Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

05-05-2024, 15:28:46

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 520
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 487
Total: 488

487 гости, 1 потребител
atanas_mil4ev

Тайм машин капут

Започната от pravdo, 21-12-2013, 21:25:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

pravdo

Ползвам/х WD 3TB за тайм машин и преди няколко дни започна да се изключва самоволно, след което изчезна трайно от десктопа.
С Disc Utility успях да го видя и да му пусна проверка, даде ми че нещо му пречи да се бутва. Опитах се да го преформатирам,
каза, че диска не може да бъде форматиран, след което изчезна напълно.

Някой да е имал такъв проблем. Беше закачен на иМак на 2 години с 10.8.5
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Wizi

На планетата Земя има за все Бога 2 вида хард дискове: такива, които са сдали багажа и такива, които ще го направят. Та, изхождайки от тази адски смислена "поговорка" не виждам нищо чудно харда просто да си е заминал :(
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

pravdo

Забравих да пиша, че е на 2 години. Всъщност изгърмя 3 месеца след изтичане на 2 годишната гаранция.
А и не вярвах, че WD ще се скапе толкова бързо.

Все пак освен да чакам някой с подобен проблем за да се убедя, че не съм единственият прецакан във Вселената,
да попитам и един практичен въпрос: G-ride 4ТБ или LaCie 4 ТБ? И за двата пише, че са правени специално за Мак
и за Тайм Машин, за каквото ще го ползвам и аз.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

angelvn

През 2007ма си бях взел един 1TB HDD Samsung за настолна машина. После през 2009та минах окончателно на мак и въпросния твърд диск от тогава се лангърка в китайска кутия за външен хард диск.
Връзва се посредством USB и с тайм машината вече около 4 години нямам никакви проблеми, нито с хард диска.
Уж евтин бил и от марка, която до преди SSD-тата не се асоциираше с HDD и подобен сорт продукти в БГ, но ми е втория Самсунг и държи здраво. :)
Но тъй като е на годинки вече мисля по-скоро за един NAS с бучнати 2x2TB или 2х3ТВ HDD вътре.
UI designer and developer

Wizi

Server grade Seagate Baracuda 1TB сложен в USB кутия се връзва около веднъж месечно за бекъп. Около половин година по-късно и едва десетки включвания и изключвания така зловещо се чупи дискът, че са нужни още 3 други идентични като него да се използват за донори за да се възстанови информацията от него.

Чисто нов мид рейндж сторидж IBM Storwize V7000 за няколко десетки хиляди долара с 24 броя SAS 900GB дискове влиза в екслоатация във фирмата, в която работя. На следващия ден още имахме един диск фира.

Сами разбирате, че подобни случаи има вероятно всеки 3ти от нас да разкаже, така че гаранция не можем да имаме абсолютно никаква относно кога един хард ще сдаде багажа :( Бих препоръчал по-скоро да объднете внимание на това да бекъпвайте всичко важно в RAID1 (mirror)  като най-евтин вариант или от там нагоре до където ви стигат възможностите и нуждите. Каква фирма ще е предложило решението и какви дискове ще са вътре бих оставил на второ място по важност.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

pravdo

Визи, Баракуда няма да купя никога, просто защото беше диска на Г4ката ми и си замина. Освен това си ползвам Тайм машината нон стоп.
Това за през един месец не ме устройва.

Засега съм се спрял на този: http://creativecenter.bg/eshop/product/1124/lacie-porsche-design-desktop-drive-p-9233-4tb.html

Ако някой има впечатления, да сподели.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Wizi

Това "В" при Визи от Виндойс Ворд ли идва?  ;)

Сигурно е хубав и бърз. Единствено не бих взел такова нещо заради липсата на дупликиране на данните (втори/трети диск, RAID, бла-бла), но явно това въобще не ти е приоритет и разчиташ, че ще се скапе ТМ или харда/SSD-то в Мак-а, но не и двете заедно, което теоретично е вариант.

Успех!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

pravdo

проблемът с нашите търговци е, че нямат никога на склад това което търсиш. Ами, доставка от 3 до 5 дни... колкото ако си го поръчам по интернет, нещо, което самите те сигурно ще направят. Горният диск е с 200 лв по-скъп тук и въпреки това не мога да си го купя веднага, но да не отмествам темата, че ми е болно...

апропо, Честито Рождество Христово! Много ябълки в градина, до година до амина!
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

pepo0505

Инсталирал съм над 100 харда WD за последните 6месеца над 10% са счупени дори имам в момента два счупени райд 1 които трябва да оправям след празниците и ги мисля постоянно. Това са най-лошите дискове с които някога съм работил, щом постоянно работиш с тайм машин ти препоръчвам NAS with Hitachi baracuda в RAID 1.
Това е моето мнение.

pravdo

баракуда ми беше харда на Г4-ката и изгоря, затова се зарекох да не взимам баракуди.
Това NAS означава да си сглобявам нещо сам, с което не бих се занимавал.
За Хитачи и аз чух добри неща, но в същото време всички лоши ревюта, които се появиха
G-Tech системите се появиха, след като ги купиха Хитачи.

Няма оправия. Но Ви благодаря много за всички мнения. Надявам се и на други колеги с
диско-патии.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Wizi

Защо NAS да означава да сглобяваш нещо сам? Не че не е вариант, но със сигурност не е задължително. Всякакви готови и дори бюджетни решения има, които да си заслужават най-малкото да ги погледне човек.

+това имах предвид да вземеш външна кутия с два хард диска и RAID контролер, което да връзваш през Firewire или USB към Мак-а.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

pravdo

Wizi, сори ама съм незапознат с това NAS и затова си помислих, че е решение от типа
куваш една кутия, после 2 диска, от друго място по-изгоден контролер и т.н.

Трябва ми наистина малко по-сигурен единичен външен диск за да си го вържа като тайм машин.

Весели празници на всички.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Wizi

#12
Ето ти пример какво исках да ти предложа:

http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=546575

Такива има най-различни и се въртят около тези пари. Има и много по-скъпи, разбира се, примерно на Synology, Buffalo, Western Digital, Netgear или други подобни. Пъхаш 2 броя еднакви хард диска, конфигурираш си го за файлова система, директории, услуги и си готов. Принципно NAS е акроним на Network Attached Storage, но има варианти за такъв тиш кутия с USB (Firewire? Виж WD MyBook предложения - ако не само за ориентир) за директна връзка. Не мисля, че има модел, който да не поддържа Time Machine, така че и това е решено като функция.

Ако имаш по-бърз рутер или закачаш Мак-а с кабелче към мрежата ти тогава един NAS става доста приятна екстра. Паркираш го някъде да не ти пречи и го забравяш. Пускаш го да ти сваля торенти, да бекъпва Time Machine-а, да шерва директории към iPad-а със снимки и филмчета да си гледаш, ако имаш.... закачаш му принтера си да го достъпваш безжично по мрежата.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

pravdo

Благодаря Уизи, много сложно ми изглежда а и тайма искам да ми е жичен. Принтер, мишка и клавиатура са ми безжични.
Искам голям външен топуз за Тайм Машин да помни 2 години назад.

Весели празници!
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой