Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

05-05-2024, 20:31:02

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 523
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 501
Total: 501

501 гости, 0 потребители

Машината на времето даде фира

Започната от pravdo, 02-07-2016, 12:42:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

pravdo

Здравейте, имам външен 4ТБ Ласи сложен като Тайм Машин. От известно време започна самоволно да се изключва, докато днес
просто не се показа на десктопа. Изключвах, включвах, без промяна. Проверих го с Disk Utility, уж всичко било наред. Да, ама не.

Някой има ли опит с такова нещо. Сега се опитвам да ги форматирам отново, но нещо заспа на Unmounting Disk.

Благодаря предварително за съветите.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

pravdo

#1
...Питам, защото това е вторият външен диск, сетнат като Time machine и свършва по същия начин като първия,
който беше WD. По един и същи начин умряха. Няколко пъти се изключват, неочаквано (според иМака) и после
отказват да се появят. Почвам да си мисля, че Тайм машин-а ги скапва, не знам какво да си мисля вече, през две
години да снясям по 300 и кусур лева за бекъп диск. Някой има ли подобен опит, или аз съм си карък, просто.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

wopsreg

При мен имаше подобен проблем с един WD. Оказа се, че проблемът е в USB кабела.

pravdo

Хм, за кабела не се бях замислил. Вчера прочетох статия, че външните дискове са направени да издържат 2 години при 24 часова употреба. Точно това се случи с двата ми. Ще видя дали мога да го пробвам някъде с нов кабел.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

pravdo

#4
За, протокола, купуван е през януари 2014 от Криейтив за сумата от 503 лева.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Морт

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-stats-q1-2016/

BlackBlaze всяка година изкарват reliability статистика. Хостинг компания са, имат няколко десетки хиляди хардиска под наблюдение. Използват потребителски, а не enterprise дискове.

Картинка от статистиката им от 2013:



Най-добре, ако има някакви важни данни, които не е добре да се губят, да се задели един хардиск, който да се бекъпва веднъж в месеца, примерно, другото време да е изключен.

24/7 Time Machine дискът си е консуматив - износва се.
.fr

pravdo

Благодаря за инфото.
Мдаа, вече се убедих, че 24/7 Тайм машин не си е работа.
Не съм технически грамотен за да преценя, дали само процеса на бекъп
го хаби или трябва и от тока да се изключва диска.

За следващия мисля пак да е в режим Тайм машин, но записът да е веднъж на месец.

Все пак, ми се иска да знам, дали има колеги с външен диск, записващ 24/7, който да
е изкарал повече от 2.5 години. Моите не могат да издрапат повече.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

jell0

Без да посочвам конкретен производител и модел, моите разсъждения на база статистики, лични борби с дискове и опити за игра с логиката,  са следните:


  • Ако дискът се ползва само за машина на времето или какъвто и да е там бакъп, евтин единичен диск си е приемлив, защото вероятността да умре едновременно в диска в компютъра е малка. Дали ще купя нов диск след две и половина или след три години, не виждам голяма разлика
  • Ако ми трябва NAS - минимум mirroring s два диска, а още по-добре RAID 5 с 3 или 4 по-малки дискове

faire

Когато купувам техника, вече гледам кое идва с най-дълга гаранция. Малко или много това има значение, защото нещата ми с по-дълга гаранция, не се "чупят" дори след като изтече (на база опита до момента). А ако се счупят, хубаво заминава ти всичко, но поне ти го заменят с нов. 
Ползвам 3 външни диска WD и работят наред единия вече повече от 4 години, другите два - повече от 3 (дойдоха с 3 г. гаранция).

Правдо, ти си карък в това отношение, помня, че преди няколко години пак ти се развали :( Огледай си хубаво захранващия кабел на външния диск да не би някъде да е изкривен, износен, настъпан с нещо (я мебел, я друго).
С кой OSX си? Аз имах проблеми с постоянно изключване на дисковете (not properly unmounted) на първите ъпдейти на Ел Капитана 10.11.1 и 10.11.2 по спомен.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

pravdo

Jeli0, напълно съм съгласен.

Faire, предишния гръмнал беше WD и ми изкара само 2 години и половина.
Не знам кой дава повече от 2 години гаранция.
Ако някой пише за външни, да има предвид, че ме интересува инфо и споделен опит
за такива, които са работили 24/7 като тайм машин.
Не е от кабела. всичко е под бюрото и не се пипа с години.

Вчера го занесох в един сервиз. Да видим какво ще кажат.

Faire, с ОС 10.8.5 съм, каквото и животно да му беше името, вече ги забравих.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

jell0

Моята машина на времето работи на Netgear NAS.В кутиятта се въртят поне от три години и половина два 2TB Seagate. Преди половин година пъхнах и eдин само че 3TB, но от същата серия - Seagate Barracuda 3 TB HDD SATA 6 Gb/s NCQ 64MB Cache 7200 RPM 3.5-Inch Internal Bare Drive ST3000DM001.

Кутията си дойде с двата 2TB, които се оказаха от евтините. Затова и взех допълнителния диск от същата серия - евтинджос. Като гледах ревютата просто нямаше модел, за който потребителите да не започват с "никога вече няма да го взема, дори и без пари..."  :)

Та то си е божа работа. Мърфи не спи - все ще се развали и ще е в най-неподходящия моменет.

pravdo

Днес бях в сервиза и човека каза, че кутията е читава, но диска е заминал. Предложи ми да си взема диск и да ми го монтира.
Оказа се че "голите" дискове са на цена или по-висока от тези, които си идват с кутия, зарядно. Няма никакъв смисъл.

Подарих му всичко. Ще си купя, някой евтин диск. Щом ще ги сменям през 2 години.

Благодаря на всички за мненията.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой