Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

10-05-2024, 16:55:41

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 499
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 339
Total: 339

339 гости, 0 потребители

Label или 'За оцветяването на фолдерите и файловете'

Започната от sclera_bg, 12-10-2010, 13:09:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sclera_bg

Мрежата ни е от няколко MacPro и PowerMac под 10.5.8 а отскоро имаме и нови машини със Snow Leopard  (10.6.4 мисля). Сървъра е под Windows Server 2008 (не ме питайте защо, от мене нищо не зависи).

Винаги съм считал възможността за оцветяване на нещата за нещо изключително полезно. Обаче се сблъсквам със следната аномалия: ако се свържем към друга машина цветовете (Label-ите) на фолдерите или файловете се виждат коректно, без значение Leopard към Snow Leopard или обратното (то и няма как да е другояче ;) ). Когато нещата се намират на сървъра това изобщо не е вярно. Оказва се че машините с Leopard виждат коректно нещата "оцветени" от машина с Leopard и не виждат изобщо Label-ите сложени с 10.6.4. Същото важи и за новите машини - виждат коректно лейбълите на своята OS но не и тези от 10.5.8 .


На този screenshot съм показал как от машината с 10.6.4 съм се свързал към такава с 10.5.8 (горния прозорец), във фолдера PROBA има празни фолдери със съответните Label-и. Долния прозорец е изгледа към същия този фолде PROBA, но качен на сървъра.

Досега всичките макове бяха с Leopard и проблем нямаше. За мен е ясно че нещата ги осира сървъра (Windows-а) и се питам има ли изобщо начин това да се поправи, защото в офиса ни възможността за оцветяване се използва изключително много.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Metal

На кратко виж това
Цитат1. Mount the NAS device or Windows server on your Mac via SMB. Note: A NAS is used in the below command examples.
2. Run the Terminal command ls /Volumes and note the proper mount name for your shared NAS.
3. Run this command in Terminal (replace Shared NAS with the proper mount name of your shared NAS):
touch "/Volumes/Shared NAS/.com.apple.smb.streams.on"
4. Eject the NAS or Windows server by dragging it to the Trash.
5. Mount the NAS or Windows server  again. Named streams will be active.
6. If you have legacy AppleDouble files, execute this command in Terminal to convert them before using them.
dot_clean --keep=dotbar "/Volumes/Shared NAS"
Important: Once converted, all Mac clients accessing this data will have to have named streams enabled.

ИЛИ

echo "[default]" | sudo tee -a /etc/nsmb.conf
echo "streams=yes" | sudo tee -a /etc/nsmb.conf

- за всички потребители, сървари и техните шернати директории

Проблема идва от това, че метадатата на цветовете/етикетите се пази в ресурс форка а той не се подържаше от самба (SMB/Windows Share). В резултат на което 10.5 записва тези данни като скрит файл с "._" отпред. Докато 10.6 се опитва да пише метаданните в ADSes, мисля че отскоро подръжка на метаданни в SMB така наречените от M$ "Alternate Data Streams"
Обяснено е подробно тук.

Надявам се гореописаните команди да помогнат!
Вероятно някой скрипт с тази команда би бил по удобен, за да го пуснеш на всички машини с 10.5, ако не са много действай ръчно една по една.

sclera_bg

Благодаря за информацията - картинката ми се изясни.  ;)

Обаче понеже съм много прост (както се пееше в една песен - "Аз съм прост тенекиджия, чукам аз коли наред...")  - изобщо не мога да вдяна какво трябва да направя след като стартирам Терминала. Много моля за малко по-достъпни обяснения.

Тези команди при всеки рестарт на машината (машините) ли трябва да се изпълняват ?

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Metal

На кратко трябва да приобщиш 10.6 и 10.5 да ползват един и същи метод за запис на цветовете и етикетите, и двете ОС подържат и метода на другата. Има два начина да го направиш, фикс на конкретен шер да работи по определен тертип, или фикс на ОС да работи като друга.

Предполагам 10.5, за обратна съвместимост с 10.4, по подразбиране не ползва пълните възможности на уиндоус шера. Докато 10.6 ги ползва винаги.

Ако нямаш макове с тигър 10.4, предлагам да ползваш втория метод, а именно да накараш 10.5 да пише по същия начин като 10.6.

В терминала изпълняваш тези две команди(една по една)
Цитатecho "[default]" | sudo tee -a /etc/nsmb.conf
echo "streams=yes" | sudo tee -a /etc/nsmb.conf
въвеждаш администраторската парола и си готов.
Прави се веднъж, като рестартираш всичко си е ОК.
Но трябва да го направиш на всички макове с 10.5

sclera_bg

Номерът стана!  :)

Много благодаря!!!

Наложи ми се да го прилагам само на 4 машини. След първата команда иска администраторската парола и това е единственото по-сложно нещо (защото в Терминала не показва колко знака за паролата си въвел). В офиса вече цари пълно щастие !

