Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

12-05-2024, 06:14:23

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 581
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 368
Total: 368

368 гости, 0 потребители

Инсталация на MAC OS X(Dual boot tutorial)

Започната от maculas, 25-12-2006, 12:01:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

maculas

Тъй като форума беше трагично затрит и изчезнаха някои от най-важните теми, особено тези помагащи на хората да инсталират MAC OS X на своите PC-та, аз реших да напиша един нов(поне за тези които за пръв път ще инсталират MAC OS)  начин за инсталация на OS X, който запазва настоящия ви Windows desktop!

FAQ
-Какво ми е необходимо като хардуер?

Минимално процесор с SSE2 инструкции, за да сте сигурни дали процесора ви има следните инструкции, това може да проверите посредством CPU-Z, който може да свалите от тук http://www.cpuid.com/cpuz.php!

Дори хардуера ви да отговара на изискванията за инсталация на OS X, може да установите че диска който сте свалили с MAC OS X не тръгва! Някои хора казват че след сваляне на друга версия на MAC OS X, тя се инсталира без проблем!

След инсталиране на MAC OS X можете да изпитате доста хардуерни проблеми, като например да откриете че видеокартата ви не работи както трябва или че нямате звук, също така може и LAN картата ви да не работи, невъзможност за смяна на резолюцията, неправилно разпознати четящи устройства и така нататък. Но не се безпокойте за всичко(или поне за всичко си има лек).

-Какво ми е необходимо като софтуер?

1./Като за начало ви трябва препачната версия на MAC OS X: от 10.4.4 до 10.4.8(а скоро може би и 10.4.9)
2./Acronis Disk Director Suite 10
Забележка: Може да изпозлвате и друга програма за форматиране на дяловете, но задължително ще ви е необходим Acronis OS Selector.
3./Софтуер за записване на дискове(Nero)
4./Празен DVD диск(това е харудер, но какво пък!)

Подготовка за инсталация на MAC OS X:

1.Винаги си правете Back-up на информацията за да няма след това разочаровани!

2.Инсталирайте Acronis Disk Director 10 и след това инсталирайте от старт менюто и програмата наречена Acronis OS Selector.

3.Потгответе дял от хард диска си който да е с FAT32 разширение и който да е Primary, а не Logical! И в никакъв случай не използвайте NTFS(с него не се получава)!

4.Запишете MAC OS X86 версията която сте свалили на DVD!

След като запишете диска и сте инсталирали OS selector и след като сте форматирали правилно дяла си, нека да пристъпим към инсталацията на MAC OS X!


Инсталация на MAC OS X:

1. За да инсталирате MAC OS X вие НЕ трябва да буутвате от DVD диска през Acronis OS selector! Boot-нете DVD диска посредством Boot menu-то като натиснете F8 или F11 oще при стартирането на компютъра!

2.Важния момент е този про който ще конвертираме нашия FAT32 партишън в HFS+! От менюто в инсталационното DVD изберете Utilities>Disk utility  след това селектирайте FAT 32 партишъна и му задайте Erase>Erase free space.....

3.Вече трябва да виждате дяла на който е възможна инсталацията на MAC OS X! Инсталирайте, като не забравяте преди на натиснете бутона Install да изберете съответните пакети от Customize подходящи за вашия процесор!

Dual Booting

1. След инсталацията на MAC OS X компютъра ви ще се рестартира и вие ще буутнете до OS selector-a! От там изберете Tool->Acronis Director Suite и направете вашата Mac OS Extended (journaled) partition в primary! Това е важно!

2. Преименувайте Unknown Operating System в OS selector-a на нещо като MACOSX!

3. Това е! Сега би трябвало да може да буутвате както в MAC OS X, така и в Windows!

Потвърдили че работи 218 човека![/b]
MacBook Pro 15" (Mid 2009) 2.66 GHz Core 2 Duo, 8GB RAM, 128GB SSD + 320 GB HDD
iPhone 5 16GB

stenly_

Откакто ми се затри и ника (както и всички интересни постове във MacOS X86 раздела) а и дори не мога да си направя нова регистрация защото се опитах да чакам писмото за ауторизация вече седмица и го няма ....................за мен тоя форум вече е умряла работа. Успех на всички !



