Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

10-05-2024, 08:03:12

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 499
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 399
Total: 399

399 гости, 0 потребители

Install на Leo на G5 - мисията невъзможна ?

Започната от sclera_bg, 09-04-2009, 15:35:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sclera_bg

Имаме 4 Mac Pro (с лео) и 5 G5 (с тигър). G5-ците трябваше да се олеопардят. Както се досещате DVD-тата от Pro-тата не стават на тези машини и за целта IT-то (фирмата ни е със седалище извън България и компютрите се администрират дистанционно) качи на сървъра Mac OS X Upgrade DVD.bin със съответното .cue, които (за да ни е по-лесно) беше архивирал в един .sit архив (баси кефа, нали). Въпросния bin файл го писах с Toast - но даваше някакъв MAC OS error и след 4 похабени  DVD-та разбрах че май така няма да стане.

Следващата стъпка беше да си сваля от замундата един .dmg с Mac OS 10.5.6 (ретайл версия, рилийз от януари т.г.) - по всичко личи че е читав. Та похабих още 3 DVD-та - записвах имиджа върху носителя по три различни начина - с Toast, с Disk Utility директно от .dmg файла и пак с Disk Utility, но .dmg-то го конвертирах до .cdr  ???  Резултата: дисковете се четат на моята машина и могат да заредят OS-a и инсталaцията тръгва, но на G5 също (уж) се прочитат, но след рестарта не могат да boot-нат, седи сив екран и явно нещо става с процесорите, защото вентилаторите започват да развиват страшни обороти.

Сега седим и ще чакаме да ни пратят оригинален (не записван) диск, защото (поне аз така мисля) тия двуслойни медии си тракат майката.... (купихме от 3 различни марки — HP-който пишеше само на 2-ра скорост и брядасвах, докато се запише; MAXELL и VERBATIM)

Споделям случката само за да видите колко мъка има по тоя свят  ;D  и ако (случайно) бъркам нещо при записването - да ме поправите...

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

julss

За замундата не знам, в арена има един читав релийз,който и аз с няколко похабени HP диска ,записах  на VERBATIM от раз.И двата ми мака са с него,както и да е. Най-добре да намерите един външен хард с Firewire (щото само интелските буутват от USB) интерфейс и да ресторнеш .dmg - то върху него, после да рестартираш като задържаш option бутона, избираш външния хард и инсталираш.Другия вариант е по-сложен ,защото трябва да го правиш на всеки комп поотделно: копирай dmg-to на десктопа примерно, правиш един партишън около 8-9 гб на харда на PPC-то и ресторваш на него, после същата процедура с рестарт и опшън. Като свърши инстала, триеш партишъна и отново събираш диска.
А на вас не трее ли да ви е легален софта, ква замунда , кви пет леа ?!  ;D

SkiRaceGeek

Подкрепям Julss за съвета с външният диск ... пробвал съм го лично на G4 с ЦД само (демек без ДВД) и работи перфектно.

А иначе аз си опърлих един двуслоен диск свален от Демоноида с Тостера и си след това го качих перфектно на eMac G4 и на iMac G5 без проблеми.
Ако се съглася с теб и двамата ще сме в грешка!

sclera_bg

Цитат на: julss - 09-04-2009, 16:14:48
....
А на вас не трее ли да ви е легален софта, ква замунда , кви пет леа ?!  ;D

Трябва, и е легален - нали писах че ни изпратиха UPGRADE DVD, ама не носител, а имидж. А OS-a нали все пак е купен. На Apple мисля че им е все тая какъв релийз е на машините ни. Но не успях да го сложа и ще чакам официалния диск...  8)

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

julss

Е как го прайте тоя номер с отказването, не знам. Но ще трябва да се науча. При мен когато такива неща не се получават, няма спане докато не стане, болна работа....

Becko

трябва ти най прост 10.5 оригинален диск може да си изтеглиш и стрипнат до двд 4 ГБ има ги навсякъде в пайрът бей

незнам какви са тия приключения за които говориш

ако трябва да инсталираш на 5 машини си купи външен диск направи му партишън 10 ГБ и ресторни тоя имидж дето си дръпнал за двуслойното двд върху партишъна

ребуут с натиснат опшън

инсталацията от външен хард става за 10 мин ...

SkiRaceGeek

Цитат на: julss - 09-04-2009, 18:19:18
Е как го прайте тоя номер с отказването, не знам. Но ще трябва да се науча. При мен когато такива неща не се получават, няма спане докато не стане, болна работа....
;D ;D ;D Не си единствен ... жена ми все ми повтаря че не съм бил "нормален" да ставам посред нощ защото съм се сетил за нещо с компютрите ... ама след като го направя и то вземе че стане ако знаеш колко хубаво се спи с усмивка на лицето. ;)
Ако се съглася с теб и двамата ще сме в грешка!

sclera_bg

Цитат на: julss - 09-04-2009, 18:19:18
Е как го прайте тоя номер с отказването, не знам. Но ще трябва да се науча. При мен когато такива неща не се получават, няма спане докато не стане, болна работа....

Аз (никога) не се отказвам  ;) но има два много важни момента: в тази фирма аз работя като дизайнер (не като IT), и ми плащат като на българин  :-\ (фирмата е белгийска). Не е моя работа просто. От мен се искаше да направя (само) един компютър с Leopard, после IT-то от Брюксел щеше да го "наточи" дистанционно и най-накрая с "restore" процедурата да го клонираме и на останалите машини.

Започвам да мисля че DVD-тата на G5-ците просто не могат да "разчетат" двуслойното DVD.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Becko

разбира се че чете двуслойни дискове ... сложи каквото поискаш ДВД на Г5 от ПЦ за 20 лв и чети и записвай наволя.

смяната отнема 2 мин :)

julss

Е след като имате толкова макове и сте дизайнери, не може да нямате някой външен хард с firewire. Направи му един партишън 10GB, ресторни dmg-то дето са ти пратили върху него и го стартираш на всяка една от G5 машините. Доста по-бързо върви инстала отколкото от DVD. И си направете бекъп на информацията преди това, ей ;D ;D

sclera_bg

Цитат на: julss - 10-04-2009, 14:18:37
Е след като имате толкова макове и сте дизайнери, ....

Нали знаете вица: "... аз съм обикновен педерас..."  ;D  та и аз съм обикновен инженер.

Изчетох повечето неща в този форум за начините на инсталиране на MAC OS и научих много полезни неща, които някой ден могат да са ми от полза.Но няма да си мръдна пръста за да свърша работата на някой, който зима 6К евро най-малко и после да съм виновен, ако нещо не е така.

А за двуслойните DVD-та на G5 - имах предвид DVD+R , защото съм брал много ядове с такива дивидита и на ПЦ за 20 лева. Записа уж е успешен, но се чете само на устройството, на което е записано. За мене двуслойните дивидита са мъртъв клон от еволюцията (не говоря за заводски произведените).



MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3