Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

12-05-2024, 05:45:02

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 581
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 398
Total: 398

398 гости, 0 потребители

Малко помощ за един бъдещ Мак юзър?

Започната от angelvn, 24-11-2009, 21:16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

angelvn

Здравейте,
Тъй като до вдругиден трябва да е при мен една стара машинка: Apple Powerbook G4 (1GHz, 728MB RAM, 64MB GeForce5200, airport, 80GB HDD) и тя е с 10.3.х версия на OSX (машината е с неработещо DVD) се интересувам как мога да си инсталирам OSX Leopard 10.5.x чрез флашка?
И още нещо - нужно ли е копието, което ще инсталирам да е retail, понеже не мога да се сдобия с такова (никъде няма сийд по торентите) или може и с някоя от хакинтош версиите? Примерно тази на ideneb?
Тъй... а възможно ли е ако сваля ритейла на 10.5.х (като гледам след около 2-3 дни ще се случи ако не спирам да тегля) и го монтирам под OSX 10.3.x да го инсталирам на нов дял през самата ОС?

Предварителни благодарности!
UI designer and developer

iNtaCt

С хакинтош не може. Пробвай в mininova.org или thepiratebay.com. Гледай да е retail.

angelvn

Вече тегля един ритейл (на 6.5% е), въпроса е как ще се инсталира като нямам работещо DVD?!?
Флашката ми е 1GB, но ше си купя 8/16GB ако няма друг начин.
Най-лесно би било ако има начин с монтиране и инсталация на нов дял в самата OSX.
UI designer and developer

Lycan

Може от дял на диска.
Направи си партишън и ресторни dmg-то в/у него. После му кажи да е startup диск от sys prefs

angelvn

Благодаря! Ще опитам като дойде машинката и ще дам отчет (дано успешно да мине операцията :)).
UI designer and developer

Mincho

външно устройство - по магазините може да се намери кутия с fire wire - слагаш вътре обикновена двд записвачка и пей сърце...
;)
ако си в софия - мога да ти дам имидж на ос 10.5 за такъв бук, 15-инчов. твоя май е 12-инчов - дано да няма значение.
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

angelvn

Точно, че съм във Варна, а тук на мода са Ейсърите, а не Маковете :(
Звънях на един сервиз, близо до офиса ми, та... съгласиха се да закачат едно външно двд и да се пробваме да направим инсталация.
Успях да сваля ритейл копие на OSX 10.5, само дето през Windows не знам как да го запиша, така, че да върви на мак.
Ще купя след малко 1-2 двуслойни двд-та да опитам.
Лаптопчето иначе ще е при мен в четвъртък или най-късно в петък.
Смятам да му търся и фолио за гърба, че е надраскан. Но в БГ не виждам да се продават фолиа за Мак лаптопи :( все пак ще звънна на тези от laptopmoda.com да ги питам дали им е възможно да режат ябълки и така да изпращат фолиата си :)
Намерението ми е да излъскам машинката и да си я ползвам, понеже от следващия месец нататък, доста често ще ми се налага да пътувам до София и Шумен...
UI designer and developer

HQ

И аз съм от варна и имам няколко познати със макбуци и G4.
Не ти трябва диск,има доста начина да го инсталираш,по мои наблюдения са 5 вкл. DVD  ;D.
Също имах проблем със записвачката и 10.6 излезе преди да я дам за смяна,затова инсталирах от флашка,което е най-тромавия вариант защото записването й е >4 часа,а партишън не можех да направя защото инсталацията на 10.5 беше стара и доста фрагментирана.
Пробвай с партишън,сигурно ще се получи,ресторваш .dmg-то в него и при буут натискаш и задържаш ALT за да буутнеш от него,после след инстала изтриваш и си ресайзваш главния партишън.

angelvn

Ще дадеш ли някакви твои координати, да те потърся ако е нужно съдействие? Скайп, телефон, мсн, яхуу месинджър... всичко върши работа.
Понеже не съм отварял Disk Utility-то с цел рестор, само съм erase-вал дялове, и не съм много сигурен какво ще се получи :)
Все пак - утре по обед машината ще е при мен, качвам dmg-то и се почва :)
UI designer and developer

dreben

Здравей,
Ако не се разберете с HQ, обади се имам всичко необходимо да буутнеш. Е все пак зависи къде живееш, аз съм до рибната борса.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

ggzy

Откажи се от флашката за инсталиране на MAC OS X. До колкото знам PowerPC (какъвто e и твоя) не може да бутва през USB, само през Firewire.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

angelvn

dreben, дай координати - скайп майп... нещо от сорта. Офиса ми е на улицата на Мартинели, малко по-надолу от Валентината :) тъй че може да се уговорим ако не успея да направя нищо.
Моя скайп: angelovarna
Абе я да те питам gogzy ... тоя прословут firewire не му ли викат "кутия за двд" по български? ;)
UI designer and developer

prOMiNd

не - това е т.нар. IEEE1394 -> PowerPC маковете могат само от там и от опт.у-во или диск да бутнат.
Gigabyte GA-H77N-WiFi, Intel Core i3-3225,Geil DDR3 PC12800 2x4GB.HDD ADATA SSD 256GB ,  Apple Cinema HD 23"
DELL XPS M1530, Core 2 Duo T9300, nVidia 8600M GT 256MB GDDR3, 4GB DDR2 RAM, 1920x1200 native resolution
Всичко за XBOX 360 - http://xbox.techstream.eu/

Mincho

христо енев е Човекк!
сайта му е xpucmo.com
мисля, че там има координати. във варна е, занимава се с ябълки от много години, дори първия оф-лайн речник е негов.
iMac G3 400MHz, 1GB, 80GB
PowerBook G4 1GHz, 1GB, 160GB
+ некви пц-та...

XXwolf

освен това което gogzy спомена за USB и FW, Disk Utility на пантерата не може да създава/трие дялове без да форматира целя диск. за целта ще трябва да ползваш diskutil в терминала.
иначе, освен с външно FW DVD, можеш да инсталираш и от оптичното устройство на друг мас чрез FW target disk mode