Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

02-05-2024, 11:20:25

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 526
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 421
Total: 421

421 гости, 0 потребители

Кажете добри книжки за Cocoa програмиране

Започната от georgekodinov, 03-11-2007, 18:15:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

georgekodinov

Здравейте,

Моля да ми препоръчате добри книжки за Cocoa програмиране.

Реших да си да дам малко зор да понауча как се пишат MacOSX програми. Писал съм за какво ли не досега (Linux/Windows & Java) но ми стана интересно как ще работи мака в това отношение.
Имам повече опит като C/C++ програмист.
От това което четох по документацията на XCode и в мрежата май Cocoa е "правилното" API.

Ще ми е интересно да разбера как и от къде сте започнали. Благодаря предварително.

Ники

Cocoa Programming
Scott Anguish, Erik M. Buck, Donald A. Yacktman

Това е книгаТА. Много пари е, но си струва, ако искаш да се занимаваш сериозно.

Cocoa Programming for Mac OS X
Aaron Hillegass

Тази е единствената друга, която бива.

За съжаление изданията на O'Reilly за Cocoa и Objective-C не струват, за разлика от другите им книжки. Бягай далеч.

georgekodinov

Мерси за информацията !

Цитат на: "Ники"Cocoa Programming
Scott Anguish, Erik M. Buck, Donald A. Yacktman

Това е книгаТА. Много пари е, но си струва, ако искаш да се занимаваш сериозно.

Тази не е ли малко старичка (2003, в Амазон я няма) ? Аз знам че има такива стари но златни книги (пазя си едно издание на Кнут). Ама все пак това е среда дето се изменя почти всяка година май.

Цитат
Cocoa Programming for Mac OS X
Aaron Hillegass

Тази е единствената друга, която бива.

За съжаление изданията на O'Reilly за Cocoa и Objective-C не струват, за разлика от другите им книжки. Бягай далеч.

хмм. Предстои ми ходене то щатите. Явно най-добре е да отида на място и да позяпам в някоя книжарница. Това с книгите е като да искам да ми препоръчаш мадама : всеки си има различен вкус ;)

Ники

Цитат на: "georgekodinov"Ама все пак това е среда дето се изменя почти всяка година май.

Тя се изменя всеки месец. Въпреки това CoreData, CoreImage и CoreAudio са публично достъпни API-та от повече от година и половина и все още няма книга, която да ги описва адекватно. За CoreAnimation, който дойде с 10.5, да не говорим.

Документацията на Apple е прословуто добра. Научи се да работиш с инструментите, които системата предлага, и с Objective-C, а после гледай документацията на отделните frameworks.

Затова ти препоръчвам горната книга.

Едно нещо, в което книгата няма да е точна е управлението на паметта. Objective-C 2, който повлече крак покрай 10.5, има автоматичен garbage collection.