Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

10-05-2024, 14:19:18

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 499
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 416
Total: 418

416 гости, 2 потребители
Fifata, walker007

Приложение на Mac Mini with Show Leopard Server

Започната от sclera_bg, 15-10-2010, 10:26:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sclera_bg

Обръщам се към колегията с един малко странна молба:

Онзи ден буквално ми плеснаха на бюрото едно Mac Mini Server в леко "наливен" вид - машинката, захранващ кабел, едно CD - Mac mini Admin Tools Install CD и две-три квадратни бели книжки от Apple. Тъй като си имаме "учрежденски" сървър (Windows 2008, администриран от чужбина), очевидно mini-то ще трябва да го ползваме за нещо друго.

Та питането (не ми се смейте, никога не съм и помирисвал сървърни ОС) ми Mac OS X Server пълноценна  ОS ли е? В смисъл могат ли да и се инсталират и пълноценно да се използват разни приложения от всекидневния живот - Adobe CS, Ofiice, iWork и прочее, защото аз на тая машинка освен да стои в конферетнтата зала, закачена към проектор не мога да и измисля никакво друго приложение. Има ли някаква услуга от Snow Leopard сървъра, която бихме могли да ползваме в офиса ? – Работните станции са 15-ина MacPro-та, има и 10-на Windows машини на администрацията, на както споменах си имаме "голям" сървър.

Понеже Mini-то няма DVD устройство има ли начин да му се инсталира "обикновена" MAC OS ако сървъра не ни е "удобна". (лошото е че нямам DVD със OS X server)

(самото компютърче ме впечатли изключително много, ако само можех да си го взема в къщи....    ;D  със сигурност нямаше да питам такива неща тук )

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Metal

Повече от "пълноценна" ОС е  ;D
За какво можеш да го ползваш! всичко от списъка ...   и каквото решеш друго.
Това си е Mac OS X, с която си свикнал + сърварни услуги, слагай каквото ти е кеф.

Предполагам това, че си загубил инсталационния диск няма да е проблем. Изтегли си 10.5, 10.6 или 10.6 сървър, не би трябвало да се води нарушение на лиценза. На практика е ексклузивно право на епъл хардуера.

Извинявай, само не разбирам защо са ти го тупнали на теб, ти ли си гиика във фирмата!?

PeterS

Сървъра ти е удобна. Всичко си работи както на клиентската машина - просто има повечко настройки в Settings.

Нямаш оптично устройство защото имаш 2х500 диск. Обаче можеш да направиш ремотна инсталация както на Air-а.
mobilio - професионални мобилни приложения

HQ

Ползвах 10.5 сървър на macbook pro в продължение на 10 месеца,после го махнах защото не усетих да е по-стабилен (пак се задавяше на 20 дни ъптайм както всичко след тайгър до сега) пък и не ми работеше дистанционното но както и да е...
Можеш да си направиш тайм капсула от него или рутер или да го направиш резервен сървър за някой сайт ... може би и като airTunes ще пробачка защо пък не ...

Абе да питам, обърнах целия скапан нет,от къде подяволите мога да се сдобия с онова чудо Xsan? Знам че за цената си е малко вероятно да го открия,но пък и къде-къде по-скъпи програми се намират а това го няма?Искам да го видя какво представлява просто.Мерси!

PeterS

Имам XSan инсталационен диск...

за повече на лични...
mobilio - професионални мобилни приложения

dreben

Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

sclera_bg

Благодаря!
Обаче аз още не съм стартирал макчето, защото нямам Mini DisplayPort to DVI Adapter и не мога да го закача към монитор. Поръчал съм (на ръководството на фирмата) , ама кога (и дали) ще ми донесат - не знам ;)


MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

HQ

Сървър с монитор е като болид с манивела за мен! Все пак сървъра е нещо голямо и мощно,което бръмчи в килера и напомня за десетките си процесорни ядра през оптичния кабел...

j.tochkov

#8
Говориш така, понеже най-вероятно не си докосвал Xserve или Мini server в случая  ;).
При първоначалната им конфигурация е нужен монитор, а в последствие може да се ползва remote desktop.
Към автора на темата ще добавя, че на тази машина почти  не може да се инсталира нищо различно от Mac OS Server в това число и "стандартен" Mac OS.
Windows не може, Linux може, FreeBSD с много гимнастика.

Metal:
За разлика от Mac OS, Mac OS server си има индивидуален сериен номер. Нещото както при Windows.

sclera_bg

#9
Цитат на: j.tochkov - 19-10-2010, 21:29:02
...
За разлика от Mac OS, Mac OS server си има индивидуален сериен номер. Нещото както при Windows.

ето: :)




лек офтопик:

Цитат на: HQ - 19-10-2010, 21:07:20
Сървър с монитор е като болид с манивела за мен! Все пак сървъра е нещо голямо и мощно,което бръмчи в килера и напомня за десетките си процесорни ядра през оптичния кабел...

Това (поне в моя случай) е самата истина. Дори ще сменяме офиса поради факта че наемателите, които са под нашия етаж не могат да преживеят денонощния шум от стаята в която е сървъра. А той наистина е доста "сериозна" конструкция, аз винаги съм мислел че физически сървъра е един, но се оказа че в шкафа има три машини HP ProLiant - DL380 G6, DL360 G5 и DL160 G5 и още доста внушителна техника.

Имам и едно питане в рамките на офтопика:
Вчера правихме нещо като инвентаризация на техниката в офиса и открихме в едн шкаф следното нещо: HP t5740

На мене мозъка ми стигна дотолкова, че да потърся некакви технико-тактически данни в мрежата за него и разбрах че е  "терминален клиент", процесора му е Intel Atom и операционната му система е Windows Embedded Standard 2009. Моля запознатите (а не се съмнявам, че тук има много) да обяснят какво е предназначението му, ний сме прости хора (дизайнéри ;) ) и изобщо не сме в състояние да преценим можем ли да го ползваме за нещо смислено.

Благодаря предварително!

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

j.tochkov


PeterS

Терминален клиент = RDP client t.e. към Windows.

Може да се бодне към сървъра и да му използва ресурсите. Идеята е за поевтиняване на работните места.
mobilio - професионални мобилни приложения

HQ


sclera_bg

Цитат на: HQ - 20-10-2010, 19:38:12
ооо продаваш ли го ?  :o

Не знам за коя от двете машинки (Макчето или HP-то) е въпроса, но не мога да го продам, по простата причина че съм само наемен работник във фирмата, чиято собственост са компютрите.
(...при инвентаризацията се оказа че на един Power Macintosh G5 2.0 DP са му поникнали краченца и е изчезнал безследно...)

Цитат на: PeterS - 20-10-2010, 15:32:24
Терминален клиент = RDP client t.e. към Windows.

Може да се бодне към сървъра и да му използва ресурсите. Идеята е за поевтиняване на работните места.

С други думи едва ли може да го ползваме за  ежедневните ни задачи (Adobe CS3, 4) ?

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

thebrainless

Може естествено да се ползва и за CS и според мен ще работи читаво, единствено ако диска е бавен (на старите беше 4200) ще дава по-слабо общо представяне.
Stay hungry. Stay foolish.