Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

26-05-2024, 19:47:48

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 864
  • Latest: ThomasSpori
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 271
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 195
Total: 195

195 гости, 0 потребители

Външен сторидж да е с Firewire и RAID1

Започната от Wizi, 28-12-2009, 20:39:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

fpyyh

ти направо си тръгнал насам:
http://store.apple.com/us/product/TX711VC/A?mco=MTY3ODQ5OTY#overview
или към някакъв refurbished enterprise class storage или xserve.

Wizi

#16
fpyyh, перфектно, но скъпо...  :-\

С риск да обърна темата малко на монолог ще споделя текущите ми проучвания до къде са стигнали, пък може и някой друг да сметне темата за за полезна....

МаркаМоделКапацитетЦена в ebay.deTime Machine support
QNAPTS-219P2x 1TB (up to 4TB)~530EuroNative
iOMEGAStorCenter ix2-2002x 1TB (up to 4TB)~250 EuroNative
NetgearReadynas Duo2x 1TB (up to 4TB)~400 Euronon-native
PromiseSmartStor NS2300N2x 1TB (up to 3TB)~330 Euro?
BuffaloLinkStation Duo LS-WX2.0TL/R12x 1TB (up to 3TB)~330 EuroNative

Забравих да кажа, че всички са hot-swapable.

И така... кое бихте предпочели?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

QNAP-а е перфектен но много скъп.
iOMEGA и Promise изглеждат обещаващо, но липсва по-подробна техническа информация.
Netgear - е добре, има и така желания от теб Sonos, като недостатък бих посочил обема на Ram-a (256MB) би му попречило да работи пъргаво и да има стабилен кеш.
Buffalo - не ми вдъхва доверие на фона на останалите.

Не знам какво да те посъветвам Wizi, но ти ще се ориентираш и сам.  Темата ще е полезна.

Защо държиш на hot-swappable(какво пречи да го изключиш и смениш диска/воте) ?

Wizi

#18
Ами.... нищо не ми пречи. Просто съм малумен и не се сетих какво означава. Вмених си, че ако не е hot-swap няма да мога да сменям издънил се диск от RAID1 масива... Абе моля ти се, сефте да ми беше.....

Имам прекрасни впечатления от един пра-исторически Buffalo NAS, който и до ден днеше работи просто безупречно! Гледам обаче, че нямат AFP transfer protocol, което е шит за нас, Макинтош потребителите.

Четох час и нещо ревюта главно от amazon.com на потребители вече закупили си такива продукти. Netgear-а се оказва супер слаба ракия и реално отпада. Явно ниската цена не е случайна. QNAP-а ми е нереално скъп и не ми се вписва особено в представите за бюджетно решение. "iOMEGA и Promise изглеждат обещаващо, но липсва по-подробна техническа информация." - напълно съвпадение на гледните ни точки...

Сложна работа....  :-\
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Мдам..... Сложна работа.....

От много време и аз се ослушвам за NAS, все нещо не ми е тамън. Не намирам нещо което да ме удовлетвори напълно като възможности и цена.
За това чакам, производителите да направят нещо по вкуса ми.

Обмислял съм и решение "направи си сам". Евтино дъно с райд, вярно софтуерен, ама RAID. Intel Atom, Core-нещо си или i3(дори! според какво ще го ползваш още). Snow Leopard Server или Linux. И кутия в която да се побере всичко това + 2-3 диска, но да не е прекалено голяма и да изглежда добре. Възможни проблеми: инсталацията на ОС, консумацията на енергия, времето вложено в всичко това докато се стигне до работещо решене с всичко небходимо. Реално цената няма да надхвърли решенията дискотирани до момента.

