Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

05-05-2024, 01:07:54

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 858
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 649
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 442
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 437
Total: 437

437 гости, 0 потребители

Carbon Copy през USB - експеримент

Започната от themac, 07-12-2007, 11:52:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

themac

Трябва да се връща служебния комп - ПБ. Разбирате, че трябва да се копне всичко и после - формат.
Да, но домашния Г4 е повреден, т.е. стандартния начин за архивиране не мога да го ползвам.
Бърз рейд по магазините ми показа, че най-евтината FireWare кутия е 75лв. ("Ресет", Пловдив). Не ми се дват толокова пари.
В "Конрад" намерих за 15 лева "USB to IDE Cable", който включва преходник IDE 2.5"/Ide #.4"/SATA към USB 2.0 и захранване за съответно у-во. Те го те (клик):
Купих комплекта с уговорката, че ако не върши работа - връщам.

Свързах диска от Г4. ОС веднага го разпозна като USB disk.
Започнах познатата процедурa с Carbon Copy Cloner. Софтът тръгна без да протестира, че дискът не е FireWare. Дотук върви  нормално. Ще ви държа в течение за резултата.
Ще го пробвам и с други у-ва (DVD-RW пак от Г4).

Все пак някой, ако има опит - моля да сподели, особено ако е отицателен, защото до понеделник трябва да съм готов...
Once you go Mac, you'll never go back!

XXwolf

ами можеш да ползваш и restore oт disk utility...

georgekodinov

Аз си взех USB 2.0 кутия от Технополис за 20 лв. Понеже имах един SATA 2.5" диск останал от upgrade.
Това дето си го дал на снимката става за временно решение. Но изглежда грозно. А и иска външно захранване. А кутията изглежда добре, върши същата работа и не иска допълнително захранване (поне 2.5" вариантите).

themac

Цитат на: "georgekodinov"Аз си взех USB 2.0 кутия от Технополис за 20 лв. Понеже имах един SATA 2.5" диск останал от upgrade.
Това дето си го дал на снимката става за временно решение. Но изглежда грозно. А и иска външно захранване. А кутията изглежда добре, върши същата работа и не иска допълнително захранване (поне 2.5" вариантите).
Прав си, ама бързата кучка.... Имах малко време (по думите на шефовете). Естествено се оказа, че всяка заповед е предпоследна.
Има си и плюсове моят дивайс - лесно се сменят у-вата, не е нобходимо да отваря кутия и прочие.

По-важното е, че НЕ СТАВА за Carbon Copy Cloner. Направих десетина опита, но не би - забиваше след известно време.

Благодаря на XXwolf, който ме подсети за Restore. Така направих.

Извод - у-вото, което си купих, върши работа с HD и DVD-RW (пробвах го с НЕК ДВД-РВ), т.е. става за архивиране, работа с външен диск, записвачка и пр., НО не замества FireWare, независимо, че USB 2.0 е с по-добри х-ки от FW1.
Once you go Mac, you'll never go back!

themac

Цитат на: "georgekodinov"Аз си взех USB 2.0 кутия от Технополис за 20 лв. Понеже имах един SATA 2.5" диск останал от upgrade.
Какъв диапазон от интерфейси покрива? За SATA е ясно.
Once you go Mac, you'll never go back!

XXwolf

Цитат на: "themac"... НО не замества FireWare, независимо, че USB 2.0 е с по-добри х-ки от FW1.

тук грешиш! независимо от това, че USB2.0 e (теоретично) по-бързо от FW400 с 80Mbps, FW e по-добър особено при по-големите файлове (като DVD):  

Although high-speed USB 2.0 runs at a higher signaling rate (480 Mbit/s) than FireWire 400, typical PC-hosts rarely exceed sustained transfers of 35 MB/s, with 30 MB/s being more typical (the theoretical limit for a USB 2 high-speed bulk transfer is 53.125 MB/s). This is likely due to USB's reliance on the host-processor to manage low-level USB protocol, whereas FireWire automates the same tasks in the interface hardware. For example, the FireWire host interface supports memory-mapped devices, which allows high-level protocols to run without loading the host CPU with interrupts and buffer-copy operations
With FireWire 800, FireWire, which was already slightly faster,[12] is now substantially faster than Hi-Speed USB.


link: http://en.wikipedia.org/wiki/FireWire

themac

Цитат на: "themac"
Цитат на: "georgekodinov"Аз си взех USB 2.0 кутия от Технополис за 20 лв. Понеже имах един SATA 2.5" диск останал от upgrade.
Какъв диапазон от интерфейси покрива? За SATA е ясно.
Докато ми отговори georgekodinov, аз проверих лично - само за 2.5" у-ва SATA, захранващ се по УСБ :!: Това си е пътнически атрибут.
"Красотата" при такива у-ва не е най-решващият фактор...
Once you go Mac, you'll never go back!

themac

Цитат на: "XXwolf"
Цитат на: "themac"... НО не замества FireWare, независимо, че USB 2.0 е с по-добри х-ки от FW1.

тук грешиш! независимо от това, че USB2.0 e (теоретично) по-бързо от FW400 с 80Mbps, FW e по-добър особено при по-големите файлове (като DVD):  

Although high-speed USB 2.0 runs at a higher signaling rate (480 Mbit/s) than FireWire 400, typical PC-hosts rarely exceed sustained transfers of 35 MB/s, with 30 MB/s being more typical (the theoretical limit for a USB 2 high-speed bulk transfer is 53.125 MB/s). This is likely due to USB's reliance on the host-processor to manage low-level USB protocol, whereas FireWire automates the same tasks in the interface hardware. For example, the FireWire host interface supports memory-mapped devices, which allows high-level protocols to run without loading the host CPU with interrupts and buffer-copy operations
With FireWire 800, FireWire, which was already slightly faster,[12] is now substantially faster than Hi-Speed USB.


link: http://en.wikipedia.org/wiki/FireWire

ОК, нЕма да се бием, я...
Once you go Mac, you'll never go back!

georgekodinov

Цитат на: "themac"
Цитат на: "themac"
Цитат на: "georgekodinov"Аз си взех USB 2.0 кутия от Технополис за 20 лв. Понеже имах един SATA 2.5" диск останал от upgrade.
Какъв диапазон от интерфейси покрива? За SATA е ясно.
Докато ми отговори georgekodinov, аз проверих лично - само за 2.5" у-ва SATA, захранващ се по УСБ :!: Това си е пътнически атрибут.
"Красотата" при такива у-ва не е най-решващият фактор...

Просто имах диск и ми трябваше точно такова нещо. И не знам дали е пътнически атрибут. Аз си държа на него iTunes и iPhoto колекциите, а така също и всички документи.
Така че това което остава на самия мак е материал за преинсталиране без backup.

P.S. съжалявам че не отговорих навреме, ама рядко влизам  :?

themac

Цитат на: "georgekodinov"И не знам дали е пътнически атрибут.
Имах пред вид, че е за малък диск и се захранва през USB - к'во му трябва повече на човекО, за да е щастлив :D.

Фактически аз съм доволен от моята покупка - поддържа всички стандарти, тествах и с ХД и с ДВД-РВ, работи добре. Не можах да направя диска bootable, но нямах време за повече проби и ровене в нета. Тогава, когато писах, защото всяка заповед е предпоследна - компът е още в мен (до Коледа), но вече е късно...

С една дума - ИЗВОДЪТ е, че си заслужава 15 лева тоз'ми ти дивайс :roll: .
Once you go Mac, you'll never go back!