Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 15:30:09

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 509
Total: 510

509 гости, 1 потребител
georgi.marinov

Местене на user/home на друг дял

Започната от Stone, 12-08-2008, 00:37:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Stone

Привет,
сигурно въпросът ми е много ламерски, но ще дъм благодарен, ако някой ми отговори. Интересува ме как мога да преместя user/home директорията на друг дял от диска и да ми я отваря от файндъра там, че като пробвам с влачене само я копира, а аз искам да си държа там музика, филми, документи и т.н. Досега бях с един дял, но след като сутринта го омазах без да искам, се наложи да инсталирам отново ОС и реших да разделя диска на два партишъна.
Благодаря предварително :)

hackera777

Копираш я слагаш подходяща икона и дърпаш вече копираната папка там отсрани махаш старата и готово...
Mac Mini 2009
2GHz Intel Core 2 Duo
1GB DDR3 Ram
120GB HDD
Цък

Stone

Благодаря, за това и аз се сетих, въпреки че моментът със слагането на иконите не ми е много ясен. Можеш ли да обясниш как става, а и мислех, че има и друг начин...

hackera777

Значи за да смениш иконата отваряш оригиналната home папка и и даваш Get Info. В Горния ляв ъгъл на новия прозорец ще видиш иконата на папката. Щракаш върху нея и даваш copy (alt+c) след това отваряш Get Info на новата папка щракаш на неяната икона и даваш Paste (alt+v)!! :wink:
Mac Mini 2009
2GHz Intel Core 2 Duo
1GB DDR3 Ram
120GB HDD
Цък

XXwolf

така само ще си омажеш тотално системата! ако незнаеш unix не го прави

avioli

XXwolf е прав... внимавай с всякакви действия по потребителската папка. ОС-а чете от там постоянно и не може току-така да я разкараш, дори и след малко да сложиш нова ;). За да го направиш както трябва ще трябва да рестартираш в конзола (F8 при буут) и с опция -s за да влезеш в режим супер потребител. Тогава можеш да местиш и правиш символични връзки, но лично аз не го препоръчвам.
С други думи - по-добре си премести iTunes библиотеката с задържане на Option/Alt копчето докато стартираш програмата. Същото може да се направи и с iPhoto, че дори и с Aperture.
Аз лично правя следното: след като имам чисто нов ОС и потребител. Правя си в другия дял папките: Movies, Music, Pictures и т.н. После пускам терминала и пиша:
ln -s
слагам един интервал след това и влача новата папка от дяла където искам ДА Е. после трия наличната папка в потребителя си и влача самата потребителска папка. после Enter, разбира се. не знам дали ме разбра, но това прави символична връзка, която прилича на shortcut/alias, но е на по-ниско ниво и системата я управлява по-добре от прост alias.
Така че аз имам потребителя си на системния дял, но неговите папки за филми, музика и снимки са другаде (освен ако не реша проблема с проста смяна на библиотеките с Option/Alt както писах по-горе).
УСПЕХ!
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

Stone

Благодаря, че ме предупредихте, че все пак бях омазал нещата  :D
Намерих как се прави с няколко команди в терминала и сега всичко е наред.
Който иска, може да види тук
А отделно в акаунта в advanced options има опция да си избереш къде да ти е home директорията ;)

Wizi

-s отиваш в single user mode, също подобно както и командата 'su' не означава super user ;)

Момента с F8 и въвеждането на този стринг при стартиране е валиден при хакинтош. При Макинтош влизането в този режим става като задържиш  "s" още от самото стартиране на компютъра.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD