Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 21:50:47

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 528
Total: 530

528 гости, 2 потребители (1 скрит(и))
smile_g

Disk Utility & Verify/Repair Disk Permissions

Започната от rafaelo, 19-07-2009, 10:52:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

rafaelo

... не вършат никаква работа при мен  :(

От сумати време като дам Verify ми изкарва една камара грешки, цял списък с неща, които
уж за увредени, след което пускам Repair и кел файда. Никаква разлика, никаква
промяна, същите грешки, нищо не се е оправило. Какъв е този проблем и има ли начин
да се разреши? Някакви други tools за тези неща ще свършат ли работа ?

Tenk iu  ;D

iLili

И аз от години търся отговор на същия въпрос...
Само като преинсталирам системата - всичко се изчиства, но после отново се натрупва. ???
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

Becko

грешка от страна на епъл изобщо да ви покаже тази функция ... няма какво да я гледате няма и защо да я пускате :), а ако ви се преинсталира незнам тогава може да си намерите хоби или нещо да ви запълва времето в което скучаете хехехехехе

rafaelo

А, да преинсталирам. Нали за това съм на Мак. Тая дума е забранена в тази стая.  От друга страна,
където и да чета по форуми всички крякат, оправи си пермишъните дрън дрън, и ще се оправи
всичко и че ако давало грешки значи много проблеми. Бе знам че янките са прости, ама чак
толкова пък... Както и да е системата си бачка отлично, нямам проблеми, нито оплаквания...
както се казва в хубавата поговорка : "Ако не е счупено не го поправяй!"

Здраве да е!

iNtaCt

Никога не съм ползвал подобни простотии нито под мак нито под windows ... никога не съм имал проблем.

iLili

Не ме обвинявайте, не се изразих правилно - никога не съм преинсталирала. Само съм инсталирала - на нов HD
Какво искате да кажете? Че Repair и Verify са излишни???
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

iNtaCt

Цитат на: iLili - 19-07-2009, 20:17:35
Не ме обвинявайте, не се изразих правилно - никога не съм преинсталирала. Само съм инсталирала - на нов HD
Какво искате да кажете? Че Repair и Verify са излишни???

Едва ли са чак излишни, но не са чак толкова ефикасни. Аз лично съм използвал един път Repair и горе долу се получи, но така или иначе горе долу не беше достатъчно и ресторнах... така че не съм с добри впечатления и не бих ползвал отново тази функция.

Wizi

А ти какво по-точно очакваш да се случи???

Понякога не е възможно на Disk utility-то да репейрне грешките в/у диска защото е активен. За тази цел се стартира от инсталационното DVD.

Имал съм достатъчно случай когато програмите са крашвали или дори въобще не са се стартирали, а след Repair disk permissions да се е оправяло. Но нека остане "простотия" за други....  ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

deezel

Всеки месец си правя профилактика на харда чрез инсталационния диск и подобрението почти винаги се усеща. Не е нещо, от което ще кажете "Уау!", но със сигурност има разлика.
Darin Dimitrov - Download.BG Magazine
iMac 24', MBP13, iPhone 4 32GB FW 4.3.3 PWNED, iPod 5.5G white 30GB, iPod Shuffle and a lot more.

fpyyh

discwarrior се оправя по-добре от utility-то

iNtaCt

Цитат на: deezel - 20-07-2009, 11:51:49
Всеки месец си правя профилактика на харда чрез инсталационния диск и подобрението почти винаги се усеща. Не е нещо, от което ще кажете "Уау!", но със сигурност има разлика.

Под профилактика имаш предвид repair така ли?

Wizi

Под профилактика може да не е само repair permissions ами и чистене на кешовете чрез логване в safe boot. Аз примерно така процедирам.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

iNtaCt

#12
Цитат на: Wizi - 20-07-2009, 18:37:19
Под профилактика може да не е само repair permissions ами и чистене на кешовете чрез логване в safe boot. Аз примерно така процедирам.

Добре де, имам ти доверие на теб(някак си ми вдъхваш от доста време на сам :)) Как точно я правиш тая работа ако можеш да ми даде линк или ако ти се занимава стъпка по стъпка, защото съм маняк на тема да ми е бърз мак-а и ако мога да го направя малко по-бърз няма да откажа :). Също така какъв е тоя safe boot и как се влиза в него ? Нещо като safe mode под windows ли е ?
Благодаря

iLili

А OnyX? По-добър ли е от Disk Utility?
И аз бих искала да знам как се прави това със safe boot...
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

Wizi

Ами Mac OS X трупа кешове, които с времето задръстват системата. Примерно ако ползваш 10.4 при зареждане лесно можеш да разбереш дали вече системата се "задъхва" като следиш онзи бар, който се пълни точно преди окончателно да зареди системата. Принципно има вариант, в който още 1/3 напълнен директно те "изплюва" в системата. При 10.5 за съжаление я няма тази стъпка от стартирането.

Има разбира се софтуер за почистване на кешовете и някой предпочитат именно с тях да процедират. Onyx е един от тях. Доста мощен и с богати възможности.

Преди около 2 години се запалих да науча Final Cut Studio и изтеглих обучение на Lynda.com където един чичко, който кажи-речи РС не е пипал, а само Макове от както се помни, сподели следното: стартираш поне веднъж седмично в Safe boot режим. Това се прави като включиш компютъра и още от самото начало като чуеш тържественото "Даааааанн!" задържиш Shift бутона (един от двата). Задържиш, не пускаш веднага! Така принуждаваш системата да страртира в Safe boot, нещо като safe mode при Windows - минимално заредена система, само най-необходимото. Това, което не виждаш да се случва докато зареджаш е, че всъщност системата ребилдва кейчейновете и чисти всички кешове. Тези операции евентуално ще доведат до по-бавното стартиране на системата, та да не се чуди човек. Когато зареди ще поиска задъжлително login с парола и ще си пише с червени букви, че си под Safe boot. Същият чичко препоръчва да пуснеш Disk utility-то и да repair permissions.

Сега... ако работиш интензивно с компютъра както е примерно при FCP вероятно ще имаш ефект от тази работа дори и всяка седмица ако го правиш. Но ако си обикновен юзер и ползваш компютъра повече за обичайното сърфиране, поща, нещо друго малко едва ли ще има сериозен ефект. За това и примерно веднъж месечно би било достатъчно.

Аз примерно задължително го правя винаги след системен ъпдейт на системата, когато минавам от 10.5.х на 10.5.у... Иначе веднъж месечно.

Свидетел съм, че подобна операция буквално съживява системата адски много! На един PowerBook G4 12" собственикът му беше твърдо убеден, че след 3-4 години нон-стоп експлоатация е дошло вече крайно време за пре-инсталация на OS-а, но като го оставих да зареди под Safe boot, което му отне около 20на минути - лаптопа не можеше да го разпознае след това.

Дори е достатъчно да изчакаш да зареди под Safe boot и директно от log in прозореца да му дадеш да се рестартира за да имаш така желания успех.

Това е което знам, това е което мога да дам като съвет.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD