Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 08:27:01

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 493
Total: 493

493 гости, 0 потребители

Съвет за новия тук, моля

Започната от ayl, 06-10-2009, 09:01:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ayl

Здравейте,
Почти се пречупих да купя и аз мак и да видя какъв е света извън Уиндоус. От това, което видях в мола, най-много ми хареса MacBook Air. Мисля да купя такъв, но имам няколко въпроса. Първият естествено е, добър ли е избора ми (който засега е само визуален) и дали не би трябвало да хвърля око и на нещо друго? Вторият е сега ли да купувам или да изчакам до Коледа или до някоя друга дата, когато би излязло нещо подобно, но по-добро като конфигурация или по-евтино като цена? Последният въпрос не би трябвало да го задавам при положение, че знам, че ако днес купиш нещо, утре на пазара ще има друго по-добро като характеристики и по-евтино като цена, но все пак лимита, който съм си дал като време е до Коледа и не искам да прибързвам.
Macbook Air 2.13GHz/2GB/SSD128

arnold

Да ти кажа не вярвам алчния български продавач да намали баш нещо на Епъл по коледа... Нека колегите тук които следят пазара на епълски продукти да кажат... Иначе за избора - какъвто и Мак да вземеш не може да сбъркаш просто:)
Once you go Mac you never go back - дето се вика!
Real Mac mini

Wreck

За какво искаш да го ползваш този book?
An apple a day keeps the doctor away!

Icko2

Според http://buyersguide.macrumors.com/ цикълът на Air-а е в неутрална позиция, т.е. ъпдейтвали са го не отдавна. Който и от компютрите на Епъл да си вземеш, ще си доволен. Най-важното е да го съобразиш с работата, за която ще го ползваш. Air е по-скоро за бизнесмени (така аз си го представям), които страшно много мъкнал лаптопи. Не е много мощен, но пък ако ще го ползваш за обикновените неща, като чат, браузване, филми, не би трябвало да имаш проблеми.
Добър вариант е, да изчакаш още малко, защото се говори за някакви ъпдейти на Макбука, мисля обаче, че става дума за белия.
Аз лично бих, на твое място бих се насочил към един 15 инчов Макбук Про. Малко са скъпи, действително, но със сигурност би бил по-ефективен от Air.
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme

ayl

Просто искам да пробвам нещо различно от Windows. В момента имам лаптоп НР nw8440, който ми върши работа и е достатъчно мощен и с достатъчно екстри макар и 2-годишен. Това, което искам аз е да имам по-портативен компютър и затова се спрях на Air. Ако си взема Pro, това ще означава да взема същия компютър като този, който имам в момента. Много неща ме притесняват относно тази покупка, защото не става въпрос за малко пари. Не се притеснявам дали бързо ще навляза в новата операционна система. По-скоро се притеснявам дали ще намеря софтуер, офис и т.н.
Иначе не съм бизнисмен, който пътува много. Да кажем, че съм по-скоро човек, който ползва лаптопите като настолни.
Macbook Air 2.13GHz/2GB/SSD128

fpyyh

#5
а пък един 13.3" алуминиев е компромисното решение и като размери, и като цена/производителност ;). все пак air-а има няколко недостатъка, като малък диск, ограничена памет и липса на lan/допълнителна рам памет/повече usb-та, а и не е много бърз. изборът ти зависи от желаното приложение, ако знаеш за какво ще го използваш - сподели, така ще получиш по-добри съвети.

