Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 16:10:51

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 478
Total: 479

478 гости, 1 потребител
walker007

помощ за firewire на mac mini

Започната от andonov, 15-08-2008, 14:38:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

andonov

Привет, от няколко дена мак минито ми спря да детектва всякакви устройства свързани към firewire порта му. В гугъл намерих някакви съвети за ресет на PMU и PRAM, което би трябвало да оправи нещата но уви не стана. Самите устройства които включвам са Lacie диск и саунд карта и на друг компютър си работят. Систем профила на минито си рапортува за firewire. Някой да се е сблъсквал с подобен проблем и да знае как се оправя. Благодаря в аванс. Минито е Intel core e duo, 1.83

lordmaul

вземи преинсталираи леопарда и 6те се опражи
g31m-es2l Intel Core 2 Duo 2.66GHz E8200 2x2gb kingston ddr2 nvidia 9600GT 1gb DDR3  wireless
TL-WN951N pci

avioli

Преди пълна преинсталация пробвай следните неща (след всяко - рестарт и тест):
1. извади си кабелаците от минито и го остави 10 минути без ток (първо вкл
чи мака и после вържи firewire кабела с устройството)
2. изчисти си кеша - ползвай Onyx да речем
3. сложи наново последния си системен комбо ъпдейт (т.е. ако си с 10.5.4... изтегли си това: http://www.apple.com/downloads/macosx/apple/macosx_updates/macosx1054comboupdate.html - 561мб е 8O )
4. преинсталирай си лео-то

УСПЕХ
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

Becko

... като разпознае файъруайъра систем профайлъра показва ли устройствата закачени към него ?
... буутни от диска който имаш с минито и виж ако там си работят значи проблема не е хардуерен и това ще е добра новина ... ако и там не работят значи имаш проблем с дъното ... има диагностик туул на същия този диск ползвай го ...

... незнам кой изобщо ви е казвал, че проблемите на мака се орпавят с преинсталации ?
... меко казано е смешно да се казва преинсталирай си ОСа и ще се орпави без дори да знаете какво всъщност не работи !

andonov

Пробвах това с изключването от захранване и не помогна.
Профайлъра нe намира устройства закачени към firewire само самия firewire.
При бутване от диска на минито се зарежда за инсталация и там в диск ютилити пробвах да видя диска, но не се вижда. Незнам Веско какво точно бутване имаше предвид. Пуснах Хардуер теста от диска на минито и не намери проблеми.

avioli

Цитат на: "Becko"... незнам кой изобщо ви е казвал, че проблемите на мака се орпавят с преинсталации ?
... меко казано е смешно да се казва преинсталирай си ОСа и ще се орпави без дори да знаете какво всъщност не работи !
Прав си Веско, че нищо няма да промени една преинсталация, ако проблема е я в кабела, я в устройството, но тъй като колегата е казал, че устройствата работят на друга машина, за мен проблема е софтуерен. Ако някой кеш файл е запомнил грешни параметри за файъруеъра то по-добре мака да си го създаде наново, но някой трябва да му каже да го направи. Ако нещо се е сринало заради токов удар (които бога ми в БГ ги има много), то може някой файл да се е спържил и да е отишъл в Recovered Files в коша или направо в небитието. Така един комбо ъпдейт ще приведе системата в последната стабилна версия, която може да се каже че е работеща, без да се преинсталира цялата ОС. Аз лично преинсталирах ОС-а само защото бях инсталирал 100,000 програми и незнайно колко се зареждаха по време на старъпа и не бяха в списъка на Startup Items, който се чисти лесно. Та реших че след 4 години е нужно една чистка, че и да сложа Лео.
Това е моето становище за преинсталацията :)
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

Becko

щом след буут и от сервизния диск не се вижда външния ти хард явно има някакъв хардуерен проблем ... виж си конектора на самия компютър дали е ОК да не се е прецакал нещо ... едва ли е кабела защото ти каза че на друг компютър работи ... остава да е нещо по дъното на машината, но дано не съм прав.

andonov

Благодаря за отговорите. Нещата вървят към хардуерен проблем май и въпреки че минито го ползвам като медиа център у нас и реално външния диск мога и по УСБ да го вържа, а за саунда ще се лиша от коаксиалния изход, ме дразни че се прецака. Тези дни ще проверя дали не е в гаранция все още, мисля че е и май ще го давам, незнам дали се покриват подобни проблеми от гаранцията, никога до сега не ми се е налагало да ползвам гаранционни услуги.
Благодаря ви още веднъж.