Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

10-05-2024, 16:56:59

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 499
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 341
Total: 341

341 гости, 0 потребители

Победа на Apple v Samsung на Американска територия

Започната от bluesky, 25-08-2012, 14:56:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.


bluesky


Shot at 2012-08-25

Открийте три (3) разлики (ако ги има).

arnold

Какво да кажем. Заслужено си е. Натриха им носа на копирвачите....
Real Mac mini

gaboss

Google още преди 3 дни подадоха жалба срещу доста по-приятен списък от патенти, от името на новозакупената от тях Motorola Mobility.

Целта е една - да покажат на Apple, че не могат да извиват ръцете на хората с измилшьотината наречена "Американски патент" /както и на Microsoft де)

konstant

Габос, ще може ли да ни светнеш, какво е "Американски патент"? Аз знам само, че в Америка, можеш да защитваш идеи и концепции, в което не виждам нищо лошо! В Европа това е премахнато под предлога за "развитие" на технологиите! Също не мога да проумея как злорадстваш срещу някой , който съда е обезщетил за интелектуални кражби?

bluesky

@gaboss

Здравей, gaboss!

Би ли изяснил изказването Си, ако обичаш. Тук, и досега, говорихме най-вече, около въпросите свързани с интелектуална собственост и защита, както и кражби на интелектуални права.
Също и за евентуалната "защита" на идеи и концепции...

Ако имаш да Ни кажеш нещо много интересно и важно, което Сме изпуснали, не го знаем, или пък го подценяваме - сега е момента - кажи Ни го.

Специално Аз не можах да се ориентирам в изказването Ти, би ли повторил, ако обичаш, на такъв език, че бих могъл да Те разбера...

Благодаря Ти предварително.

Horror

Позицията му е ясна. Моторола (гоогле) заведоха дело за нарушени 7 патента използвани в част от продуктите на Apple. Патентите не са FRAND. Motorola и Apple са преговаряли и не са се разбрали по тях, но въпреки това са използвали въпросните технологии.

Като цяло влизаме в цикъла, ти ме съдиш мен, аз те съдя теб. Спора ще се води от гледна точка на това, кой има по-голямо патентно портфолио. Рано или късно ще стигнат до патова ситуация, но до тогава може да е кърваво.

Apple може да размахва патенти за дизайн, но тези на Motorola са все за различни технологии и всяко едно отсъждане в тяхна ползва ще боли много.
Macbook Air 13" 2012

gaboss

Цитат на: konstant - 26-08-2012, 14:56:10
Габос, ще може ли да ни светнеш, какво е "Американски патент"? Аз знам само, че в Америка, можеш да защитваш идеи и концепции, в което не виждам нищо лошо! В Европа това е премахнато под предлога за "развитие" на технологиите! Също не мога да проумея как злорадстваш срещу някой , който съда е обезщетил за интелектуални кражби?
Аман от тези 'интелектуални кражби'. Блатечки ми яде салама, щото съм гледал филма (смесване на вещно и интелектуално право), друг някой
като бай Пенчо, си седял в офиса,  бъркал си в носа па си рекъл "Хм, я да взема да патентовам аз летенето без крила, докато не ме е преварил някой"
И го патентова.
А аз 20 години седя пред дебелите книги, чета, пиша, смятам, мотам намотки и ... измислям антигравитацията. Е тук вече бай Пенчо се сеща, че някога е имал подобни обемни мисли в главата и се пръква с една дебела папка, мазно мазно ухилен и вика:
"-Ооо, бай GaBOSS, виждам че добре си се възползвал от моята идея, я дай сега тука едни 20-30 милиона $$$, че иначе лошо ти се пише, ей ги на, гладните адвокати чакат за мен "

Това е МОЯТА гледна точка.
Apple са велики в продажбата на красивото, но са тръгнали по пътя на Microsoft, а той води точно до бунището на историята.

konstant

Габос-съжалявам, но много наивно обяснение даваш! Ако мислиш, че Бай Пенчо може да измисли , нещо стойностно , което става за патент и че там ще му дадът с лека ръка патент...! Освен това в случая не ства въпрос за никакви идеи и концепции а за съвсем реални неща, като дизайн, които в цял свят се патентоват и подлежат на преследване и като интелектуална собственост. Освебн това ако ти измислиш, нещо стойностно от което можеш да печелиш и въпреки, че си го патентовал, някой те краде буквално и безсрамно и почва да печели не по зле от теб, мисля, че ще обърнеш света за да го осъдиш!

arnold

Ако не беше Епъл, телефоните още щяха да са с нормални клавиатури...
Real Mac mini

daf

Цитат на: arnold - 27-08-2012, 12:16:11
Ако не беше Епъл, телефоните още щяха да са с нормални клавиатури...