Който не си прави бекъп редовно .......така става ;)

FUKOV

Е, постовете пак ще се наваксат, спокойно. А за регистрация и аз чаках така няколко дни от мъртвец писмо и накрая осъзнах, че трябва просто да използваме само БГ пощи, иначе шанс няма...

stangen

Цитат на: "FUKOV"Е, постовете пак ще се наваксат, спокойно. А за регистрация и аз чаках така няколко дни от мъртвец писмо и накрая осъзнах, че трябва просто да използваме само БГ пощи, иначе шанс няма...

мерси много , само дето ника ми нещо бил зает та ползвам бекъпа :(

FUKOV

Не е зает. Просто в момента е "резервиран" въпреки, че не е активиран.

Трябва да почакаш една седмица след, което никът ти отново ще е достъпен за регистрация.

Аз съм ZliaANUS и изгорях по същия кофти начин. Все още чакам да ми се освободи за рег предишния ник.

Rossen

Изтеглих си вчера JaS.10.4.8.SSE3.Intel.Only.iso и го записах на ДВД после стартирах компютъра от това ДВД пусна се инсталацията с Disk Utilyti форматирах хард диска и инсталирах OS и всичко беше ок обаче като дойде момента след инсталация да се рестартира компютъра почна да ми излиза съобщението HFS+ partition error и до там ? Изчетох доста неща обаче като че ли никъде няма ясно обяснение как се прави инсталация на хард диск на който това му е единствения дял и няма уиндоус и други неща тоест съм си махнал другите дискове от компютъра за по безопасно и съм го сложил само този (той ми е за опити) и винаги мога да си го преформатирам и да си експериментирам с него. Та въпроса ми е какво да правя от тук на татък при положение че това съобщение се изписва ?
Apple iPhone 6 16GB Space Gray
Apple iPad Air 2 Wi-Fi + Cellular 16GB
Apple MacBook Pro 13 Retina Display, Dual-Core i5 2.7GHz, 8GB, 128GB SSD, Intel Iris 6100 (mod.2015)

maculas

Аз правя следното: Форматирам си хард диска с диска на Уин-бозата...т.е. правя си NTFS партишън на който ще искам да инстална MAC OS X-а, и преди да започнат да се копират файловете за Уин-а рестартвам ПЦ-то, вкарвам диска за MAC OS X и си преформатвам вече направения от мен Partition с Уин ХР. След това нямам никакви кахъри относно грешки с хард диска :) ;)
MacBook Pro 15" (Mid 2009) 2.66 GHz Core 2 Duo, 8GB RAM, 128GB SSD + 320 GB HDD
iPhone 5 16GB

Rossen

Цитат на: "maculas"Аз правя следното: Форматирам си хард диска с диска на Уин-бозата...т.е. правя си NTFS партишън на който ще искам да инстална MAC OS X-а, и преди да започнат да се копират файловете за Уин-а рестартвам ПЦ-то, вкарвам диска за MAC OS X и си преформатвам вече направения от мен Partition с Уин ХР. След това нямам никакви кахъри относно грешки с хард диска :) ;)

Много внимателно прочетох написаното и ще пробвам, но се чудя само на едно ? Значи първо взимам инсталационнен диск с WinXp и с него си форматирам хард диска на който ще инсталирам MacOS и преди да да почнат да се копират файловете на Win рестартирам PC-то и вече слагам инсталационното DVD с MacOS и стартирам от него инсталацията, обаче тук идва момента в който трябва пак да преформатирам диска и така не се ли губи смисъла на това че съм го форматирал преди това с WinXP защото MacOS пак си го прави в негов формат ?


