Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 14:21:01

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 466
Total: 466

466 гости, 0 потребители

Съвет за форматиране на външен диск съвместим с Mac и Win

Започната от nikidinov, 28-02-2016, 14:59:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

nikidinov

Имам външен диск, който искам да използвам и за Mac и Win.
Коя файлове система ще ме посъветвате да сложа за да мога да го ползвам и на двете системи?

Пиф

FAT32 и exFAT се чете и пише и от двете ОС, без нужда от допълнителен софтуер. Но пък си имат своите недостатъци - ограничение в големината на единичен файл (при FAT32 е 2GB), по-ниска скорост на трансфер ....

Инъче NTFS в комбинация с Tuxera (примерно) за MAC или OS X Extended + драйвер за Win

Аз използвам OS X Extended + драйвер за Win, защото доста по-често го закачам на МАС ....

nikidinov

май натежават нещата към NTFS в комбинация с Tuxera
с exFAT май има известни проблеми

Wyatt Earp

Можеш да провериш и Paragon - външният диск с NTFS и на мака слагаш драйвера на Парагон NTFS for Mac. досега не съм имал никакви проблеми с тази конфигурация (на Маверик)
Възможен е и обратният вариант - външния дискат с HFS а на Windows машината слагаш HFS for Windows драйвер.

Air, Macbook Air.

thebrainless

exFAT само и единствено! Не мога да повярвам, че тук все още се дават съвет за инсталиране на Paragon и всякаква друга простотия.
Stay hungry. Stay foolish.

nikidinov

Честно да ти кажа - дълго време бях с exFAT и много често ми създава проблеми като го сложа на уиндоуса - иска да го проверява за грешки, казва че има проблеми и тн.
На мака го няма този проблем.
Затова и попитах да пробвам нещо друго.
Също така на няколко места четох, че тези грешки са при exFAT.
Последния случай не може да оправи грешките и не мога да пиша на диска, само да чета - успях обаче да прехвърля информацията на друг диск.
Днес сложих NTFS и Texera - да видим

thebrainless

Ял съм му х_я на Paragon, губил съм безвъзвратно информация. Офиса ни е 50:50 win osx, всички външни дискове са exFAT от години ( у дома също), никога, ама наистина никога не е имало някъкъв проблем, говорим за наистина тежка употреба. Проблем би имало, само ако си извадиш диска, без да си го еджектнал и го закачиш на пц.
Stay hungry. Stay foolish.

Пиф

Цитат на: nikidinov - 29-02-2016, 15:54:12
..........
Днес сложих NTFS и Texera - да видим

Преди време като стоеше същия въпрос и пред мен, ми обясниха, че това е най-добрия вариант - NTFS + Tuxera. Дълго време се опитвах да се убедя, че са ми дали правилен съвет, но не .....  Постоянно имах грижи с пермишъните. Все нещо не искаше да се изтрива или презаписва върху съществуващ файл. А и понеже с времето джамовете станаха малцинство, преминах на HFS +уиндоуски драйвер.

nikidinov

Цитат на: thebrainless - 29-02-2016, 17:16:40
Ял съм му х_я на Paragon, губил съм безвъзвратно информация. Офиса ни е 50:50 win osx, всички външни дискове са exFAT от години ( у дома също), никога, ама наистина никога не е имало някъкъв проблем, говорим за наистина тежка употреба. Проблем би имало, само ако си извадиш диска, без да си го еджектнал и го закачиш на пц.

да, случвало ми се е така да го вадя и може би затова го имам проблема

А има ли значение exFAT дали е форматиран на уин или мак? Четох някъде, че било по-добре на уин да се форматира.

thebrainless

Не си спомням да съм форматирал под win, може би само някоя флашка, които също ползваме често.
Stay hungry. Stay foolish.

nikidinov

Цитат на: thebrainless - 01-03-2016, 11:58:38
Не си спомням да съм форматирал под win, може би само някоя флашка, които също ползваме често.

ясно, благодаря :)

Petar Jamby

От години ползвам флашка под exFAT за да нося да ми принтират разни неща и досега не е имало проблем в никой копи център, а там са само на уин
MacBook Pro 15" 2017
Iphone XR