Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 15:49:07

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 519
Total: 519

519 гости, 0 потребители

Мито!

Започната от walker007, 29-12-2009, 09:54:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

walker007

Здравейте. Може ли някой да ми каже как седи въпроса с митото, ако си купя Macbook от e-bay (примерно)... Т.е. колко се надчислява и какви са таксите...
"Your time is limited, so don't waste it living someone else's life."

wess-music

#1
има 20% ДДС и някаква такса от 4 лв за освобождаване на пратката за стоки извън ЕС (САЩ например).
Ако го пишат подарък и наистина изглежда позлван можеш да минещ и без тези 20%!  

dau

Без да споменеш от коя държава ще е отговора няма да е много смислен... от европейския съюз няма мито и ддс...

juliany

#3
Има писано по темата за пазаруване от ebay когато сделката е със страна извън Европейски съюз.

В твоя случай става въпрос за покупка над 500$ което е проблем за Paypal понеже акаунта ти има дневен лимит от 500$. За да премахнеш това ограничение трябва да изпратиш съответните доказателства(proofs) на Paypal, а именно това са сканирани лична карта и шофьорска книжка, касова бележка за платена сметка към мобилен оператор и копие от някакъв документ за банкова транзакция. Доказателствата се пращат на paypal и се чака за одобрение от 2-4 седмици, след което лимита отпада и може да разплащаш по-големи суми.

Според мен най-изгодната сделка за закупуване на макбук е от ebay.co.uk, примерно от тук http://shop.ebay.co.uk/electronic-king-inc/m.html?_nkw=macbook&_sacat=0&_trksid=p3911.m270.l1311&_odkw=apple&_osacat=0 , конкретния селър  листва и съответно шипва макове от САЩ, Англия и Австралия. Намираш модела които искаш да купиш като гледаш да е *Dispatch from UK*  за да избегнеш плащането на 20% ДДС. И остава последната част - пазарлъка, ползваш опцията Make Best Offer и предлагаш цена с да речем 20% по-ниска от обявената. Шипинга до БГ е около 50 паунда.

Пример:
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Apple-Macbook-Pro-2-66GHz-2-66-GHz-15-Intel-Core-2_W0QQitemZ390137030125QQcmdZViewItemQQptZUK_Computing_Apple_Laptops_ET?hash=item5ad5faa5ed#ht_2138wt_941

Този бук е обявен на 1299 паунда , след като се  оферира на 1200  паунда и има сделка крайната цена с транспорта става 1250 паунда или около 2700 лева сам преценяш струва ли си или не. Машините са с US layout на клавиатурата.

Сделките си ги правиш само в системата на ebay за да ти важи buyer protection-а ако стане издънка.


   
 MBP 15' (mid. 2009) 2.8 GHz, 500 GB, RAM 4GB

wess-music

Това в случай, че го бори от Ибей.
Ако негов близък го праща от САЩ или Англия е добре да има застраховка (около 1 на хиляда от обевената стойност), но тогава цената лъсва и идва ДДС-то ако е от САЩ.
В другия случай, без зстраховка, рискът е налице и може да не дойде. От Англия има доставки и за по 20 паунда с UPS Track за 7-8 календарни дни. От САЩ не знам колко е.
Преди година бях харесал един Макбук и търговецът му искаше 65 паунда... А от B&H например пращаха с UPS до БГ и излизаше солено. А после и ДДС.
Дори и при нискък долар ДДС-то му никак не е на сметка, отколкото от ЕС (ако си фирма).
Фирмите регистрирани по ДДС получават пратките си по НЕТНА цена от ЕС. Т.е. ако говорим за предполагаемия Макбукпро на 2.66 от Англия би дощъл да речем за 1331 паунда + доставка.
Към днешна дата около 2928 лв. Сложи едни около 90 лв. за доставака и горе-долу си наясно колко чини.
От Германия би ти се вързало около (1503 Евро) ок. 2945 лв. От там има и по-ефтини доставки - 20-30 евра. Проверено!
Ако имаш кинтите - ще намериш от къде! Най-добре някой в куфара от САЩ и толкова, ако купуваш като "физическо лице".

walker007

Мерси много колеги!

