Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-05-2024, 20:06:52

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 659
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 233
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 159
Total: 159

159 гости, 0 потребители

Как да съхраня батерията на макбука?

Започната от Diancoff, 14-09-2009, 15:52:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

anieste

Ох, да, аз го имам от по-малко от месец, а вече толкова много цикли.. Ще го продухам към края на месеца, записала съм си го в календара вече ;D.
А видях противоречие най-вече в моята си глава, защото един познат много дълго ме убеждаваше как след като е unibody и няма как да махна батерията, по-добре да карам нон стоп на зареждане и разреждане... Но пък после друга позната, с дългогодишен опит с макбук, ме посъветва това, което и вие..  ;)

Морт

Един цикъл е сумарно 100% зареждане. Тоест ако заредиш от 35% до 100% (65%)няма да направиш цикъл. Ако заредиш после от 85% до 100% пак няма да направи. Чак като заредиш още 20% ще врътне 1 цикъл.
Така си го казват Епъл (:
.fr

t0t0

2.0GHz Intel Core 2 Duo
2GB DDR3 Memory
320GB hard drive
NVIDIA GeForce 9400M graphics
Aluminum unibody

Metal

Хубава "статийка" но длъжка.
Съгласен съм със съветите и логиката на Николай, но не съм съгласен за частта с пълното разреждане и зареждане. Да, Li-Ion батерии нямат "памет" като NiMH например(те направо се съсипват ако цикъла не е цял)  но смятам добре е да раздвижим кобалтовия окис преди да е станал консистентна маса.
Ето пример от живота, личната ми машинка Fujitsu Siemens възраст 3 години - изкарва час и двайсет минути гледане на филм.
Служебната Тошиба(висок клас) на 2 години - изкарва максимум час нормална работа без натоварване.
И двата лаптопа са ползвани много за работа,предимно на захранване, в офиса, при клиенти и в къщи(понякога нося и двата в куфара). На личния съм правил профилактика ~ през месец, на служебния почти не съм.

Друг пример, стар телефон Самсунг, на 6 години, все още с оригиналната си батерия - изкарва 3-4 дни  при средно 20 минути разговори на ден. Преди имаше сериозно натоварване, но напоследак не говоря много, пенсионирах телефона преди месец когато си купих айфон.

Макбука ми на 1 година 60 цикъла изкарва почти толкова колкото когато го купих.

Само простата профилактика от разреждане и зареждане за една нощ.

Може да кажем, че съм случил на качествени батерии, или да продължа да давам примери. Всеки си решава сам.

п.с. а Н.Цеков трябва да ползва NiMH батерии за светкавицата, а не алкални, че при това натоварване направо се стопяват. За едно обаче е много прав, много 'специалисти' има по магазините  ;) и не само там.

Морт

Маковете са Li-Pol. Но в интерес на истината не съм съвсем сигурен за разликата.
Но съм сигурен, че зареждането на маковете е много по-интелигентно от това на (повечето) останалите батерии, съдейки по процент останали напрежения и тоци отмерени при определено разреждане, спрямо ширпотребните машини. За това и предпочитам да следвам примери дадени от епъл за техните системи, ан е за боклуците на Асус, Тошиба и останалите китайщини.
.fr

j.tochkov

Цитат на: Морт - 15-01-2010, 14:10:09
Един цикъл е сумарно 100% зареждане. Тоест ако заредиш от 35% до 100% (65%)няма да направиш цикъл. Ако заредиш после от 85% до 100% пак няма да направи. Чак като заредиш още 20% ще врътне 1 цикъл.
Така си го казват Епъл (:

Едно мнение, което е на място !

Metal

#21
Морт, разликата е в средата пренасяща Литиевите йони, между анода и катода има полимер вместо електролит.
Това определя и предимствата на тези батерии:
- позволява да се оформят във всякаква форма, няма електролит който да изтече  ;)
- намалява се цената им.

Имат 1 недостатък - за да се достигне пълния им капацитет е необходимо повече време - след като батерията се зареди до 70-75% трябва да се намали напрежението и да продължи да се зарежда още, така наречена врота фаза, до 100%. Тази втора фаза е бавна, ако бъде прекъсната капацитета й се връща, пада с десетина процента.

fpyyh

затова ли новите батерии се зареждат по 3-4-5 часа?

Metal

Аха, обърни внимание колко бързо зарежда в началото и с каква мъка вдига последните 20%. Мисля пълното зареждане е за около 5 часа.
На графиката тук се вижда Stage 2. Вижда се и че няма опасност да се презареди и скапе батерията, както при Li Ion-те батерии с електролит.
Но пълното зареждане трае повече отколкото само до stage 1. Различните производители имат различни хватки да подобрят втората фаза, било с различни полимери, примеси в катода или анода и др. Нямам представа кой произвежда батериите на епъл но по леката разлика във фазите личи че са се справили добре(повечето полимерни батерии са по-чуствителни при пропусната втора фаза). Технологията търпи сериозно развитие последните години и скоро ще измести традиционните Li Ion батерии по цена и предимства.

И да приключим темата с един цитат от сайта на епъл:
"....This keeps the battery juices flowing. If on the other hand, you use a desktop computer at work, and save a notebook for infrequent travel, Apple recommends charging and discharging its battery at least once per month."

t0t0

профилактично разреждане трябва да се прави ... и аз вече се убедих, след като държах буука само на зарядно доста дълго време и не правих пълни разряди health-а ми падна на 97% и мах зареждането беше под 4000mAh (оригинален капацитет е 4100mAh) после ми се наложи да направя няколко пълни разряда и сега пак ми е почти на 100% 4095mAh капацитет  :)
2.0GHz Intel Core 2 Duo
2GB DDR3 Memory
320GB hard drive
NVIDIA GeForce 9400M graphics
Aluminum unibody