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

sclera_bg

Колеги, помощ !

Има ли как да върна машините с 10.5 в старото им състояние? Защото като изключително неприятен ефект от промяната (считам че е така защото се проявява само на машините с 10.5.8 след интервенцията) се получава следното:

При работа с AI - CS3 или CS4 ако опитаме да запишем файл директно на сървъра Illustrator-а забива. Давам му force quit вследствие на което забива цялата машина и то до степен да я рестартирам със задържане на бутона ON/OFF. След рестарта (което всъщност е най неприятното) не ми се стартира Universal Type Core и трябва да правя чудеса от храброст (ръчно махане на клиентската част и преинстал) за да тръгне отново.
(Две думи за Universal Type Server на Extensis - ползваме това чудо на техниката за да уеднаквим шрифтовете на всичките машини в компанията. На маковете имаме само клиентската част, която е свободна за download, клиента работи ако е стартиран Universal Type Core (той се инсталира с включена опция за стартиране заедно със системата) )

Цялата тази галимация е много неприятна. Ако работим с файлове на локалната машина - нямам никакви проблеми. Но понякога за нещо дребно - по удобно е да работим директно върху сървъра. И всичко това започна след направената промяна.

Колегите с 10.6 нямат никакви проблеми. Което ме кара да мисля че ако върнем системата в началното и състояние може би нещата ще се оправят.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Metal

Можеш да върнеш като изтриеш файла /etc/nsmb.conf
Цитатsudo rm /etc/nsmb.conf

Опитай на една машина и сподели.
Не разбрах какъв точно е проблема и какво общо има това чудо Type Server, но не ми се вярва да е от направените промени.

sclera_bg

Опитах и (засега) всичко си дойде на мястото. Благодаря!


Според мен проблема идва в мига, когато Илюстратора пише тези метаданните за съответния файл в ADS, защото записвания файл си съвсем читав.

Не знам защо след това се получава това забиване на Илюстратора и на Файндъра впоследствие, обаче вичко това рефлектира върху работата на Universal Type Client-а - в частност Universal Type Core изобщо не желае да се стартира и трябва да махам (ръчно) всички компоненти на клиента с последваща преинсталация. До следващото забиване.

Нямам никаква представа от дебрите на операционната система, но е факт че след връщането и в  'натурално' състояние не се наблюдават подобни случки поне до този момент.

Иначе Type Server-а решава проблема с различните шрифтове на различни компютри. На практика шрифтовете се администрират централизирано. На работните станции няма други шрифтове освен системните. В нашите (на работните станции) правомощия влиза използването на всеки един от шрифтовете на сървъра (в момента са към 8000 - OpenType и поне на теория са еднакви за Mac и Windows машините ;) ) и събирането им (collect) за да ги изпратим на клиенти по-нататък по веригата. Активирането на шрифтовете може да става автоматично - за целта се инсталират съответни плъгини за Илюстратор, Индизайн и Куарк.
Не можем да качваме шрифтове и това е малко тъпо, защото ако ни е необходим някой шрифт за даден проект трябва да искаме от администратора да го качи и т.н.
Любопитното е че инсталирането на шрифт през Font Book-а не води до нищо (освен появяването на шрифтовия файл в кофата  ;D ). 
Ний обаче му намерихме цаката поне за частни проекти с поставянето ръчно не желаните шрифтове в  System\Lybrary\Fonts :)
Та това е...

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Metal

Интересно! А ако запишеш нов файл с Илюстратора на сървара пак ли забива?

Проблема с Type Core може би е свързан с рестартирането на Файндера, но това са само догадки.

Всъщност всичко това не обяснява защо 10.6 няма проблем. Съвета който ти дадох за настройка на ADS го взех от сайта на Епъл, там не казват нищо за странични ефекти и проблеми.

lian

А аз да питам може ли да ми кажеш името на песента :)

sclera_bg

Цитат на: lian - 21-10-2010, 19:57:37
А аз да питам може ли да ми кажеш името на песента :)

Може, що да не може  8)

"Марче" на Обратен ефект

ЦЪК

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

sclera_bg

Цитат на: Metal - 21-10-2010, 19:54:42
Интересно! А ако запишеш нов файл с Илюстратора на сървара пак ли забива?

Проблема с Type Core може би е свързан с рестартирането на Файндера, но това са само догадки.

Всъщност всичко това не обяснява защо 10.6 няма проблем. Съвета който ти дадох за настройка на ADS го взех от сайта на Епъл, там не казват нищо за странични ефекти и проблеми.

Ами с връщането на старото положение проблемите изчезнаха. Честно казано нямам време и нерви за да експериментирам - ще се примирим със съществуващото положение, само 4 машини са с 10.5 (включително моята). Продължавам да мисля че е виновен Windows сървъра  ;D

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3