Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

13-05-2024, 23:04:26

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 566
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 541
Total: 541

541 гости, 0 потребители

Opera 10

Започната от Mincho, 03-01-2010, 13:27:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Mincho

някой да сподели впечатления от новата версия на опера - 10?
изчистен дизайн, добра скорост, вграден мейл клиент...
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

Metal

#1
Всички тези неща ги имаше и в предните версии.
Не съм пробвал версия 10.10, все още ползвам 10.0 build 6652-6654.
10.10 е така наречената Opera Unite - с вграден web server +UPnP  за шерване на файлове и медия.

Говорено е много за нея във форума. Аз лично ползвам опера от 7-8 години, от версия 5 или 6 не съм сигурен вече.  Но под Мак ОС ползвам предимно сафари, вградения мейл клиент и др. защото инструментите в Мак просто са направени да работят заедно.
Все още ползвам Opera под windows и linux, mail клиента също е чудесен и бърз.
Opera mobile е много добър, бих искал да го имам за iPhone, заради по доброто кеширане, back на страница, и добра скорост при слаба интернет връзка като GPRS или EDGE.

Като цяло от Опера винаги са имали бърз браузър. Много бързо и леко рендериране. В JavaScript-а обаче отстъпва сериозно пред WebKit(Safari и Chrome), леко по бавен от Firefox, по бърз от всички версии на Explorer.
За точност на интерпретация и рендериране няма да говоря, защото според мен explorer не е критерий за правилно рендериране. Но Опера покрива ACID 3 теста на 100% .

Mincho

мерси за отговора!
рових с търсачката из форума преди да постна новата тема, но се надявах в новата версия да няма веЕ дискутираните проблеми. съгласен съм за чудната интерграция на сафари и мейл в макос, но нещо допълнително никога не е излишно.
:)
а като каза рендване... имаш ли идея защо игрите във фейсбук под макос се вла-а-ачат, а на пц-то си летят...?
двата компа са вързани безжично към един епълски рутер. мак-а е ПБ Г4 с ос 10.5, браузъри Сафари и Опера, а пц - стар семпрон с уин 7 и убунту, браузъри - ИЕ, ФФ, Опера
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

Metal

Нямам Лице в Бука, така че не знам защо игрите там влачат. Но не съм забелязал бавен сайт на моя MBP, под която и да е ОС и браузър.
(Та вероятно ще трябва да пенсионираш тази G4-ка, или да живееш без глупавите игрички в претруфени сайтчета  ;) )

Mincho

о, аз дори съм щастлив, че жена ми ползва бук-а са-а-а-мо в краен случай за тъ*** си игри. само ако аз ровя нещо в пц-то. иначе си цъка на него. просто ми беше любопитно дали е въпрос на браузер и ос или нещо друго.
пенсия за бук-а няма да има скоро, изпълнява си чудесно задълженията си.
;)
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

Metal

Аха  :D  Ами ползвай си Г4-ка със здраве, със сигурност е вярна машинка.

За браузърите, тия веб игрички са повечето javascript, най-добре се изпълнява под OS X и Safari, както писах по горе и както показват синтетичните тестове.
Ако са на флаш, то можеби по добре ще е под уиндос, тук браузъра едва ли има някакво значение тъй като флаш плъгина е един и същ.

Морт

#6
flash под Mac OS и  Linux е значиително по-бавен от Windows. Най-вероятно поради това игрите са бавни.

Иначе, Opera here от една от последните 5.х версии - ~2001ва.
От края на 8 насам ползвам http://www.opera.com/next/ - алфите и бетите, без съществени проблеми.
Последната версия е 10.20, която, освен Unite (който не е никак лош!) добавяше и някакви благини с Opera Widgets (които пък никога не съм ползвал).

Много интересна е Opera 10.50, която още е pre-Alpha. Таббарът вече е стил Chrome, Javascript-тът скъсва шушоните на другите браузъри, интегрира се с Growl, интерфейсът вече трябва да е напълно native, ускорено рендване, абе Гуема раута, ви казвам.

Обаче е ужасно бъгава (pre-Alpha!!!) и просто гърми твърде често за нормално ползване.

Edit: най-яката новост в 10.5, разбира се е multitouch trackpad gestures :o
.fr

Metal

А дано!
Това неитив направо не е за вярване, да зарежат QT и да направят специална версия за мак с кока. И това с гестърс на пада звучи страхотно,ще ме накара да мина на опера за ос х.

Mincho

от първия ден в офиса - първо неудобство с опера-та...
като превключа в профила за офиса, където нет-а ни минава през прокси - операта не отчита присъствието му. трябва в преференциите на самия браузер да укажа настройките за проксито. а сафари си ги прихваща от профила за мрежата. засега, от любопитство, се примирявам да включ/изключ прокси в опера като се местя от мрежа в мрежа, плюс смяната на профила.
дано да го оправят. или има лек, за който не се сещам?
хелче?
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

Морт

Opera 10.50 pre-Alpha вече е значително по-стабилна. Тествам я от 3 дни. Все още крашва от време на време (за сега като проблеми съм локализирал 2-3 сайта, както и пълен рефреш на всички сайтове в Speed Dial).

За сметка на това е БЪРЗА. Хромът направо става бавен :D
Жестовете с тъчпада си работят и са най-голямото благо (не че и в предните версии ги нямах с BetterTouchTool).
Зарежда по-бързо, ползва малко по-малко памет.

Интерфейсът е малко по-приятен, fade при появяване и изчезване на диалогови прозорци, унифициран адрес бар с лентата със светофара, доста по-систематизирано представяне на предложенията в адрес бара.



За сега само 2 по-неприятни проблема - крашването от време на време, както и това, че не всеки път като се отвори нов таб се появява Speed Dial. По някога е просто бяло.
.fr

angelvn

В лагера на Опера не спят, миналата година набираха дизайнери и какви ли още не creatures :) и резултатите са на лице.
Следя я от версия 5х, някъде от около 7-8 години ако правилно си спомням.
UI designer and developer