на проблем с конктретен контакт.
12" PowerBook, 1,5 GHz, 1,25 Gb Ram
AirPort Extreme Base Station
Hackintosh, iPhone 3G/16GB FW 2.2

fpyyh

доколкото виждам на захранването на макбууците има едно метално нещо, което се докосва до две пластини в удължителния кабел и май това е заземяването. не с всички кабели/преходници/адаптери става, но пък ток ме е удрял от всякакви машини, включително от мак про.

HQ

Именно за това става дума,с обикновен щепсел не може да се използва който и да е метален уред.Ако нямаш към адаптера стандартен шуко,много лесно можеш да си направиш,само трябва да си купиш 50 сантима кабел 3 по 1 многожилен;най-тъмния проводник и синия слагаш за фаза/нула на щепсела и от другата страна трябва да влязат в адаптера ,а жълто-зеления проводник слагаш на металното което лесно се вижда на адаптера когато извадиш жака.