Сега го пробвах и взе че стана, но пък се появи друг проблем: След като почна да се стартира от хард диска се появи нали началното приветствие добре дошли на няколко езика и след това ми изписа някаква глупост: Before You Begin... There is no keyboard connected to your computer. Please connect your keyboard. ?
Apple iPhone 6 16GB Space Gray
Apple iPad Air 2 Wi-Fi + Cellular 16GB
Apple MacBook Pro 13 Retina Display, Dual-Core i5 2.7GHz, 8GB, 128GB SSD, Intel Iris 6100 (mod.2015)

maculas

Е тука вече вин-бозата не може да ти помогне :) Но може би аз мога :) Влез си в Биос-а на пц-то и потърси настройките за USB устройсвтвата, от там дай Disable на USB Legacy support(или трябва да ти е нещо подобно) и рестартирай ако и тва не стане махни и USB 2.0 Support и пак пробвай ;) Успех :) Вярвам че ще може да се оправиш....апропро...има смисъл в диска с уиндоус-а.......ако се позамислиш малко защо, ще се досетиш сам :)
MacBook Pro 15" (Mid 2009) 2.66 GHz Core 2 Duo, 8GB RAM, 128GB SSD + 320 GB HDD
iPhone 5 16GB

stangen

Цитат на: "Rossen"
Цитат на: "maculas"Аз правя следното: Форматирам си хард диска с диска на Уин-бозата...т.е. правя си NTFS партишън на който ще искам да инстална MAC OS X-а, и преди да започнат да се копират файловете за Уин-а рестартвам ПЦ-то, вкарвам диска за MAC OS X и си преформатвам вече направения от мен Partition с Уин ХР. След това нямам никакви кахъри относно грешки с хард диска :) ;)


Сега го пробвах и взе че стана, но пък се появи друг проблем: След като почна да се стартира от хард диска се появи нали началното приветствие добре дошли на няколко езика и след това ми изписа някаква глупост: Before You Begin... There is no keyboard connected to your computer. Please connect your keyboard. ?


Aaaaaaaaaaaa, честито на печелившите. Имах същият проблем и .............минах изцяло на USB и проблемите изчезнаха.

Rossen

Пробвах всичко даже сложих оригиналната USB клавиатура + мишката от MacMini и пак не стана и се отказах за сега да се занимавам ще чакам да излезе някоя друга версия на OSX X86 и тогава отново ще пробвам.
Apple iPhone 6 16GB Space Gray
Apple iPad Air 2 Wi-Fi + Cellular 16GB
Apple MacBook Pro 13 Retina Display, Dual-Core i5 2.7GHz, 8GB, 128GB SSD, Intel Iris 6100 (mod.2015)

FUKOV

Оти, бе? Изтегли си от демоноид.ком Jas.10.4.8.AMD.Intel.SSE2.SSE3, изтегли и му сложи PPF1 и ще ти тръгне като песен.

madmad

A бе как точно се прави буутъбъл диск с файл 4 гб ам?
Щото пише че не може да се добави файл по голям от 2 гб?
Има ли допълнителни настройки

nickit

Цитат на: "madmad"A бе как точно се прави буутъбъл диск с файл 4 гб ам?
Щото пише че не може да се добави файл по голям от 2 гб?
Има ли допълнителни настройки

глей ся :) фащаш неро експреса и му казваш да ти запише .iso-то или .bin-а – disc image or saved project и му посочваш имидж файла, оттук натам той си се оправя и го записва както си му е реда, ако имиджа е направен от буутабъл диск, дискът, записан от нерото също ше е буутабъл :)

madmad

Aбе сичко е ок цепнах партишъна испекох ДВД-то имам и селектора обаче при боотването на диска при стартирането на компа ми исписва
Press any key to install... (натискам ентер)
и от там се почва
EBIOS Media error ...
и т.н тва се повтара докато не извада диска.После се рестартира и се връщам в началото. :(
Свалих тва JaS.10.4.8.SSE3.Intel.Only от дата бг.Препоръчаха ми го и друго не намерих де.Пакета ли е прецакан или аз буркам нещо ?