цените тук трудно се променят, а и като цяло епъл не правят коледни намаления, по-скоро потърси начин за купуване от чужбина, например macbook air от англия излиза с около 500 лв по-евтин, а гаранцията по принцип е международна

ps. ползваш ли програми за обработка на видео/аудио/изображения? очакваш ли да играеш игри? ако е само за нет, документи, филми и комуникация - ще върши работа.

ayl

Това, което правя на домашния си компютър по принцип е сърфиране, гледане на филми, работа с офис програмите. Не правя видеообработки, обработки на снимки, не играя игри, не гладам телевизия макар, че имам тв модем в нас. Притеснява ме например факта, че имам камера Сони, а за нея няма софтуер за мак, а само за Уиндоус. Дали ще мога да гледам филмите, които снимам с нея на мака или ще се налага да ги конвертирам преди това на друг компютър?
Macbook Air 2.13GHz/2GB/SSD128

fpyyh

аз лично не ползвам камери, но като цяло видео обработката и на любителско, и на професионално ниво е от силните страни на маковете. ако напишеш модел някой може да сподели дали ще работи или не, но има голям шанс да не ти трябва нищо повече от вградения софтуер (който е с класи над вградения в уиндоус), ето един списък от работещи с imovie камери:
http://support.apple.com/kb/HT3290

ayl

Мерси много за линка. Модела ми е HDR-SR7 и го има с списъка, че тази програма работи с него. Компютъра е интел базиран така че е Yes и на двете места за двата формата на камерата. Много добре. Какво ще кажеш за офис пакет. Има ли откъде да се сдобия с такъв?
Macbook Air 2.13GHz/2GB/SSD128

fpyyh

има и ms office за мак, и пакет от епъл и безплатни решения като open office. за всичките има обичайните канали за сдобиване - от плащане до торенти, въпрос на личен избор.

щом камерата се поддържа, значи можеш да ползваш imovie, за да импортваш филмчетата, след това да ги записваш в разни формати, можеш да разгледаш страницата за imovie - http://www.apple.com/ilife/imovie/

ayl

ОК. Да се върнем на машината. Далеч съм от мисълта, че няма да преинсталирам операционната система и другия софтуер никога. Сега съм се превърнал едва ли не в професионален преисталировач на уиндоус. Дори да не е така, ще ми се наложи рано или късно. Няма ли да е проблем липсата на CD в този случай? Дали този компютър поддържа каквото и да е външно такова, непроизведено от Apple, на USB? Защото на този лаптоп цената му и без друго е висока, а допълнително ще трябва да му се купува най-малкото и чанта. Ако трябва да купя и тяхното външно CD за над 200 лв цената отива по към 4000 лв. А е безсмислено при положение, че имам външно CD Compaq.
Macbook Air 2.13GHz/2GB/SSD128

Icko2

1-во за програмите. Всички програми, които използваш си имат аналог или версия за мак.
2-ро. Няма да е нужно да преинсталираш нищо. Тук нещата просто работят.
3-то. Все пак си мисля, че едно Про, макар и 13" (просто на мен са ми малки), би бил по-добър вариант от Air. Пак са леки, тънки и мобилни, но доста по-мощни.
4-то. Цените в чужбина са по-добре издържани от тези тук. Наистина виж за някой приятел или пък ти си направи екскурзия до някоя западна страна. От разликата между машините може да си покриеш 2-3 дена навън :D
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme

thebrainless

Stay hungry. Stay foolish.

fpyyh

не съм пробвал с много външни двд-та, но като цяло всяко тествано една е работело. освен това можеш да инсталираш от външен usb диск, флаш или през друг компютър в мрежата, който има двд, независимо дали е уин или мак. аз лично ъпгрейднах един еър преди месец по този начин и нямаше никакви проблеми.

за чантите - когато съм купувал от епъл център винаги са ми подарявали доста красиви чанти тукано, другите продавачи може би правят същото, но все пак звънни тук-там, за да видиш.

от англия и швейцария евтиният модел излиза около 2400 лв, повечето еврови държави - 2800лв срещу 3000лв в бг. от тук си заслужава само, ако си върнеш ддс-то.

dreben

Лично аз, предпочитам да купувам от Норвегия. ДДС-25%. Последно купих преди един месец един Макбукпро-15 и ми излезе 12000 крони, в БГлв по сегашен курс е 2778.83лв.
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017