Та така, чакам си  ;)

fpyyh

$999 е минито сървър, което може много неща и има всякакви връзки, май хардуерен раид и т.н. сигурно ще се появи скоро и refurbished. само 2х500 малки диска, но много други възможности. пък и в тези територии сигурно има втора употреба сървъри, които да се справят с подобни задачи

Wizi

#21
Идеята за цял компютър също ми е минавала през главата.... Примерно това дъно с вграден Атом + тази кутия + 2GB DDR2 RAM + някакво читаво и макс. тихо захранване + някаква 8 или 16 гиги флашка за Линукс (вместо да слагам 3ти хард) + 2х 3.5" 1TB дискове.... така като гледам пак няма да стъпи по-евтино  :-\ Пък и после да се уча как да менажирам юзери, как да настройвам Time Machine... сложна работа.

Взимам по всяка вероятност Бъфалото, пък каквото излезне  ???
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

#22
Дъното което си посочил няма RAID и лана е 100Mb/s  отпада като NAS.
Ето това дъно е по-подходящо, RAID 0,1 , 1Gb Lan, max 4GB Ram(2 слота) и по-мощен процесор. (Има PATA - за мен е важна защото имам много стари ATA дискове, вижда ми се по-добър вариянт от флашка).
Конфигурация с това дъно и кутията която си посочил,  2 GB Ram 800MHz,  2 x 1.5 TB HDD и захранване
идва към 880лв - като половината от цената е за харддисковете.
Всичко звучи добре, само да бях сигурен че всичко по дъното ще бъде подкарано от Mac OS X.  ::)

Mac Mini Server  е с 2.5" дискове, няма RAID, по-скъпо е(гарантира OS).

btw, WD също имат не лоши решения и вече с подръжка за Мак.(за hot-swap забравяме)

Wizi

MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Wizi

#24
We have a winner!

HP MediaSmart server:
- AMD Sempron 1,80 GHz
- 512 MB DDR2-DRAM
- Microsoft Windows Home Server
- full Mac support (Time Machine included като можеш и да зададеш какво пространство да ползва)
- 4x HDD bays
- 4x USB 2.0
- 1x eSATA

МНОГО положителни оценки в amazon.com на потребители. Данните цитирани тук се разминават от тези от линка в HP.com - явно има различни модели. Тези, които аз съм дал, са от обяви в ebay.de.

Еми това е! Смятам че имаме достоен победител, особено за цената и възможностите си!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Добре е! Изглежда добре и като функционалност е добре, липсата на райд може да се преживее.
Според сайта на HP има 3 версии, LX с атом вече не се продава. EX е с 2.2GHz Celeron или 2.5 GHz Dual Core, 2GB Ram.

Цена в амазон за EX490 1TB - 509$ - скъпичко е, но хардуера си е добър.

Ама защо трябва да плащам лиценз за windows server!

Това все още не е моето решение.
::)

Wizi

Брат, нещо пропускаш - RAID си е от всякъде (ЕХ475 гледам конкретно в момента)!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Ок, може, никаде не видях да пише раид и реших че няма. Не видях подробна техническа спецификация.
Явно има много вариянти.
Като цъкнах на сайта на M$ открих множество подобни NAS с windows home server.
Acer имат почти същото устройство като HP с Атом процесор за 320$ с 1-2 TB диск, 2GB Ram.

Wizi

Прав си, а аз отново съм недочел....

Няма RAID, а drive extender, който според това, което прочетох има предимствата на RAID, че и отгоре. Позволява да добавяш дискове с различни обеми като то само си ги добавя в pool-а, а ако някой сдаде багажа просто го сменяш и си на 6 - като RAID1. Избегнат е и проблема с това ако RAID контролера ти сдаде багажа как да си извадиш информацията от дисковете, защото при Drive Extender-a ако го закачиш на друг РС ще видиш инфото в него.

Сега единствено остана отворен въпроса дали си заслужава да се набивам с некъв такъв сървър или мога да си взема просто един NAS и да ми приключи драмата!?!?  ???
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

alabala

Много го мислиш. Взимай си NAS и приключвай.
Защо ти е да се занимаваш с допълнителен хардуер, който вдига шум, харчи ток и има доста компоненти, които могат да се строшат?