пък ако не бяха Sony с техния Trinitron, екраните щяха още да са със заоблени ъгли ;D

bluesky

@gaboss & anothers

Цитат:
"...Блатечки ми яде салама, щото съм гледал филма (смесване на вещно и интелектуално право), друг някой
като бай Пенчо, си седял в офиса,  бъркал си в носа па си рекъл "Хм, я да взема да патентовам аз летенето без крила, докато не ме е преварил някой"
И го патентова..."

Интересна и много точна гледна точка имаш по отношение на "смесване на вещно и интелектуално право", базирано, доколкото разбирам, на често излъчвания ТV клип, създаден с цел да "брани" и най-вече да напомня на BG населението относно интелектуалните права.
За съжаление широката публика едва ли би разбрала разликата - тук Си прав, явно създателите на клипа смесват правно несъизмерими неща, например абсурдно твърдение като: "пет (5) килограма вода"...

Относно Авторски права и Патенти като цяло.
С две ръце поддържам основната Идея, че за Творческите професии (доколкото творчеството може да се нарече "професия", ОК, правене на пари) Защитата на Авторските права е единствения шанс да се правят и (някакви) пари от самия Творчески процес.

Внимателно (вече години) следя отблизо Патентни права  - и в Моята практика често съм бил "заимстван" (1:1) по отношение на почти всички Мои Креативни Проекти впоследствие - хич не е приятно да Те копират (1:1)!

За съжаление в Нашия свят с наложената в момента икономическа система - капитализъм, с риск да се стори на някой "политизиране" ще трябва да отбележа, че:

1. Както и в другите сфери, при такъв икономически Модел, неминуемо се проявява заложения като база Принцип на този Модел: СПЕКУЛАТА - т.е. икономическия Модел на капитализма е изначално СПЕКУЛАТИВЕН, а не СПРАВЕДЛИВ.

2. Така и разглеждайки въпроса за Патентните права на този икономически Модел, ще забележим, че те също са СПЕКУЛАТИВНИ, и са създадени да обслужват този икономически Модел, т.е. да обслужват Капитала.

3. Капитализма не може (и не иска) да реши основно един въпрос: Труда (интелектуален и физически) много отдавна е обществен Продукт (т.е. създаден комплексно от много хора, едва ли не от цялото общество). Разпределението на Благата, получени от този обществен Продукт, обаче не са ОБЩЕСТВЕНИ, а ЧАСТНИ (ползват се от затворен, облагодетелстван, малък кръг хора)!

4. По този начин, както в руските дървени кукли матрьошки, въпросът за Интелектуалните Права при този икономически Модел също е СПЕКУЛАТИВЕН, и не би могъл да се реши коректно.

Конкретен Пример:
Корпорациите ще Си "издерат очите" за Интелектуалните права, като в същото време "подхвърлят по някой мършав кокъл" (обикновена заплата) на служителите Си, благодарение на които има какво да се "дели". Така конкретният Творец на тези Интелектуални блага е ВЕЧЕ ИЗКЛЮЧЕН от възможността дори да претендира за компенсации оттук нататък (блокиран ефективно с Трудовия Си Договор към Корпорацията).

arnold

Цитат на: daf - 27-08-2012, 12:29:48
Цитат на: arnold - 27-08-2012, 12:16:11
Ако не беше Епъл, телефоните още щяха да са с нормални клавиатури...

пък ако не бяха Sony с техния Trinitron, екраните щяха още да са със заоблени ъгли ;D

Лъжа ли е?
Real Mac mini

daf

Цитат на: arnold - 27-08-2012, 15:51:36
Цитат на: daf - 27-08-2012, 12:29:48
Цитат на: arnold - 27-08-2012, 12:16:11
Ако не беше Епъл, телефоните още щяха да са с нормални клавиатури...

пък ако не бяха Sony с техния Trinitron, екраните щяха още да са със заоблени ъгли ;D

Лъжа ли е?

Ами все едно да кажеш, че ако не бяха Ксерокс, компютрите нямаше да имат графичен интерфейс :)

Малко се смесиха нещата - епъл осъдиха самсунг заради изкопиран дизайн и заради софтуерни патенти. Дизайнът на първите айфони беше изкопиран доста нагло от Самсунг и затова си заслужават глобата. Но при софтуерните патенти нещата стоят далеч по-сложно и всяко такова дело и глоба, ще повлияе зле на потребителите.

rhino92