P.S. Честита Нова Година !
"Your time is limited, so don't waste it living someone else's life."

dau

juliany я дай информация за тези лимити от $500 от paypal?
От кога е и за къде важи, много ми е интересно аз как нямам...
и това не отпада ли, ако си потвърдиш адреса?

juliany

Влизаш си в акаунта и отиваш на My account -> Overview намираш Paypal balance в десния ъгъл има limit ...



В paypal има и друга драма, а именно превалутирането от паунди в евро например.
С картите кредитна/дебитна на ПИБ нямаш опция за избор на превалутиране(currency conversion) и paypal си ги превърта по негов си курс чието определяне прилича малко на формулата за калкулиране цената на гигакалория в ТЕЦ-а. При по-големи сделки загубите от това превалутиране може да са значителни. Дори да направиш валутата по подразбиране в паунди paypal си ги превърта два три пъти през неговите си курсове. Ако някой има опит с банка, на която дебитните карти се появяват опцията за превалутиране нека да сподели.

Става въпрос за това:
   
 MBP 15' (mid. 2009) 2.8 GHz, 500 GB, RAM 4GB

stanislav

аз често съм купувал от ибей за над 500 щд чрез пейпал и не съм имал никога лимит.
Правец ИМКО-1; CPU: 6502/1Mhz; RAM: 48 KB; [аналог на Apple II]

Metal

И още един метод, чрез еконт .

shaman

Цитат на: juliany - 02-01-2010, 14:49:48
Влизаш си в акаунта и отиваш на My account -> Overview намираш Paypal balance в десния ъгъл има limit ...




Имаш "limit' защото статуса ти е "unverified" При мен такова нещо няма, но статуса ми е:

Account Type: Personal Upgrade Status: Verified

dau

При мен е това нямам никакви лимите, не знам защо сте решили, че това е меродавно за всички и трябва да се изпращат и сметки и не знам какво, според мен трябва да си потвърдиш акаунта просто

juliany

В моя случай такъв беше варианта(изпращане на сметки и т.н.) за да ми се махне лимита и статуса ми да стане: Verified.
При останалите колеги явно това е станало по различен начин.
 MBP 15' (mid. 2009) 2.8 GHz, 500 GB, RAM 4GB

ecobo

Покупки по интернет над 30 лв. - с ДДС
По "Стандарт" - 02 Януари 2010, 11:40

При пазаруване по интернет от САЩ няма да се плаща ДДС, ако стоките са на стойност до 30 лв. Това гласят последните промени в Закона за ДДС, които влизат в сила от 1 януари 2010 г., съобщи "Стандарт".

Досега прагът за покупка на стоки по интернет от страни извън ЕС, без да се плаща ДДС беше 150 евро. Но ако роднина от Америка ви изпрати колет, както и досега, няма да се плащат ДДС и мита, ако стоката е на стойност до 45 евро.

Освен това на митницата се събира такса от 4 лв., припомня вестникът. След това митничар трябва да провери какво има в кашона и стойността от фактурата. Ако фактурата не е в пратката, купувачът трябва да принтира от интернет документа, с който е потвърдено плащането за стоката.

Ако стойността й е над лимитите за безмитен внос (въпросните 30 лв. или 45 евро), трябва да се попълни митническа декларации.

При пазаруването по интернет е важно какъв изпращач ще бъде попълнен в документите. Ако адресът е на физическо лице от страна извън ЕС, прагът да не се плаща ДДС е 45 евро. Но ако доставчикът е фирма, прагът пада на 30 лв.

walker007

Мерси много! А как седят нещата с DHL или UPS... ?
"Your time is limited, so don't waste it living someone else's life."